Zdjęcia CIA pomogą odnaleźć miejsca ukrycia ciał ofiar komunistycznego terroru

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLZdjęcia CIA pomogą odnaleźć miejsca ukrycia ciał ofiar komunistycznego terroru

 

Wykonane w latach 40. i 50. XX wieku przez CIA zdjęcia lotnicze zostaną wykorzystane w poszukiwaniach miejsca ukrycia ciał ofiar komunistycznych represji. Materiał niestety nie dokumentuje wszystkich interesujących IPN miejsc, ale stanowi kolejne źródło informacji.

 

Zdjęcia lotnicze, które mamy w Polsce, zostały wykonane w latach 40. i 50. Pokazują szereg miejsc nas interesujących, ale mamy bardzo wiele luk. Nie wszystkie miejsca, które typujemy jako związane z represjami, są udokumentowane na fotografiach lotniczych. Mamy więc nowe, nieznane jeszcze źródło – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

 

Jak podał „Nasz Dziennik”, zdjęcia wykonywane z samolotów U-2 przechowują Archiwa Narodowe USA. Jest to materiał w znacznej części odtajniony. Eksperci Instytutu z pomocą fotografii lotniczych wskazują obszary, gdzie ziemia była przekopywana. To pozwala wytypować miejsca „podejrzane” o ukrycie czegoś.

 

Amerykanie dokumentowali głównie obiekty wojskowe, ale na zdjęciach są także główne miasta Polski. Każda z fotografii to ogromny obszar: 60 na 120 km. Choć samoloty operowały na dużym pułapie, fotografie są bardzo dokładne. Widać na nich obiekty nawet mniejsze niż metr. Niestety na zdjęciach są też chmury przesłaniające obraz. Brakuje też szczegółowych opisów.

 

Amerykańskie fotografie mogą pomóc w poszukiwaniu miejsc tajnych pochówków, ale nie tylko. IPN interesują też zdjęcia Poznania z czerwca 1956 roku, a także Warszawy i okolic.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 19.Maj
 • Daj Twoim wierzącym, w Tobie ufającym Siedmiorakie dary.
 • Dary Ducha Świętego: Dar mądrości, Dar rozumu, Dar umiejętności, Dar rady, Dar męstwa, Dar pobożności, Dar bojaźni Bożej. Tożsamość Europejska jest zagrożona. Polska ma być strażnikiem wartości Europy Europa znajduje się w wielkim kryzysie wartości, zatraca swoją tożsamości i misję cywilizacyjną. Unia Europejska zerwała z ideami, które były u jej początków. Symbol Maryjnych gwiazd na […]

 • Opinie i analizy

 • 19.Maj
 • Głos muezzina
 • Władze miejskie w szwedzkim Vaxjo właśnie zgodziły się na nawoływanie do modlitwy przez  muezzinow meczetu znajdującego się w tym mieście. Wcześniej zrobiono to w mieście Karlskorona oraz w Botkyrce, dzielnicy Sztokholmu. Problem polega na tym, Że wcześniej władze Vaxjo zabroniły używania dzwonów (niewielkich rozmiarów) przez kościół katolicki znajdujący się o jeden kilometr od meczetu. Kiedyś […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 20.Maj
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 944 (niedzielna)
 • Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – Głosuj jak chcemy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Blog:Tymczasowy (czyta MarkD) – Głos muezzina http://blogmedia24.pl/blog/353 19:20 Czytanka:Małgorzata Todd – Głębokie przekonanie http://mtodd.pl 19:24 Rozmowa:Karina Walinowicz – Chroniąc Cywilizację Życia Rozmowa Bola Mausera z Kariną Walinowicz analitykiem Ordo Iuris 19:56 Wykład:Sławomir […]