Austria: koniec tolerancji dla braku integracji dzieci imigrantów

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLAustria: koniec tolerancji dla braku integracji dzieci imigrantów

 

W Austrii trwają rozmowy nad utworzeniem prawicowego rządu chadeckiej ÖVP i prawicowej FPÖ. Jednym z obszarów, w których nowa władza chce dokonać reformy, jest szkolnictwo. Austriacy od dawna borykają się z problemem olbrzymiego odsetka imigrantów w przedszkolach i szkołach, którzy nie mówią po niemiecku. Teraz ma to się zmienić.

 

Na wspólnej konferencji prasowej szefa ÖVP i przyszłego kanclerza Sebastiana Kurza oraz szefa FPÖ – Heinza-Christiana Strachego, padły konkretne zapowiedzi reform. Jak podkreślał Kurz, obecnie ogromna liczba dzieci rozpoczynających naukę w szkole nie zna niemieckiego na tyle, by móc rozumieć przekazywane im treści. Na tym nie koniec, bo nawet po zakończeniu edukacji znajomość języka Austriaków jest wśród części uczniów na tyle niska, że nie są w stanie kontynuować nauki na wyższych szczeblach. Problem dotyczy według polityka nawet co trzeciego ucznia.

 

Obecnie każde dziecko w Austrii musi przed pójściem do szkoły uczęszczać przynajmniej przez rok do przedszkola. Kurz i Strache chcą, by dzieci, które nie znają wystarczająco dobrze niemieckiego, zostawały w przedszkolu jeszcze przez jeden dodatkowy rok, gdzie będą korzystać z intensywnego kursu języka. Szacunkowy koszt tej zmiany to 70 mln euro rocznie

 

Kurz wskazał dodatkowo, że integracja dzieci imigrantów z austriackim społeczeństwem nie ma szans się udać, jeżeli angażować nie będą się sami rodzice. Stąd rząd planuje wprowadzenie takich rozwiązań, które będą pośrednio wymuszać ich większe zainteresowanie postępami dzieci.

 

Politycy planują też rozwiązanie dla tych dzieci, które mimo przygotowania przedszkolnego nie nauczą się dobrze mówić po niemiecku. W szkole trafią do specjalnych klas ze zwiększoną ilością lekcji języka. Dodatkowo przewidziane zostaną dla nich obowiązkowe kursy letnie.

 

Szefowie ÖVP i FPÖ chcą ponadto wzmocnić świadomość obywatelską wszystkich uczniów, wprowadzając przedmiot „Wiedza o państwie i kształcenie polityczne” już od 5 klasy podstawówki.

 

Przy okazji politycy poinformowali, że obie partie są zgodne w takich tematach jak zaostrzenie prawa azylowego i migracyjnego oraz potrzebnych ustaw w obszarze bezpieczeństwa, porządku i „ochrony ojczyzny”. Konieczne są za to dalsze rozmowy na temat elementów demokracji bezpośredniej czy zakazu palenia.

 

 

Źródło: kurier.at, news.at

Pach

 

Zdjęcie ilustracyjne. fot.laura00/sxc.hu

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 19.Maj
 • Daj Twoim wierzącym, w Tobie ufającym Siedmiorakie dary.
 • Dary Ducha Świętego: Dar mądrości, Dar rozumu, Dar umiejętności, Dar rady, Dar męstwa, Dar pobożności, Dar bojaźni Bożej. Tożsamość Europejska jest zagrożona. Polska ma być strażnikiem wartości Europy Europa znajduje się w wielkim kryzysie wartości, zatraca swoją tożsamości i misję cywilizacyjną. Unia Europejska zerwała z ideami, które były u jej początków. Symbol Maryjnych gwiazd na […]

 • Opinie i analizy

 • 19.Maj
 • Głos muezzina
 • Władze miejskie w szwedzkim Vaxjo właśnie zgodziły się na nawoływanie do modlitwy przez  muezzinow meczetu znajdującego się w tym mieście. Wcześniej zrobiono to w mieście Karlskorona oraz w Botkyrce, dzielnicy Sztokholmu. Problem polega na tym, Że wcześniej władze Vaxjo zabroniły używania dzwonów (niewielkich rozmiarów) przez kościół katolicki znajdujący się o jeden kilometr od meczetu. Kiedyś […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 20.Maj
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 944 (niedzielna)
 • Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – Głosuj jak chcemy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Blog:Tymczasowy (czyta MarkD) – Głos muezzina http://blogmedia24.pl/blog/353 19:20 Czytanka:Małgorzata Todd – Głębokie przekonanie http://mtodd.pl 19:24 Rozmowa:Karina Walinowicz – Chroniąc Cywilizację Życia Rozmowa Bola Mausera z Kariną Walinowicz analitykiem Ordo Iuris 19:56 Wykład:Sławomir […]