Leninowska, organizatorska rola mediów Ringier Axel Springer w Polsce.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Leninowska zasada organizatorskiej roli prasy uległa poszerzeniu. Już nie tylko organizuje się społeczeństwo ku dobremu – to stało się trudne, bo większość społeczeństwa gazet nie czyta – ale, być może jako kompensację, organizuje się rząd, opozycję, koalicje, programy partyjne, ustawodawstwo. (Maciej Rybiński)

Skandal związany z listem szefa Ringier Axel Springer Marka Decana do dziennikarzy firmy ma kilka wymiarów. Ingerencja obywatela obcego państwa, wpływająca na kierunek politycznego działania w państwie, w którym prowadzi interesy. Zgodnie z treścią listu, władze niemieckie rozumieją lepiej interesy polski niż jego własny rząd i lepiej go reprezentują. Tym samym przedstawicielstwo obcego państwa dyskredytuje rząd wybrany demokratycznie. Zdrada instrukcji Ringier Axel Springer.

Obserwujemy wojnę informacyjną, która jest kierowana przeciwko Polsce i Polakom

„Obserwujemy wojnę informacyjną, która jest kierowana przeciwko Polsce i Polakom” – w
ten sposób dr Hanna Karp odniosła się w audycji „Aktualności dnia” do fałszywych informacji które mają miejsce w mediach w sprawie „Polexitu”.

Rząd PiS przedstawi "jasną koncepcję" na szczycie w Rzymie.

25 marca w Rzymie, w ramach obchodów 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej.Mamy jasną koncepcję, o której mówimy od wielu tygodni, (…) prace trwają i będziemy na pewno bardzo dobrze przygotowani na ten szczyt— powiedział rzecznik rządu.

„Die Welt” o Tusku: Jest Polakiem, ale gra w drużynie niemieckiej.

„Kaczyński zarzucił opozycji, że kompromituje Polskę, że w nic nie wierzy, a Donald Tusk i biało-czerwona flaga nie mogą dłużej razem funkcjonować”.

We Francji – stan wyjątkowy, w Holandii – konflikt międzynarodowy, w Niemczech, Belgii, Szwecji

Sprzeciw polskiego rządu wobec unijnych patologii w trakcie „wybierania” Donalda Tuska został zakrzyczany, ale problemów UE zakrzyczeć się nie da.

Tusk i Timmermans zapadli się pod ziemię

Mimo napiętej sytuacji w Holandii nie poznaliśmy stanowiska Donalda Tuska i Fransa Timmermansa – zauważa dr Zbigniew Kuźmiuk

Przyszłość UE. Kaczyński: Europa dwóch prędkości to koniec UE

"Czarny czwartek" Unii Europejskiej był początkiem czegoś, co zadecyduje być może o przyszłości nie tylko Unii, ale i Europy – uważa prezes PiS.

Sędzia Małgorzata Gersdorf donosi Timmermansowi na zmiany w polskim sądownictwie

Kolejny przedstawiciel sędziowskiej „kasty” donosi europejskiemu urzędnikowi na rzekome łamanie praworządności w Polsce.

Z. Ziobro: Obecny system wyboru sędziów do KRS jest niekonstytucyjny

Obecny system wyboru sędziów do KRS jest niekonstytucyjny, przyjęty przez rząd projekt zmian jest optymalny, a propozycja stowarzyszenia „Iustitia”, zmieniająca zasady wyboru członków KRS, spóźniona – ocenił  minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Prokuratura wyznaczy nowy termin przesłuchania Donalda Tuska.

Śledczy chcą ponownie wezwać Donalda Tuska na przesłuchanie w sprawie współpracy SKW z rosyjską bezpieką. Sprawa dotyczy nielegalnej współpracy polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa, w czasie kiedy Donald Tusk osobiście odpowiadał za specsłużby.

Szydło: sytuacja gospodarcza w Polsce będzie się stabilizowała

Sytuacja gospodarcza w Polsce będzie się stabilizowała, będzie dobra, będzie szybszy wzrost gospodarczy – zapewniła premier Beata Szydło. Sytuacja gospodarcza w Polsce będzie się stabilizowała, będzie dobra, będzie szybszy wzrost gospodarczy. A więc ten cel, który polski rząd założył, osiągamy. Jak dodała, wskazują na to m.in. dane, które są "nie tylko optymistyczne, ale ta stabilizacja finansów publicznych, co już można bardzo wyraźnie wskazać właśnie poprzez osiągane wyniki, chociażby wskazujące na wpływy do budżetu państwa, jak i na inne wskaźniki.

