Sąd nad sumieniem. Walka polskiej lekarki trwa

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLJak informuje Rodney Pelletier z portalu Church Militant, mimo wygrania procesu w sądzie apelacyjnym, doktor Katarzyna Jachimowicz wciąż nie może uznać sprawy, jaką wytoczyła gminie Sauherad w Norwegii za zakończoną.

Polska doktor, jak już informowaliśmy na łamach PCh24.pl, została zwolniona z pracy w norweskiej służbie zdrowia za odmowę zakładania wkładek wczesnoporonnych. Uznawszy to za łamanie sumień lekarskich, postanowiła wystąpić na drogę sądową. W sądzie pierwszej instancji dr Jachimowicz sprawę przegrała. Sąd apelacyjny w Skien, do którego się odwołała, wydał natomiast wyrok na jej korzyść, nakazując gminie Sauherad wypłatę 600 tys. koron.

 

W rozmowie z portalem Church Militant dr Jachimowicz powiedziała, że gmina postanowiła się odwołać do Sądu Najwyższego. Decyzję przegłosowano stosunkiem głosów 6 do 1.

 

Cała sprawa skomplikowała sytuację zawodową polskiej doktor. Obecnie znalazła zatrudnienie w poradni psychiatrycznej. Jak mówi w rozmowie z portalem Church Militant: „Zaczęłam nową specjalizację, brakuje mi jeszcze 1,5 roku do końca. To dość trudne zacząć wszystko od nowa, po 20 latach pracy jako lekarz rodzinny”. A robiąc dopiero specjalizację zarabia mniej niż specjalista.

 

Doktor Jachimowicz podkreśla olbrzymie wsparcie, jakie otrzymuje ze strony rodziny „mimo wszystkich obciążeń wynikających z tego”. A są to „dodatkowe koszty” związane z dalszym kształceniem, dojeżdżaniem na kursy i robieniem stażu.

 

Katarzyna Jachimowicz zaleca katolikom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, szukanie „woli Bożej przede wszystkim” i sięgnięcie po „wskazówki św. Ignacego Loyoli o rozeznaniu duchowym”. Jej zdaniem potrzebna też jest roztropność i zdrowy rozsądek, by nie mylić odwagi z brawurą. „Zgodnie z zasadą: zrób, co możesz, Bóg zrobi, co nie możesz”. Doradza również, by „zapewnić sobie kierownictwo duchowe”. A przede wszystkim, by się nie bać. Podkreśla w końcu rolę pokory, aby „nie zapominać, że Bóg kocha nas równie mocno, co naszych przeciwników”.

 

Doktor Jachimowicz w odpowiedzi na pytania portalu PCh24.pl przyznała, że zetknęła się w Norwegii z podobnymi kłopotami innych lekarzy. Jak zaznaczyła, od 30 lat istniała w medycynie rodzinnej tradycja klauzuli sumienia i wielu lekarzy z niej korzystała. – W mojej okolicy było jeszcze 3 takich lekarzy. Zwolnili się sami. Jest też spora grupa lekarzy, którzy mają podobny pogląd do mojego, zrzeszonych w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Lekarzy w Norwegii, ale nawet wśród nich są różne sposoby podejścia do tego tematu – podkreśliła.

 

Jak dodała, w poprzedniej pracy w gminie Sauherad wszyscy żałowali, że odeszła z pracy, zarówno pacjenci, jak i personel przychodni. – Spotykam się ze wszystkimi reakcjami: zarówno poparciem, jak i obojętnością. Wrogie nastawienie też się zdarza, szczególnie w komentarzach na Facebooku – zaznaczyła.

 

Doktor Jachimowicz ujawniła nam też jak dalej może potoczyć się proces po złożonym przez gminę odwołaniu do SN. Jak przewiduje, będzie on toczył się dalej po Wielkanocy.

 

Źródło: ChurchMilitant.com, źródło własne

Jan J. Franczak

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 23.Sty
 • Prezydent Trump podpisał ustawę o finansowaniu rządu USA. Koniec shutdownu!
 •         Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ustawę o finansowaniu działalności rządu federalnego do 8 lutego br., kończąc tym samym trzydniowe zawieszenie jego działalności (shutdown) – poinformował Biały Dom. We wtorek rząd federalny będzie już mógł w pełni wznowić swoją działalność. Ustawa, którą wcześniej w poniedziałek przyjął Kongres USA, obok prowizorium budżetowego, zawiera także przedłużenie o sześć lat […]

 • Opinie i analizy

 • 23.Sty
 • Nie zabierajcie nam domu! Ceyrowski w „Sieci” o kulisach dzikiej reprywatyzacji w Gdańsku
 •       W Polsce, która jest jedynym krajem byłego bloku sowieckiego, w którym nigdy nie przeprowadzono procesu reprywatyzacji, jednym z wielu problemów stały się roszczenia właścicieli nieruchomości. Ogrom tego problemu wygenerował „mafię reprywatyzacyjną” i doprowadził do tego, że na handlu roszczeniami wzbogaciła się ogromna liczba adwokatów i deweloperów powiązanych z urzędnikami i politykami. Ale „dzika reprywatyzacja” to tylko jedna z twarzy procesu znacznie szerszego, którego genezą […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 21.Sty
 • Dziś z lekkim poślizgiem
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 911 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – BDP, czyli „dywidenda obywatelska” http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog:Zbigniew Kuźmiuk (czyta MarkD) – Oddanie Polakom pieniędzy z OFE priorytetem rządu http://naszeblogi.pl/user/97/wpisy 19:16 Felieton:Lech ‚Losek’ Mucha – Znaczenie zmiany na stanowisku ministra zdrowia http://naszeblogi.pl/user/3659/wpisy […]