Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii: katalońskie referendum było nielegalne

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PL 


Wrześniowa ustawa, na mocy której w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, jest niezgodna z ustawą zasadniczą – orzekł we wtorek Hiszpański Trybunał Konstytucyjny.

 

Przyjęta ponad miesiąc temu przez regionalny parlament Katalonii ustawa została błyskawicznie zawieszona przez Trybunał tuż po uchwaleniu. Mimo to lokalne władze zdecydowały się przeprowadzić głosowanie, które przyniosło przytłaczające zwycięstwo (ponad 90 procent „za”) zwolennikom separacji. Madryt uznał referendum za nielegalne i nie uznał jego wyników.

 

Z kolei rząd Katalonii nie zaakceptował postanowienia Trybunału, który orzekł na podstawie konstytucji, że Hiszpania jest niepodzielna. Jordi Turull, rzecznik rządu w Barcelonie skwitował werdykt ironią: No, no, jak szybko! – powiedział podkreślając, że mandat do ogłoszenia niepodległości w przekonaniu separatystów pozostaje w mocy.

 

We wtorek 10 października premier regionu Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości i wezwał inne państwa do uznania „republiki Katalonii”. Zgodnie z ultimatum szefa rządu w Madrycie Mariano Rajoya, ma czas do czwartku na jasną odpowiedź w kwestii, czy akt sprzed tygodnia oznacza już proklamowanie niepodległości.

 

 

Źródło: rmf24.pl

RoM

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

  • Aktualności, Świat

  • 21.Lis
  • Europejski Trybunał Sprawiedliwości zagroził Polsce wysokimi grzywnami
  •     Co najmniej sto tysięcy euro będzie musiała płacić Polska za każdy dzień zwłoki w zastopowaniu wycinki drzewostanu Puszczy Białowieskiej. To efekt poniedziałkowego wyroku wydanego przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.   Decyzja o wycince zapadła latem ubiegłego roku. Powodem była degradacja puszczy wywołana działalnością kornika drukarza.   Redukcja zagrożonych plagą obszarów leśnych ma być zatrzymana […]

  • Opinie i analizy

  • 19.Lis
  • Jaki jest ten plan?
  • Eskalacji napięcia między prezydentem a rządem i Parlamentem nie widać końca. Do czego ostatnie wydarzenia polityczne w Polsce zmierzają? Jak to się skończy? Zaczęło się od cyrku z reformą oświaty. Nikt nie pyta dziś prezydenta, gdzie są jego wysłannicy, którzy mieli nadzorować jej wykonanie. Reforma ma się dobrze. Broniarz pomocy prezydenta nie potrzebuje. Potem była […]