Sprzedaż detaliczna wystrzeliła w górę. GUS podał najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 7,3 proc. rok do roku w lutym 2017 r., podał Główny Urząd Statystyczny . W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,7 proc.

Szewczak: Dane GUS są dowodem na poprawianie się koniunktury gospodarczej w Polsce

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym tego roku wzrosło o 4,0 proc., a zatrudnienie wzrosło o 4,6 proc. rok do roku. Światowy biznes bardzo dobrze zdaje sobie sprawę gdzie można dzisiaj robić w miarę spokojne i bezpieczne interesy. Polska staje się taką oazą spokoju i bardzo pozytywnych oczekiwań. (…) Te wszystkie wskaźniki pokazują jak bardzo pomyliła się jedna z agencji ratingowych w zeszłym roku obniżając naszą wiarygodność. Dzisiaj ta wiarygodność biznesowa znacząco rośnie— powiedział Szewczak.

Premier Szydło do repatriantów z Kazachstanu

"Możemy dziś powiedzieć, że to moralne zobowiązanie polskiego państwa wobec waszych przodków, waszych dziadów, ojców i wobec was zostało wreszcie dopełnione". Okazało się, że wystarczy dobra wola, determinacja, a przede wszystkim serce, by przygotować ustawę o repatriacji; to jest wasza ustawa, wasz bilet do Polski – powiedziała premier Beata Szydło w Pułtusku na spotkaniu z repatriantami.

Morawiecki: rząd od czasu Brexitu przyciągnął 35-40 tys. miejsc pracy

Od czasu referendum ws. opuszczenia UE przez Wielką Brytanię rząd przyciągnął do Polski 35-40 tys. miejsc pracy, a chęć do emigracji jest najniższa w historii – mówił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że firmy z Londynu coraz liczniej pojawiają się w Polsce.

Szewczak o zaproszeniu Polski na G-20: To wielkie wydarzenie!

To na pewno wielkie wydarzenie. Poprzedni wicepremier rządu POPSL reprezentował nas na tajnej Grupie Bilderberg, gdzie kompletnie nie wiemy o czym rozmawiano, bo owiane jest to wielką tajemnicą. Tymczasem wicepremier Morawiecki udaje się na spotkanie z najważniejszymi politykami i najsilniejszymi krajami świata. To prawda, że różne kraje są zapraszane na te szczyty, ale tym razem to jednak my zostaliśmy tam zaproszeni. My zaczynamy być tym liczącym się państwem, branym pod uwagę na poważnie. Przestajemy być tak, jak za premiera Tuska czy pani premier Kopacz poklepywani po plecach i prowadzeni za łokieć po czerwonym dywanie.

Enea kupiła Engie Energia Polska za blisko 1,3 mld zł

14 marca 2017 Enea nabyła 100 proc. akcji Engie Energia Polska (EEP) za wstępną cenę 1.264.159.355 zł. Wstępna cena będzie podlegać rewizji ze strony Enei i ewentualnym korektom, na zasadach opisanych w umowie warunkowej sprzedaży 100 proc. akcji EEP z Engie International Holdings z 23 grudnia 2016 roku, zgodnie ze standardami rynkowymi w tego typu transakcjach – poinformowała Enea.

Stocznie z grupy MARS mają pracę

Pierwszy kwartał tego roku jest udany dla Stoczni Remontowej Nauta z Gdyni, z grupy MARS Shipyards & Offshore. Prowadzone są tam prace kilku nietypowych jednostek z różnych stron świata.

Wynagrodzenia mocno w górę. Kolejny dobry miesiąc dla pracownika

W firmach zatrudniających co najmniej 10 osób średnia pensja w styczniu wyniosła 4277,32 zł brutto – podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To o blisko 176 zł więcej niż rok temu, ale zdecydowanie mniej niż w rekordowym grudniu ubiegłego roku.

