Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii: katalońskie referendum było nielegalne

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PL 


Wrześniowa ustawa, na mocy której w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, jest niezgodna z ustawą zasadniczą – orzekł we wtorek Hiszpański Trybunał Konstytucyjny.

 

Przyjęta ponad miesiąc temu przez regionalny parlament Katalonii ustawa została błyskawicznie zawieszona przez Trybunał tuż po uchwaleniu. Mimo to lokalne władze zdecydowały się przeprowadzić głosowanie, które przyniosło przytłaczające zwycięstwo (ponad 90 procent „za”) zwolennikom separacji. Madryt uznał referendum za nielegalne i nie uznał jego wyników.

 

Z kolei rząd Katalonii nie zaakceptował postanowienia Trybunału, który orzekł na podstawie konstytucji, że Hiszpania jest niepodzielna. Jordi Turull, rzecznik rządu w Barcelonie skwitował werdykt ironią: No, no, jak szybko! – powiedział podkreślając, że mandat do ogłoszenia niepodległości w przekonaniu separatystów pozostaje w mocy.

 

We wtorek 10 października premier regionu Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości i wezwał inne państwa do uznania „republiki Katalonii”. Zgodnie z ultimatum szefa rządu w Madrycie Mariano Rajoya, ma czas do czwartku na jasną odpowiedź w kwestii, czy akt sprzed tygodnia oznacza już proklamowanie niepodległości.

 

 

Źródło: rmf24.pl

RoM

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

  • Opinie i analizy

  • 17.Lut
  • Todd: Oręż absurdu
  •       Szanowni Państwo!       Lider POlako POdobnej opozycji w dni parzyste jest za przyjmowaniem nachodźców i likwidacją IPN, a w dni nieparzyste – przeciwnie i nikogo to już nie dziwi, podobnie jak walka z „dyktaturą kobiet” znanej feministki o nazwisku Szajbus, czy jakoś tak. Myszka Agresorka z nieporadnym bełkotem, to przy nich […]

  • Historia, tradycja, kultura

  • 16.Lut
  • IPN umarza śledztwo w sprawie masakry w Koniuchach
  •       Kilka dni po 74 rocznicy bestialskiego mordu na mieszkańcach wsi Koniuchy IPN zdecydował o umorzeniu śledztwa w tej sprawie – dowiedział się tygodnik "Do Rzeczy". Decyzji do tej pory nie podano do publicznej wiadomości. Pod koniec stycznia 1944 r. członkowie radzieckich oddziałów składających się z Żydów, Rosjan i Litwinów zamordowali co najmniej 38 Polaków, w tym kobiety i dzieci. fot. Siedziba IPN / Źródło: PAP / Jacek Turczyk Autor:Wojciech […]