Francja: piorunochron zastąpił krzyż. Niewierzący protestują, a katolicy… milczą

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLFrancja: piorunochron zastąpił krzyż. Niewierzący protestują, a katolicy... milczą

 

Walka z Krzyżem przybiera we Francji coraz to nowe formy. Lista takich działań jest długa począwszy od krzyża na pomniku św. Jana Pawła II w bretońskim Ploermel, poprzez krzyże na bramach starych cmentarzy komunalnych, po eliminację krzyża z piktogramu bazyliki Sacre-Coeur wyświetlanego w kolejce transportu publicznego. Teraz można dorzucić jeszcze „znikanie” krzyży z kościołów, które remontowano na koszt państwa.

 

Kościół Sainte-Barbe w miejscowości Sentinelle (3,2 tys. mieszkańców) znalazł się na liście UNESCO. Sentinelle to mała miejscowość górnicza przy granicy z Belgią, w regionie Pas-de-Calais. Wybór św. Barbary na patronkę kościoła był więc dość oczywisty. W mieście przez lata rządzili komuniści, a ostatnio socjalista. W 2014 rozpoczął się remont kościółka, który zakończono 22 stycznia bieżącego roku. Blisko milion euro na renowację wyłożyły samorządy aglomeracji La Porte du Hainaut (CAPH), Regionalna Dyrekcja ds. Kultury (DRAC) i gmina.

 

Prace objęły budynek świątyni i prezbiterium. Jakież było jednak zdziwienie mieszkańców, kiedy okazało się, że po renowacji na wieży kościoła nie ma już krzyża, a w jego miejsce pojawił się… piorunochron. Miejscowy radny Daniel Brulant, który nie jest bynajmniej katolikiem, nie kryje oburzenia. Nawet jeśli się jest niewierzącym, krzyż jako zwieńczenie kościoła jest jego zdaniem „brakiem szacunku dla przodków, którzy ten kościół wybudowali”.  Radny, który jest pasjonatem historii podkreśla, że w tej sprawie nie konsultowano mieszkańców.

 

Ciekawa jest tu opinia Françoisa Bismana – architekta odpowiedzialnego za renowację i zniknięcie krzyża. – Zdecydowałem się na większy piorunochron i usunięcie krzyża, który z mojego punktu widzenia, nie wnosi niczego do całości – „wyjaśnił” budowniczy.

 

Dziwi też postawa miejscowego proboszcza, który pracuje w parafii św. Wincentego a Paulo, do której należy kościółek w Sentinelles. Ks. Jean Ménétrier, cytowany przez lokalne media mówi, że „nie chce się wdawać w kontrowersje”. Czy rzeczywiście rolą chrześcijan jest unikanie kontrowersji?

 

Proboszcz dodaje, że znak krzyża lub koguta na budynku kościoła nie są najważniejsze, bo liczy się „wsłuchiwanie w życie rodzin”. Dodaje też, że „rolą chrześcijan jest wniesienie odrobiny humoru w ponurości życia”.

 

Pozazdrościć optymizmu w kraju, w którym o krzyż w przestrzeni publicznej zaczynają się upominać już tylko… niewierzący . Wyjątkowo smutne.

 

Bogdan Dobosz

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 26.Maj
 • Toczy się spór o to, „czyja ma być Polska”.
 • Rodzina jest pierwszą wspólnotą, w której uczymy się kochać – mówił Ojciec Święty. W niej uczymy się wiary i życia. Rodzina pomaga nam również przetrwać życiowe przeciwności i nieszczęścia.Tego nauczymy się tylko w rodzinie, w dialekcie własnej rodziny. W innym języku jest to niezrozumiałe. Współczesna kolonizacja. Morawiecki: Zachód zarabia na nas więcej, niż nam daje […]

 • Opinie i analizy

 • 26.Maj
 • Narzucanie tematów.
 • Ci, którzy przeżyli emocjonalną huśtawkę w latach 1980-1981 doskonale mnie zrozumią.  Władza dała nam szybkie szkolenie. Nasze emocje skakały do góry i w dół. Jak już niby wygraliśmy Kryzys Bydgoski w marcu 1981 r., to już tego samego wieczora tuż po ogłoszeniu zakńczenia sprawy, co przyniosło na chwilę ulgę, kamery telewizyjne przybliżały aż do bólu […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 25.Maj
 • „Katyń – Ostatni świadek”. Czy Zachód zechce poznać prawdę?
 • Wciąż nie możemy się doczekać na – obiecane nam przecież – gwiazdorsko obsadzone, reżyserowane przez tuzy światowego kina filmy opowiadające o polskiej historii. Nie łudźmy się, ten miraż, tak dobrze sprzedający się w rządowej propagandzie, nie ma zbyt wielu szans na realizację. W jego cieniu powstają jednak obrazy, których twórcy podejmują się trudnego zadania ukazania […]