Linie lotnicze zatrudnią w Polsce tysiące ludzi

Wizz Air i Ryanair rozbudowują siatki połączeń, co w najbliższym czasie spowoduje, że pracę w liniach lotniczych i na lotniskach pracę znajdą tysiące ludzi. Polskie porty lotnicze bija rekordy przewiezionych pasażerów.

Nadwyżka w handlu zagranicznym w I wyniosła 462,0 mln euro – GUS

Nadwyżka w handlu zagranicznym w styczniu wyniosła 462,0 mln euro – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

NBP: Zarejestrowany w 2016 roku spadek inwestycji był przejściowy

Notowany spadek inwestycji ma charakter przejściowy, stąd w 2017 roku jest spodziewane przyspieszenie dynamiki PKB do 3,7 proc. – wynika z zaprezentowanej w poniedziałek przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcji inflacji i PKB. Wynika też z niej, że w 2017 roku inflacja CPI wyniesie 2,0.

Polska w gronie pięciu najlepszych państw do inwestowania

Po raz kolejny US News & World Report opracował ranking najlepszych krajów świata. O ocenę 65 kryteriów takich jak jakość życia, międzynarodowa pozycja kraju, przychylności dla biznesu i inwestycji czy warunków rozwoju kariery zapytano tysiące reprezentatywnych osób z 36 krajów ze wszystkich kontynentów.

GUS podał dane o handlu zagranicznym. Rośnie eksport do Niemiec

Polski eksport do Niemiec zwiększył się o 3,9% r/r i wyniósł 4 203,7 mln euro w styczniu br., zaś import w tym czasie wzrósł o 7,9% r/r do 3 270,3 mln euro, podał Główny Urząd Statystyczny .

Projekcja NBP: bezrobocie spadnie do 5,3 proc. w tym roku i do 4,9 proc. w 2018 r.

Stopa bezrobocia będzie obniżać się do 5,3 proc. na koniec tego roku i dalej do 4,9 proc. na koniec 2018 r. oraz do 4,6 proc. rok później (wobec 6,1 proc. na koniec 2016 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej.

NBP: Inflacja nie osiągnie celu do końca 2019 roku

Rosnące ceny surowców energetycznych, energii elektrycznej oraz żywności przyczynią się do wzrostu inflacji, ale do końca 2019 roku nie przekroczy ona poziomu 2,5 proc. – wynika z marcowej projekcji NBP.

Projekcja NBP: Wzrost PKB w 2017 o 3,7 proc., potem spadki

W 2017 wzrost PKB będzie na poziomie 3,7 proc., a w kolejnych latach nastąpi spowolnienie tempa wzrostu do poziomu potencjalnego – wynika z najnowszej projekcji NBP.

Kantar TNS: zdaniem badanych poprawia się sytuacja ekonomiczna kraju

W lutym br. badani lepiej niż w styczniu 2017 r. oceniali sytuację ekonomiczną kraju (wzrost o 1,9 pkt. proc.), respondenci ocenili także, że poprawiła się sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Kantar TNS.

Efekt 500 plus? Mamy baby boom, może urodzić się najwięcej dzieci od siedmiu lat

Optymistyczna liczba porodów w styczniu pokazuje, że w tym roku może się urodzić
ponad 400 tys. dzieci. Najwięcej od siedmiu lat. Potwierdzają się dane NFZ o rosnącej liczbie dzieci. Tylko w styczniu tego roku urodziło się o 2,3 tys. noworodków więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Rafalska stawia na rodziny. "To priorytet"

Priorytety, to: stworzenie polskim rodzinom warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie; ograniczenie ubóstwa, szczególnie w rodzinach wychowujących dzieci – powiedziała
minister pracy.

Zarobki w Polsce.  Ponad połowę wzrostu przechwyciło 5 proc. najbogatszych

Nierówności w Polsce są coraz większe, a ponad połowę wzrostu dochodu w latach 2014-2015 przechwyciło najbogatsze 5 proc. społeczeństwa – informuje Michał Brzeziński, naukowiec UW. Program 500+ tylko nieznacznie mógł zmienić te proporcje.

