Sąd nad sumieniem. Walka polskiej lekarki trwa

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLJak informuje Rodney Pelletier z portalu Church Militant, mimo wygrania procesu w sądzie apelacyjnym, doktor Katarzyna Jachimowicz wciąż nie może uznać sprawy, jaką wytoczyła gminie Sauherad w Norwegii za zakończoną.

Polska doktor, jak już informowaliśmy na łamach PCh24.pl, została zwolniona z pracy w norweskiej służbie zdrowia za odmowę zakładania wkładek wczesnoporonnych. Uznawszy to za łamanie sumień lekarskich, postanowiła wystąpić na drogę sądową. W sądzie pierwszej instancji dr Jachimowicz sprawę przegrała. Sąd apelacyjny w Skien, do którego się odwołała, wydał natomiast wyrok na jej korzyść, nakazując gminie Sauherad wypłatę 600 tys. koron.

 

W rozmowie z portalem Church Militant dr Jachimowicz powiedziała, że gmina postanowiła się odwołać do Sądu Najwyższego. Decyzję przegłosowano stosunkiem głosów 6 do 1.

 

Cała sprawa skomplikowała sytuację zawodową polskiej doktor. Obecnie znalazła zatrudnienie w poradni psychiatrycznej. Jak mówi w rozmowie z portalem Church Militant: „Zaczęłam nową specjalizację, brakuje mi jeszcze 1,5 roku do końca. To dość trudne zacząć wszystko od nowa, po 20 latach pracy jako lekarz rodzinny”. A robiąc dopiero specjalizację zarabia mniej niż specjalista.

 

Doktor Jachimowicz podkreśla olbrzymie wsparcie, jakie otrzymuje ze strony rodziny „mimo wszystkich obciążeń wynikających z tego”. A są to „dodatkowe koszty” związane z dalszym kształceniem, dojeżdżaniem na kursy i robieniem stażu.

 

Katarzyna Jachimowicz zaleca katolikom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, szukanie „woli Bożej przede wszystkim” i sięgnięcie po „wskazówki św. Ignacego Loyoli o rozeznaniu duchowym”. Jej zdaniem potrzebna też jest roztropność i zdrowy rozsądek, by nie mylić odwagi z brawurą. „Zgodnie z zasadą: zrób, co możesz, Bóg zrobi, co nie możesz”. Doradza również, by „zapewnić sobie kierownictwo duchowe”. A przede wszystkim, by się nie bać. Podkreśla w końcu rolę pokory, aby „nie zapominać, że Bóg kocha nas równie mocno, co naszych przeciwników”.

 

Doktor Jachimowicz w odpowiedzi na pytania portalu PCh24.pl przyznała, że zetknęła się w Norwegii z podobnymi kłopotami innych lekarzy. Jak zaznaczyła, od 30 lat istniała w medycynie rodzinnej tradycja klauzuli sumienia i wielu lekarzy z niej korzystała. – W mojej okolicy było jeszcze 3 takich lekarzy. Zwolnili się sami. Jest też spora grupa lekarzy, którzy mają podobny pogląd do mojego, zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Lekarzy w Norwegii, ale nawet wśród nich są różne sposoby podejścia do tego tematu – podkreśliła.

 

Jak dodała, w poprzedniej pracy w gminie Sauherad wszyscy żałowali, że odeszła z pracy, zarówno pacjenci, jak i personel przychodni. – Spotykam się ze wszystkimi reakcjami: zarówno poparciem, jak i obojętnością. Wrogie nastawienie też się zdarza, szczególnie w komentarzach na Facebooku – zaznaczyła.

 

Doktor Jachimowicz ujawniła nam też jak dalej może potoczyć się proces po złożonym przez gminę odwołaniu do SN. Jak przewiduje, będzie on toczył się dalej po Wielkanocy.

 

Źródło: ChurchMilitant.com, źródło własne

Jan J. Franczak

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 22.Lip
 • Rząd PiS prowadzi politykę zachęt do tworzenia rodzin.
 • Minister Rafalska  o programie 500 plus, który – jak wskazała -nie jest wprawdzie przyczyną decyzji o powiększeniu rodziny, ale „jest to jeden z istotnych czynników, który pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia w Polsce rodzin, budowania tych rodzin i wspiera rodziny, jeżeli te rodziny wychowują dzieci”. Dodała, że „do tej pory” w rodzinach wielodzietnych „było największe ubóstwo”.„Bez dwóch zdań ubóstwo dzieci […]

 • Opinie i analizy

 • 22.Lip
 • Broń jądrowa U.S.A. i Rosji – VIII (Ocean Arktyczny)
 • To jest najbardziej interesujący odcinek serialu. Któż mógłby przypuszczać, że właśnie Ocean Arktyczny stanie się kluczowy w strategiach wojny jądrowej. Po prawdzie taka możliwość byla od dawna wpisana w sytuację, ale trochę brakowało do spełnienia warunku wystarczającego. Z Bieguna Północnego jest blisko do strategicznych obszarów USA i Rosji i wystrzelone stamtąd rakiety ze względu na […]

 • Polityka, gospodarka, prawo i represje

 • 17.Lip
 • Będzie wsparcie dla producentów owoców
 •           – Sytuacja producentów owoców jest poważna, ale cały czas toczą się rozmowy z przedstawicielami protestujących – podkreślił minister rolnictwa, Jan Ardanowski. Zapowiedział, że we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, która może pomóc rolnikom.   W piątek w Warszawie rolnicy demonstrowali przeciw niskim cenom skupu produktów rolnych. Domagali się, by […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 19.Lip
 • Polityka, historia, cywilizacja – zapraszamy Państwa do słuchania!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 961 (czwartkowa) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Felieton:Kokos26 (czyta Gadający Grzyb) – Baran na czele baranów https://warszawskagazeta.pl/ 19:07 Blog:Małgorzata Todd – Wola i niewola 19:12 Blog:Teutonick (czyta MarkD) – Pinokio (a może raczej Dżepetto) przed komisja http://naszeblogi.pl/user/33439/wpisy 19:22 Audiobook:Florian Czarnyszewicz (czyta […]