2 października

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PL 
2 października

 

1187 – wojska sułtana Saladyna zajęły Jerozolimę. Klęska krzyżowców pod Hittin sprawiła, że stolica Królestwa Jerozolimskiego była właściwie bezbronna wobec nadciągającej armii muzułmańskiej. Brakowało doświadczonych dowódców, a także zwykłych żołnierzy. W tej sytuacji dowodzący obroną hrabia Balian z Ibelinu rozpoczął negocjacje z nieprzyjacielem, które doprowadziły do kapitulacji na honorowych warunkach. Po 88 latach Jerozolima ponownie wpadła w ręce muzułmanów.

 

1413 – wobec zagrożenia ze strony Krzyżaków w Horodle nad Bugiem została zawarta nowa unia polsko-litewska. Na podstawie porozumienia utrzymano nadal godność Wielkiego Księcia Litewskiego, jednakże jego wybór miał być każdorazowo uzgadniany z Polakami. Także w przypadku bezpotomnej śmierci króla polskiego, Litwini mieli wziąć udział w wyłonieniu nowego władcy. W Horodle 47 znaczniejszych litewskich rodzin bojarskich zostało przyłączonych do herbów szlachty polskiej. Postanowiono także utworzyć na Litwie kasztelanie i województwa, co upodabniało administracje obu krajów do siebie.

 

1931Ojciec Święty Pius XI ogłosił encyklikę Nova impendet, O kryzysie gospodarczym. W związku z pogłębianiem się kryzysu gospodarczego papież wezwał w niej do krucjaty miłosierdzia i gotowości do ofiar na rzecz potrzebujących.

 

1938 – oddziały Wojska Polskiego wchodzące w skład Grupy Operacyjnej „Śląsk” wkroczyły na tereny Śląska Zaolziańskiego, przyłączając je do Polski.

1944 – w kwaterze gen. Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie przedstawiciele Armii Krajowej podpisali kapitulację Warszawy. Poddający się powstańcy uznani zostali za kombatantów i mieli trafić do obozów jenieckich. Miasto miała opuścić także ludność cywilna. W Warszawie pozostały groby ok. 18 tys. powstańców oraz ponad 150 tys. osób cywilnych: mężczyzn, kobiet, dzieci i starców. Straty niemieckie wyniosły: 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych i 9 tys. rannych.

 

1945 – bp Józef Mindszenty został mianowany arcybiskupem Ostrzyhomia i prymasem Węgier. Po rozpoczęciu przez ówczesne węgierskie władze komunistyczne walki z Kościołem prymas Mindszenty został w grudniu 1948 r. aresztowany. W wyniku procesu pokazowego został skazany na dożywotnie więzienie. Na wolność wyszedł dopiero podczas powstania węgierskiego w 1956 r. Po klęsce zrywu antysowieckiego schronił się w ambasadzie USA. Spędził tam 15 lat, do czasu, gdy w wyniku porozumienia z Watykanem władze węgierskie pozwoliły mu opuścić kraj. Zmarł na wygnaniu w Austrii.

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 16.Paź
 • Madryt stracił cierpliwość. Jest ultimatum dla Katalonii
 •   Rząd Hiszpanii przejmie kontrolę nad Katalonią zawieszając jej władze, jeśli szef regionalnego rządu Carles Puigdemont nie zrezygnuje do czwartku z niepodległościowych dążeń – ostrzegła w poniedziałek wicepremier Soraya Saenz de Santamaria. Władze w Madrycie domagają się od władz w Barcelonie jasnej deklaracji, czy Katalonia odłącza się od reszty Hiszpanii i dały Puigdemontowi czas do […]

 • Opinie i analizy

 • 16.Paź
 • Wyniki wyborów w Austrii wpłyną na Polskę. Najważniejsze są te dwie sprawy
 •         Według prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, wynik wyborów w Austrii „wpłynie na obniżenie nacisku na państwa Grupy Wyszehradzkiej w kwestii dystrybucji kwot imigranckich”. Jak podkreślił, dla Polski istotne będzie również to, w jaki sposób Austria ustosunkuje się teraz do idei Trójmorza. W przedterminowych wyborach do austriackiej Rady Narodowej pierwsze miejsce zajęła […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 16.Paź
 • Krzyż – największy przeciwnik niemieckiej sieci handlowej
 •     Niemiecka sieć handlowa „Lidl” konsekwentnie okalecza świątynie chrześcijańskie na swoich materiałach reklamowych. Po wrześniowej aferze podczas kampanii „Tygodnia Greckiego” teraz na broszurach reklamowych „Lidla” wycięto krzyż z wieży kościoła św. Antoniego Wielkiego w włoskim miasteczku Dolceacqua. Burmistrz tego włoskiego miasteczka złożył do kierownictwa „Lidla” oficjalną skargę w związku z zakłamaniem obrazu malowniczego kościoła. […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 15.Paź
 • Nowa audycja. Włącz! Nie pożałujesz.
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 883 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:01 Blog:Gadający Grzyb – Stephen Paddock – amerykański Cyba http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:11 Blog:Tymczasowy (czyta MarkD) – Karanie Niemiec cz.7 – Bezwarunkowa kapitulacja http://blogmedia24.pl/blog/353 19:20 Audiobook:Ferdynand Antoni Ossendowski (czyta Katarzyna) – Ludzie, zwierzeta, bogowie, t.II – Przez […]