Zarobki w służbie zdrowia. Radziwiłł: od lipca stopniowy wzrost wynagrodzeń

Projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

(Bez)kosztowe reformy w ochronie zdrowia

Posłowie rozpoczęli pracę nad ustawą wprowadzającą sieć szpitali. W kolejnych miesiącach do Sejmu powinien trafić m.in. projekt likwidacji NFZ i systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

Pierwsze mieszkania z programu „Mieszkanie plus” już w tym roku

Kolejne gminy podpisują listy intencyjne ws. budowy mieszkań w ramach programu „Mieszkanie plus”. Miasta szykują już grunty pod inwestycje, a pierwsze budynki będą oddane jeszcze w tym roku.

A. Zalewska: 98 proc. powiatów i 96 proc. gmin ma uchwały ws. sieci szkół

98 proc. powiatów i 96 proc. gmin przyjęło uchwały o nowej sieci szkół – poinformowała w środę w Toruniu szefowa MEN Anna Zalewska. Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik podał, że w regionie przyjęto 100 proc. uchwał, 80 proc. z nich już zaopiniowano.

Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 4,2 proc.

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 4,2% r/r w styczniu br. (po wzroście o 4,5% r/r w poprzednim miesiącu), podał unijny urząd statystyczny Eurostat.

Szef MSZ: zmiany w służbie zagranicznej mogą dotknąć stu, stu kilkudziesięciu osób

Zmiany kadrowe w służbie zagranicznej, wynikające z przygotowanej nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, mogą objąć od stu do stu kilkudziesięciu osób – zapowiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Szkoły będą kształciły w 213 zawodach – rozporządzenie podpisane

Minister edukacji Anna Zalewska podpisała nowe rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Dokument określa 213 zawodów szkolnictwa zawodowego, w których kształcenie będzie mogło być prowadzone od 1 września 2017 r.

Wzrost PKB wyniesie powyżej 3 proc. w 2017 r. Nowa prognoza wicepremiera

"Spodziewamy się wzrostu PKB w 2017 r. na poziomie ponad 3 proc. i 3,9 proc. w latach 2019-2020" – napisał Morawiecki w liście odczytanym przez wiceministra finansów Leszka Skibę podczas Forum Bankowego.

Morawiecki: Nie jesteśmy gotowi, by przyjąć euro; można to rozważyć za 10-20 lat

Polska nie jest obecnie gotowa do przyjęcia euro, a kwestię tę będzie można rozważyć za 10-20 lat, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Polska wyłożyła już 100 mln euro na Galileo. "Finansujemy firmy z Francji i Niemiec"

Polska powinna zwiększyć swoje udziały w systemie Galileo –uważa prezes Głównego Urzędu Miar. – My wpłaciliśmy 100 mln euro, a zwrot z tego mamy prawie zerowy – skarży się dr Włodzimierz Lewandowski, wskazując, że pieniądze przejmują głównie Francja i Niemcy. I dodaje: "to jest racja stanu." Tylko że polskie firmy nie są jeszcze na to gotowe.

Prokuratura: sprawa zatrzymanych b. funkcjonariuszy służb – rozwojowa

Zatrzymanie przez CBA dwóch b. funkcjonariuszy służb specjalnych to jeden z wątków tzw. afery podkarpackiej, badanej przez Biuro i prokuraturę w Katowicach. Według śledczych sprawa w dalszym ciągu jest rozwojowa; niewykluczone są kolejne zarzuty i zatrzymania.

Wyłudzenia na kwotę 2,4 mln zł. CBA zatrzymało pracownika ARiMR

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Wojciecha R., pracownika podkarpackiego
oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który miał pomagać przy wyłudzaniu dopłat bezpośrednich do gruntów.

Kraków: CBA w Zarządzie Budynków Komunalnych po artykule o gminnych lokalach

Funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Związane jest to
z piątkowym artykułem w "Dzienniku Polskim"; napisano w nim o grupie lokalnych przedsiębiorców, którzy – według autorów – przejmują kontrolę nad gminnymi lokalami.

Afera reprywatyzacyjna. Marzena K. żąda 6,3 mln zł od Skarbu Państwa

To jeden z czterech procesów cywilnych wytoczonych w Sądzie Okręgowym w Warszawie przez Marzenę K. – byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, podejrzaną o złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych w związku z aferą reprywatyzacyjną.

