Sąd nad sumieniem. Walka polskiej lekarki trwa

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLJak informuje Rodney Pelletier z portalu Church Militant, mimo wygrania procesu w sądzie apelacyjnym, doktor Katarzyna Jachimowicz wciąż nie może uznać sprawy, jaką wytoczyła gminie Sauherad w Norwegii za zakończoną.

Polska doktor, jak już informowaliśmy na łamach PCh24.pl, została zwolniona z pracy w norweskiej służbie zdrowia za odmowę zakładania wkładek wczesnoporonnych. Uznawszy to za łamanie sumień lekarskich, postanowiła wystąpić na drogę sądową. W sądzie pierwszej instancji dr Jachimowicz sprawę przegrała. Sąd apelacyjny w Skien, do którego się odwołała, wydał natomiast wyrok na jej korzyść, nakazując gminie Sauherad wypłatę 600 tys. koron.

 

W rozmowie z portalem Church Militant dr Jachimowicz powiedziała, że gmina postanowiła się odwołać do Sądu Najwyższego. Decyzję przegłosowano stosunkiem głosów 6 do 1.

 

Cała sprawa skomplikowała sytuację zawodową polskiej doktor. Obecnie znalazła zatrudnienie w poradni psychiatrycznej. Jak mówi w rozmowie z portalem Church Militant: „Zaczęłam nową specjalizację, brakuje mi jeszcze 1,5 roku do końca. To dość trudne zacząć wszystko od nowa, po 20 latach pracy jako lekarz rodzinny”. A robiąc dopiero specjalizację zarabia mniej niż specjalista.

 

Doktor Jachimowicz podkreśla olbrzymie wsparcie, jakie otrzymuje ze strony rodziny „mimo wszystkich obciążeń wynikających z tego”. A są to „dodatkowe koszty” związane z dalszym kształceniem, dojeżdżaniem na kursy i robieniem stażu.

 

Katarzyna Jachimowicz zaleca katolikom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, szukanie „woli Bożej przede wszystkim” i sięgnięcie po „wskazówki św. Ignacego Loyoli o rozeznaniu duchowym”. Jej zdaniem potrzebna też jest roztropność i zdrowy rozsądek, by nie mylić odwagi z brawurą. „Zgodnie z zasadą: zrób, co możesz, Bóg zrobi, co nie możesz”. Doradza również, by „zapewnić sobie kierownictwo duchowe”. A przede wszystkim, by się nie bać. Podkreśla w końcu rolę pokory, aby „nie zapominać, że Bóg kocha nas równie mocno, co naszych przeciwników”.

 

Doktor Jachimowicz w odpowiedzi na pytania portalu PCh24.pl przyznała, że zetknęła się w Norwegii z podobnymi kłopotami innych lekarzy. Jak zaznaczyła, od 30 lat istniała w medycynie rodzinnej tradycja klauzuli sumienia i wielu lekarzy z niej korzystała. – W mojej okolicy było jeszcze 3 takich lekarzy. Zwolnili się sami. Jest też spora grupa lekarzy, którzy mają podobny pogląd do mojego, zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Lekarzy w Norwegii, ale nawet wśród nich są różne sposoby podejścia do tego tematu – podkreśliła.

 

Jak dodała, w poprzedniej pracy w gminie Sauherad wszyscy żałowali, że odeszła z pracy, zarówno pacjenci, jak i personel przychodni. – Spotykam się ze wszystkimi reakcjami: zarówno poparciem, jak i obojętnością. Wrogie nastawienie też się zdarza, szczególnie w komentarzach na Facebooku – zaznaczyła.

 

Doktor Jachimowicz ujawniła nam też jak dalej może potoczyć się proces po złożonym przez gminę odwołaniu do SN. Jak przewiduje, będzie on toczył się dalej po Wielkanocy.

 

Źródło: ChurchMilitant.com, źródło własne

Jan J. Franczak

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 13.Paź
 • Spada ubóstwo wśród polskich dzieci. Jest dobrze, będzie lepiej.
 • Nie jeden raz udowodniliśmy, że niemożliwe staje się możliwe. Weźmy przykład 500 plus czy obniżenia wieku emerytalnego. Wiem, że nie zbudujemy tutaj Dubaju, nie będziemy budować kilometrowej wysokości gmachów. Ale zadałem sobie pytanie, czy nie dałoby się na tej ziemi i na pogranicznych ziemiach, zbudować polskiej Bawarii? Przypomnę, że Bawaria była przed i po wojnie […]

 • Opinie i analizy

 • 15.Paź
 • Dlaczego nie wybieram się na „Kler”?
 • Filmu "Kler" ani nie oglądałem, ani nie wybieram się na niego. Dlaczego?    Otóż po pierwsze filmy z reguły rzadko odzwierciedlają rzeczywistość, najczęściej stanowią jej skrzywienie w większym lub mniejszym stopniu, a niejednokrotnie zawierają zafałszowania i nieprawdy. Mówię nie o tylko o filmach tzw. społecznych, ale także o innych. Przykładowo jeżeli osoba skacze z powyżej […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 17.Wrz
 • 17 września 1939 r. godz. 4.20 nad ranem
 •       Pomimo fatalnego rozkazu Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza „z Sowietami nie walczyć”, oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu – jako pierwsze – zdecydowały się na nierówną walkę z ogromnymi siłami Armii Czerwonej, która runęła na granicę Rzeczypospolitej. Choć ostatnie polskie jednostki wykrwawiały się w boju z Niemcami, Stalin nie ryzykował i 17 września skierował […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 14.Paź
 • Od 19:00 nowa audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 986 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Wykluczenie komunikacyjne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Lech ‚Losek’ Mucha – Szczepić, czy nie szczepić? http://naszeblogi.pl/user/3659/wpisy 19:19 Blog: Rosemann (czyta MarkD) – Po PiS-ie https://blog-n-roll.pl/pl/blogs/rosemann 19:25 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Wladyslaw) – […]