Francja: piorunochron zastąpił krzyż. Niewierzący protestują, a katolicy… milczą

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLFrancja: piorunochron zastąpił krzyż. Niewierzący protestują, a katolicy... milczą

 

Walka z Krzyżem przybiera we Francji coraz to nowe formy. Lista takich działań jest długa począwszy od krzyża na pomniku św. Jana Pawła II w bretońskim Ploermel, poprzez krzyże na bramach starych cmentarzy komunalnych, po eliminację krzyża z piktogramu bazyliki Sacre-Coeur wyświetlanego w kolejce transportu publicznego. Teraz można dorzucić jeszcze „znikanie” krzyży z kościołów, które remontowano na koszt państwa.

 

Kościół Sainte-Barbe w miejscowości Sentinelle (3,2 tys. mieszkańców) znalazł się na liście UNESCO. Sentinelle to mała miejscowość górnicza przy granicy z Belgią, w regionie Pas-de-Calais. Wybór św. Barbary na patronkę kościoła był więc dość oczywisty. W mieście przez lata rządzili komuniści, a ostatnio socjalista. W 2014 rozpoczął się remont kościółka, który zakończono 22 stycznia bieżącego roku. Blisko milion euro na renowację wyłożyły samorządy aglomeracji La Porte du Hainaut (CAPH), Regionalna Dyrekcja ds. Kultury (DRAC) i gmina.

 

Prace objęły budynek świątyni i prezbiterium. Jakież było jednak zdziwienie mieszkańców, kiedy okazało się, że po renowacji na wieży kościoła nie ma już krzyża, a w jego miejsce pojawił się… piorunochron. Miejscowy radny Daniel Brulant, który nie jest bynajmniej katolikiem, nie kryje oburzenia. Nawet jeśli się jest niewierzącym, krzyż jako zwieńczenie kościoła jest jego zdaniem „brakiem szacunku dla przodków, którzy ten kościół wybudowali”.  Radny, który jest pasjonatem historii podkreśla, że w tej sprawie nie konsultowano mieszkańców.

 

Ciekawa jest tu opinia Françoisa Bismana – architekta odpowiedzialnego za renowację i zniknięcie krzyża. – Zdecydowałem się na większy piorunochron i usunięcie krzyża, który z mojego punktu widzenia, nie wnosi niczego do całości – „wyjaśnił” budowniczy.

 

Dziwi też postawa miejscowego proboszcza, który pracuje w parafii św. Wincentego a Paulo, do której należy kościółek w Sentinelles. Ks. Jean Ménétrier, cytowany przez lokalne media mówi, że „nie chce się wdawać w kontrowersje”. Czy rzeczywiście rolą chrześcijan jest unikanie kontrowersji?

 

Proboszcz dodaje, że znak krzyża lub koguta na budynku kościoła nie są najważniejsze, bo liczy się „wsłuchiwanie w życie rodzin”. Dodaje też, że „rolą chrześcijan jest wniesienie odrobiny humoru w ponurości życia”.

 

Pozazdrościć optymizmu w kraju, w którym o krzyż w przestrzeni publicznej zaczynają się upominać już tylko… niewierzący . Wyjątkowo smutne.

 

Bogdan Dobosz

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 11.Sie
 • Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo. Polska to skarb i perła najcenniejsza.
 • W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Cud nad Wisłą zdecydował nie tylko o niepodległości Polski, ale również uratował Europę przed bolszewizmem. Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę […]

 • Opinie i analizy

 • 11.Sie
 • Aktywizm prawniczy.
 • Niesłusznie przyjęło się w naszych kręgach uważać, że jedynym powodem  oporu licznych  sędziów i innych prawników wobec władzy wprowadzającej fundamentalne zmiany w kraju jest ich stalinowska przeszłość  oraz kastowy, czytaj – materialny interes. W dużej mierze jest to prawda, bo od tej kasty cuchnie a ostatnio coraz bardziej śmierdzi trupem. Są jednak także inne powody. […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 12.Sie
 • Już o 19:00
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 968 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – Nikt nie może być „zbyt wielki, by upaść” http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:07 Blog:Józef Wieczorek – Niezawiśli sędziowie przypisańcami na uczelniach https://blogjw.wordpress.com/ 19:16 Blog:Andy51 (czyta MarkD) – Najsztub, Wujec, Wellman na specjalnych prawach w […]