NIK sprawdzi, jak działały UOKiK, KNF i NBP ws. kredytów frankowych

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak działały: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski w zakresie ochrony klientów banków, którzy zaciągnęli tzw. kredyty frankowe – podała dziś Izba.

Prezes PiS dla Onet.pl: Sądy to jedna z twierdz postkomunizmu, na czele SN

Sądy to jedna z twierdz postkomunizmu; na czele jest tu Sąd Najwyższy – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński portalowi Onet.pl. Pytany, czy widzi potrzebę rekonstrukcji rządu powiedział, że popełniłby błąd, gdyby dziś mówił o rekonstrukcji, choć różnie ocenia ministrów.

To, co dowiedziałam się z dokumentów z Amber Gold, przeszło moje najśmielsze oczekiwania"

Wasserman: Tusk nadzorował szereg kluczowych kwestii w państwie. Jeśli wyszło na jaw, że wystąpiły w nich nieprawidłowości, to naturalnym jest, że pojawiają się pytania.

18. rocznica wstąpienia Polski do NATO

W całym kraju odbywają się obchody 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W Gdyni uroczystości uświetniła obecność Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Macierewicz: obecność NATO równie ważna jak wzmocniona polska armia

Dla Polski obecność NATO w naszej ojczyźnie jest symbolem naszego bezpieczeństwa w równym stopniu jak wzmocniona, zwiększona i zmodernizowana armia polska – powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz.

Pełnomocnik MON: w kwietniu początek tworzenia kolejnych brygada WOT

W maju rozpocznie się proces szkolenia żołnierzy pierwszych trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, wcześniej, bo w kwietniu – tworzenie kolejnych trzech brygad na Mazowszu i w Warmińsko-Mazurskiem -zapowiedział w czwartek pełnomocnik MON Grzegorz Kwaśniak.

Szewczak: EBC udziela gigantycznej pomocy publicznej wielkim koncernom europejskim

Podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to dowód na to, że w tym roku
na rynku walutowym zajdą istotne zmiany, bo Amerykanie zapowiadają kolejne podwyżki – uważa Janusz Szewczak."Niektóre kraje w sposób sztuczny manipulują kursami swoich walut, żeby uzyskać przewagę konkurencyjną np. w handlu". Przypomina on, że obecnie poza Chinami praktycznie tylko Niemcy mają nadwyżkę w handlu zagranicznym, z kolei Stany Zjednoczone mają gigantyczny deficyt. Zdaniem Szewczaka, dzięki dodrukowi pieniądza przez EBC, kraje i korporacje mogą wyjątkowo tanio pozyskiwać kapitał dzięki temu, że bank ten kupuje ich obligacje. "Unia zabraniała nam udzielenia pomocy publicznej polskim stoczniom, natomiast EBC udziela gigantycznej pomocy publicznej wielkim koncernom europejskim w tym również niemieckim, takim jak Volkswagen. To są rzeczy skandaliczne, bo widać nierówne traktowanie Polski, oraz krajów Europy Środkowej" – powiedział.

Morawiecki: na G20 m.in. o nierównowagach w handlu międzynarodowym

Jednym z tematów spotkania G20 są nierównowagi w handlu międzynarodowym -powiedział w sobotę w Baden-Baden wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że Polska rozumie argumenty dotyczące zarówno ochrony własnych rynków, jak i większej swobody.

Grupa G20 nie dogadała się w sprawie poparcia dla wolnego handlu

Agencja dpa pisze, że uzgodnienie wspólnej linii w polityce handlowej uniemożliwił sprzeciw USA. Deklaracje o odrzuceniu protekcjonizmu i wsparciu wolnego handlu były tradycją szczytów G20
przez ostatnie 10 lat. Tym razem jednak ograniczono się jedynie do ogólnikowego sformułowania o konieczności zwiększeniu udziału handlu w światowej gospodarce. Zdaniem agencji była to "wyraźna porażka Niemiec, które walczyły o zachowanie poprzednich zobowiązań G20".

USA. Merkel i Trump o współpracy w ramach NATO i o wolnym handlu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że liczy na to, iż UE i Stany Zjednoczone wznowią zamrożone obecnie negocjacje w sprawie porozumienia o wspólnej strefie wolnego handlu (TTIP).

Wpływy z VAT wyższe aż o 40 proc.

