W jednym z nagrań, opublikowanych przez założoną przez niego Fundację Społeczeństwa Otwartego, Soros oznajmił po węgiersku, że ludzie są obecnie na Węgrzech bardziej uciskani niż podczas sowieckiej dominacji, kiedy to „skuteczniej mogliśmy pomagać społeczeństwu w otrzymywaniu informacji i pomocy”.

87-letni Soros powiedział też, że przez długi czas utrzymywał kontakt z Orbanem, który dzięki stypendium Fundacji George'a Sorosa studiował na Oksfordzie pod koniec lat 80., ale teraz stosunki między nimi się zepsuły, „bo on (tj. Orban) się zepsuł”.

Według Sorosa Orban przeobraził demokrację w system antydemokratyczny i stworzył system mafijny, w którym kierownictwo kraju wykorzystuje stanowiska do utrzymywania się u władzy i bogacenia się.

Orban oznajmił dziś rano w Radiu Kossuth, że organizacje pozarządowe wspierane przez Sorosa zachowują się jak partie polityczne przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech.

„Działalność ta przypomina partyjną w takim sensie, że każda partia koncentruje się na wyborach. (…) Chcą usunąć i osłabić rządy, które występują przeciwko ich polityce imigracyjnej i osiedlaniu (imigrantów)”

– oświadczył Orban.

Powiedział, że Soros zbudował w ostatnich 20-30 latach „ogromną maszynerię”, która realizuje jego plan sprowadzania imigrantów do Europy, i od tego czasu „jest to dla Węgier kwestia życia lub śmierci”.

Premier Węgier zarzucił Sorosowi m.in., że pragnie zburzyć ogrodzenie graniczne na Węgrzech, nie chce, by narody były oddzielane przez granice, a „chce, by zmienił się nasz sposób myślenia i byśmy się cieszyli, że przybywają tu ludzie z innej niż nasza kultury, byśmy dawali im pieniądze”.


Soros i Polska

George Soros doskonale zna polską scenę polityczną. Finansista przybył do Polski już 8 maja 1988 r. i to wtedy – na spotkaniu z przedstawicielami reżimu komunistycznego – opracowano wstępne założenia korzystnej dla ówczesnych elit transformacji. Soros spotkał się m.in. z gen. Wojciechem Jaruzelskim, który osobiście miał zgodzić się wówczas na powstanie Fundacji im. Stefana Batorego, i z ówczesnym premierem Mieczysławem Rakowskim. 

Ale faktycznie sama Fundacja im. Stefana Batorego powstała już wcześniej – Soros ustanowił ją aktem notarialnym, spisanym 5 listopada 1987 r. w Nowym Jorku i zalegalizowanym w nowojorskim Konsulacie Generalnym PRL.

Następnie multimilioner założył i dotował Fundację im. Stefana Batorego, będącą propagandową tubą środowiska Adama Michnika, Leszka Balcerowicza i Bronisława Geremka. Niedawno podmiot wspierany przez Sorosa zainwestował ok. 17 mln dol. w Agorę, wydawcę „Gazety Wyborczej”.

George Soros wspiera poprzez finansowane przez siebie podmioty wiele polskich organizacji.

Należy do nich – co ujawniła „Gazeta Polska” – Stowarzyszenie 61 kierowane przez córkę byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

George Soros / Niccolò Caranti; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Grzegorz Wierzchołowski

Współzałożyciel portalu niezależna.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Publikuje również w tygodniku „Gazeta Polska”, dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” i miesięczniku „Nowe Państwo”.

Kontakt z autorem