Rosja budzi demony komunizmu. Feliks Dzierżyński patronem szkoły w Krasnodarze

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PL

Rosja budzi demony komunizmu. Feliks Dzierżyński patronem szkoły w Krasnodarze

 

 

Lokalne władze w Krasnodarze na południu Rosji jednogłośnie zdecydowały, że miejscowa szkoła średnia otrzyma nowego patrona. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że sięgnięto po Feliksa Dzierżyńskiego.

 

Z taką inicjatywą wyszły władze szkoły działające w porozumieniu z zarządem Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

 

To nie pierwszy tego typu romans placówki edukacyjnej z FSB. Szkoła od dawna objęta jest patronatem tej służby, miała miejsce w niej wystawa opowiadająca o służbie w organach bezpieczeństwa: od czasów rewolucyjnej Rosji przez ZSRR po współczesność.

 

Swietłana Sarkisjan, wicedyrektor szkoły ds. pracy naukowo-wychowawczej stwierdziła jednak, że ta współpraca nie zaważyła na decyzji o nadaniu szkole nowego patrona. Decydująca była tu współpraca szkoły z „kombatantami FSB”.

 

Dzierżyński stał na czele Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej przy Radzie Komisarzy Ludowych do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (Czeka), a następnie Państwowego Zarządu Politycznego (GPU) i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU), policji politycznej sowieckiej Rosji. Jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy politycznych przeciwników bolszewików.

 

 

Źródło: rp.pl

MA

fot.Dzierżyński niosący trumnę Lenina. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Read more: http://www.pch24.pl/rosja-budzi-demony-komunizmu–feliks-dzierzynski-patronem-szkoly-w-krasnodarze,56486,i.html#ixzz4ztXXtEjr

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.