Jeżeli tę tendencję uda się utrzymać, to tegoroczne wpływy z VAT zaplanowane na 143 mld zł, uda się zrealizować – podkreśla dr Zbigniew Kuźmiuk. Dane za dwa miesiące potwierdzają, że widać wyraźnie pozytywne rezultaty zarówno zmian w prawie dotyczących podatków, w tym głównie podatku VAT, wprowadzonych w poprzednim roku przez rząd premier Szydło, ale także walki wszystkich służb państwowych z mafiami VAT-owskimi.

Porozmawiają o innowacjach

28 marca odbędzie się szczyt premierów V4 w Warszawie. Szefowie rządów V4 wezmą też udział w Kongresie Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji wezmą udział w jednym z paneli kongresu. Głównym organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju. Na kongres są zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, start-upy i organizacje pozarządowe.

Turcja odrzuca raport Komisji Weneckiej w sprawie reform ustrojowych

Turcja odrzuciła we wtorek raport Komisji Weneckiej, w którym skrytykowano projekt zmian konstytucyjnych zwiększających uprawnienia tureckiego prezydenta. Władze w Ankarze uznały, że eksperci, którzy przygotowali raport, nie byli bezstronni.

PGNIG wyobraża sobie życie bez Gazpromu

Wyobrażamy sobie życie bez Gazpromu – powiedział we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Spółka przedstawiła strategię na lata 2017 – 2022. Właśnie w 2022 r. wygasa tzw. kontrakt jamalski z Gazpromem na dostawy gazu do Polski.

Niszczyciele europejskich marzeń

Debata w Parlamencie Europejskim m.in. o tzw. deklaracji rzymskiej przebiegała w minorowych nastrojach -podkreśla dr Zbigniew Kuźmiuk. Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się tzw. debata priorytetowa poświęcona konkluzjom posiedzenia Rady z 9-10 marca w Brukseli, ale i tzw. deklaracji rzymskiej, która będzie ogłoszona 25 marca w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich. W debacie uczestniczył Donald Tusk, Jean Claude Juncker, ale także premier Włoch Gentilioni (w związku ze zbliżającym się szczytem w Rzymie) i wicepremier Malty, która w tym półroczu przewodniczy Radzie. Przebiegała ona jednak w minorowych nastrojach ze względu na bieżącą sytuację w Holandii i konflikt z Turcją, który może spowodować odstąpienie tego kraju od umowy z Unią w sprawie imigracji.

Ogromne wpływy Gazpromu w Komisji Europejskiej

KE dąży do tego, aby Gazprom uniknął kar, mimo że stosował przez kilkanaście ostatnich lat praktyki monopolistyczne – twierdzi dr Zbigniew Kuźmiuk. W marcu 2015 roku KE ogłosiła w komunikacie, iż postawiła rosyjskiej firmie Gazprom zarzuty dotyczące nadużywania pozycji rynkowej na 8 rynkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej – trzech państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, a także Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Polski (a więc wszystkich krajów tej części Europy z wyjątkiem Rumunii). Tego rodzaju naganne praktyki były stosowane przez Gazprom w ciągu ostatnich 10 lat (kontrola obejmowała okres od momentu członkostwa tych krajów w UE) i wszystkie one niestety wystąpiły także na polskim rynku (szacunkowo w związku z kontraktem podpisanym z Rosjanami przez rząd Tuska Polska płaciła za gaz ok. 2 mld USD rocznie więcej niż powinna). KE, stawiając Gazpromowi tak ciężkie zarzuty, mogła zgodnie z europejskim prawem ukarać tę firmę karą aż do 10% wartości jej obrotów (a więc karą w wysokości nawet kilkunastu miliardów USD) i żądać zaprzestania stosowania monopolistycznych praktyk. Niestety była dla Rosjan znowu wyrozumiała. Zaprezentowany w ostatnich dniach komunikat Komisji wpisuje się w tę wcześniejszą wyrozumiałość i bazuje na słowie Gazpromu, że już więcej praktyk monopolistycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nie będzie stosował.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

  • Historia, tradycja, kultura

  • 01.Cze
  • Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii
  •       Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii – powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat. Podczas sobotniej uroczystości rozdania nagród 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za dramat "Zimna wojna". Film walczył również o […]