Francja: piorunochron zastąpił krzyż. Niewierzący protestują, a katolicy… milczą

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLFrancja: piorunochron zastąpił krzyż. Niewierzący protestują, a katolicy... milczą

 

Walka z Krzyżem przybiera we Francji coraz to nowe formy. Lista takich działań jest długa począwszy od krzyża na pomniku św. Jana Pawła II w bretońskim Ploermel, poprzez krzyże na bramach starych cmentarzy komunalnych, po eliminację krzyża z piktogramu bazyliki Sacre-Coeur wyświetlanego w kolejce transportu publicznego. Teraz można dorzucić jeszcze „znikanie” krzyży z kościołów, które remontowano na koszt państwa.

 

Kościół Sainte-Barbe w miejscowości Sentinelle (3,2 tys. mieszkańców) znalazł się na liście UNESCO. Sentinelle to mała miejscowość górnicza przy granicy z Belgią, w regionie Pas-de-Calais. Wybór św. Barbary na patronkę kościoła był więc dość oczywisty. W mieście przez lata rządzili komuniści, a ostatnio socjalista. W 2014 rozpoczął się remont kościółka, który zakończono 22 stycznia bieżącego roku. Blisko milion euro na renowację wyłożyły samorządy aglomeracji La Porte du Hainaut (CAPH), Regionalna Dyrekcja ds. Kultury (DRAC) i gmina.

 

Prace objęły budynek świątyni i prezbiterium. Jakież było jednak zdziwienie mieszkańców, kiedy okazało się, że po renowacji na wieży kościoła nie ma już krzyża, a w jego miejsce pojawił się… piorunochron. Miejscowy radny Daniel Brulant, który nie jest bynajmniej katolikiem, nie kryje oburzenia. Nawet jeśli się jest niewierzącym, krzyż jako zwieńczenie kościoła jest jego zdaniem „brakiem szacunku dla przodków, którzy ten kościół wybudowali”.  Radny, który jest pasjonatem historii podkreśla, że w tej sprawie nie konsultowano mieszkańców.

 

Ciekawa jest tu opinia Françoisa Bismana – architekta odpowiedzialnego za renowację i zniknięcie krzyża. – Zdecydowałem się na większy piorunochron i usunięcie krzyża, który z mojego punktu widzenia, nie wnosi niczego do całości – „wyjaśnił” budowniczy.

 

Dziwi też postawa miejscowego proboszcza, który pracuje w parafii św. Wincentego a Paulo, do której należy kościółek w Sentinelles. Ks. Jean Ménétrier, cytowany przez lokalne media mówi, że „nie chce się wdawać w kontrowersje”. Czy rzeczywiście rolą chrześcijan jest unikanie kontrowersji?

 

Proboszcz dodaje, że znak krzyża lub koguta na budynku kościoła nie są najważniejsze, bo liczy się „wsłuchiwanie w życie rodzin”. Dodaje też, że „rolą chrześcijan jest wniesienie odrobiny humoru w ponurości życia”.

 

Pozazdrościć optymizmu w kraju, w którym o krzyż w przestrzeni publicznej zaczynają się upominać już tylko… niewierzący . Wyjątkowo smutne.

 

Bogdan Dobosz

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Opinie i analizy

 • 19.Lut
 • Jak to było z matką Ronena Bergmana i jego rodziną zamordowaną podczas Holokaustu?
 •           Sporo osób z Polski zapytało Ronena Bergmana, autora pytania do premiera Mateusza Morawieckiego o karanie osób mających osobiste negatywne doświadczenia dotyczące Polaków w czasach Holokaustu, jak to było z jego matką. Nie zauważyłem, żeby ktokolwiek dostał odpowiedź. Sam Bergman powiedział, że jako dziecko jego matka dostała nagrodę ministra edukacji II RP za piękną polszczyznę. We wpisie opublikowanym 23 kwietnia 2017 r. na ynetnews.com tenże […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 19.Lut
 • „Żydowscy sprawcy”. Prawda, która oburzyła Izrael
 •     Władze Izraela oraz Żydzi w diasporze, w tym w Polsce, są oburzeni słowami Mateusza Morawieckiego o „żydowskich sprawcach”. Największym problemem całej sprawy nie jest jednak zaognienie relacji z Tel Awiwem, ale to, że wzburzenie wywołały słowa prawdy.   Uczestniczący w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Mateusz Morawiecki został zapytany przez izraelskiego dziennikarza, czy w […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 18.Lut
 • Od 19:00 nowa, ciekawa audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 919 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – Lekcja ojkofobii http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:13 Blog:Lech ‚Losek’ Mucha – Do kraju tego… https://blog-n-roll.pl/pl/blogs/lech-losek-mucha#.WoiIm0DOVPY 19:22 Blog:Tymczasowy (czyta MarkD) – Von der cipostwo http://blogmedia24.pl/blog/353 19:30 Felieton:Małgorzata Todd – Oręż absurdu http://mtodd.pl 19:35 Wykład:Prof.Andrzej Nowak […]