Przedwyborczy apel do mediów niezależnych

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLWarszawa, 5 października 2015r.

 

 

 

Drodzy Przyjaciele, Dziennikarze i Blogerzy!

 

25 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Po raz kolejny pojawia się realne niebezpieczeństwo nieuczciwego przebiegu wyborów.

Pomimo starań środowisk obywatelskich, skupionych w ruchu kontroli wyborów i zaangażowanych od wielu miesięcy na rzecz położenia kresu fałszerstwom wyborczym, Państwowa Komisja Wyborcza nadal dopuszcza nieszczelne procedury oddawania głosów i ich liczenia, umożliwiające manipulacje wynikami. Wielokrotne apele, petycje, interpelacje ze strony ruchu kontroli wyborów nie wniosły istotnej poprawy, a zachowanie Państwowej Komisji Wyborczej ma charakter działań pozorowanych.

 

Apelujemy do Was o osobiste zaangażowanie na rzecz obserwacji prac komisji wyborczych oraz nagłaśnianie w dostępnych mediach dostrzeżonych lub zgłoszonych do Was przejawów nieprawidłowości wyborczych. Niech uczciwi członkowie OKW i mężowie zaufania mają w Was w dniu 25.10 – z racji waszej misji dziennikarskiej – życzliwych współpracowników.

Wytyczne PKW – rozdz. I pkt. 6 szczegółowo opisują możliwości pracy dziennikarzy posiadających ważne legitymacje dziennikarskie lub upoważnienie redakcjii w lokalach wyborczych w trakcie głosowania oraz podczas otwierania przez obwodową komisję wyborczą urny wyborczej [za zgodą właściwej OKW]. Jednak Wasza misja nie kończy się wraz z rozpoczęciem liczenia głosów. Choć – zgodnie z Wytycznymi – nie możecie wówczas przebywać w lokalach wyborczych, jednak macie prawo i obowiązek służyć dziennikarską pomocą i nagłaśniać istotne informacje przekazywane z wnętrza lokali wyborczych, a dotyczące przebiegu liczenia głosów, sporządzania protokołów i transmisji danych drogą elektroniczną, szczególnie wówczas gdy czynności te mają znamiona przestępstw wyborczych.

Podejmijcie lokalną współpracę z przedstawicielami sztabów wyborczych i ruchu kontroli wyborów, zawczasu udostępnijcie im kontakt do siebie, który zostanie wykorzystany w razie zaistnienia nieprawidłowości w dniu wyborów. Archiwizujcie wszelkie materiały, które mogą być podstawą protestów wyborczych.

Okażcie życzliwą pomoc osobom pilnującym uczciwych wyborów w naszej Ojczyźnie.

 

25 października – to dzień dla Polski!

 

W imieniu Prezydium Kongresu Mediów Niezależnych:

 

Hanna Dobrowolska – przewodnicząca KMN

Krzysztof Czabański – honorowy przewodniczący KMN

Teresa Bochwic

Teresa Tokarska

Marek Deptuła

Krzysztof Karnkowski

Bernard Oleszek

 

 

i Według polskiego Prawa prasowego (Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe, art. 7 ust. 2 pkt 5, Dz.U. z 1984r., nr 5, poz. 24, ze zm.) : „dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji.”

Uwaga: Wystarczy, aby osoba prowadząca blog w internecie robiła to na podstawie umowy z określoną redakcją, a potocznie nazywana blogerem, faktycznie stanie się dziennikarzem. Nie musi to być umowa o zatrudnienie, zw. z wynagrodzeniem. Jeszcze jest czas by takie upoważnienia mogły być wydane z portali w ręce blogerów.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 16.Cze
 • Ważkie tematy w nowej audycji. Do słuchania na mobilnych i stacjonarnych!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1053 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Homo-sponsoring http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Elig (czyta MarkD) – Antypis oskarża PiS o próbę zamachu stanu https://naszeblogi.pl/user/136/wpisy 19:16 Felieton: Małgorzata Todd – Osuszanie bagna http://mtodd.pl 19:19 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 14.Cze
 • Teledysk z udziałem Klepackiej usunięty z YouTube. Za „szerzenie nienawiści”
 • Opisywany ostatnio w mediach teledysk rapera Karat NM zniknął z portalu YouTube. O utworze tym stało się głośno w związku z gościnnym występem Zofii Klepackiej oraz oczywiście w związku z jego przesłaniem. „Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w twoim kraju” – taki komunikat ukaże się naszym oczom, jeśli klikniemy odnośnik do klipu Karat NM – Grzechy Sodomskie. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 04.Cze
 • Muzeum Auschwitz usuwa literę „P” z pasiaka na fladze przed byłym obozem
 • Trwa sukcesywne rugowanie Polaków, jako ofiar niemieckiego obozu w Auschwitz, z pamięci świata i świadomości opinii publicznej. Kolejny krok na tej drodze został uczyniony przed rocznicą pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, która przypada 14 czerwca. Z flagi przed muzeum zniknęła litera „P” oznaczająca więźniów-Polaków. O sprawie informuje Joanna Płotnicka z fundacji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Dostałam […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 12.Maj
 • Jak zwykle od 19:00 kolejna audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1043 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polska w UE – kiedy bilans? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Michael – Sto dziewiąta miesięcznica smoleńskiej zbrodni http://blogmedia24.pl/blog/30 19:14 Felieton: Małgorzata Todd – Postulat http://mtodd.pl 19:17 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna […]