List do MSZ o interwencję w.s. promowania prawdy historycznej #GermanDeathCamps

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl          Olsztyn , 01 lutego 2018 r.

11-041 Olsztyn

ul. Rzędziana 32

 

Minister Spraw Zagranicznych

Pan Jacek Czaputowicz

 

Wiceminister Spraw Zagranicznych

Pan Jan Dziedziczak

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ
rzecznik@msz.gov.pl

 

Wniosek o udzielenie informacji publicznej

Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198), wnoszę o udostępnienie informacji publicznej ,  jakie działania zostały podjęte przez Ministerstro Spraw Zagranicznych Polski w związku z polityką mającą na celu promowanie prawdy historycznej o II WŚ.

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl zwracało się wielokrotnie do MSZ i polskich ambasad z żądaniem podjęcia skutecznej interwencji w sprawie publikacji ocierających się o przestepstwo kłamstwa oświęcimskiego, poczynając od lutego 2010 roku w sprawie publikacji na izraelskim portalu Ynetnews artykułu, w którym Zeev Tzahor w tekście "Słowna żonglerka" stwierdził, że Polacy odegrali "entuzjastyczną" rolę w Holokauście, obsługiwali obóz w Auschwitz i bywali gorsi od Niemców.

Ostatnia nasza interwencja z 26 maja 2015 r. miała miejsce w związku z ujawnioną przez media skandaliczną opinią rzecznika waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu Andrew Hollingera, który w artykule opublikowanym na stronach internetowych placówki odniósł się do równie skandalicznej wypowiedzi szefa FBI Jamesa Comeya o współudziale Polaków w Holocauście, obrażając pamięć milionów Polaków, ofiar mordów nazistowskich Niemiec i Rosji radzieckiej .

W kolejnych naszych interwencjach zwracaliśmy się do MSZ i do ambasadorów o promowanie na stronach internetowych polskich ambasad i konsulatów życiorysów takich osób jak Irena Sendler, Rotmistrz Witold Pilecki i publikacji "Złote serca, czy złote żniwa?" zbioru esejów na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Głównym redaktorem zbioru jest prof. Marek J. Chodakiewicz, znawca tematyki polsko-żydowskiej,w latach 2005-2010 członek rady państwowego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Bezskutecznie.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych promowało za granicą książkę utwierdzającą stereotyp Polaków jako antysemitów i szmalcowników, powielając to, z czym rzekomo walczyło, podejmując interwencje po publikacjach Zeev Tzahora , Debbie Schlussel i wielu innych publicystów. Co gorsza, wydawało na ten skandaliczny proceder nasze, polskich podatników pieniądze.

Dokument nakazujący polskim placówkom promowanie „Inferno of Choices" został wysłany w lipcu 2012 roku, a więc już po głośnej aferze z kłamstwem oświęcimskim Obamy i interwencji w sprawie Debbie Schlussel, o efektach tej interwencji nie informując Stowarzyszenia do dnia dzisiejszego.

Obraz najnowszej historii jest obrazem narodu. Wizerunek pokazuje, jak jest i jak będzie odbierany naród. Jeśli my będziemy przedstawiali siebie Polaków, jak w promowanej przez MSZ książce, to z ofiar II wojny światowej staniemy się sprawcami. Czy to jest celem działań pracowników polskiego MSZ?

Jak dowiadujemy się z mediów, w MSZ miał powstać specjalny zespół osób, które zajęłyby się  wspierania pozwów za określenia „polskie obozy śmierci” , jednak resort z tego zrezygnował. W MSZ w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą funkcjonowało krótko stanowisko zastępcy dyrektora ds. polityki historycznej. O tym, że jest ona niezbędna świadczą liczne przypadki kłamstw dot. naszej rzekomej współodpowiedzialności za holokaust. Polityka historyczna musi być elementem promocji każdego kraju na świecie. Robią to wszyscy, którzy myślą w kategoriach interesów własnego kraju.

Jak donosił “The Financial Times”, Republika Federalna Niemiec zamierza wypłacić odszkodowania w wysokości 10 milionów euro byłym jeńcom wojennym z czasów II wojny światowej. Grupą do której trafić mają pieniądze są byli sowieccy żołnierze. Według niemieckich dyplomatów, to  krok w kierunku osiągnięcia porozumienia dot. odszkodowań, które rozpoczęła wizyta kanclerz Angeli Merkel w Moskwie i ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinemeira w Wołgoradzie.

Ministerstwo nie robi nic, aby promować polskie wydawnictwa anglojęzyczne, których jest bardzo mało, jak chociażby te które są już dostępne – link do Amazona i link do kategorii historia Polski, widać jakie książki dominują. Warto podkreślić, że w tym roku obchodzimy 100 rocznicę powstania polskiego lotnictwa. Biografia gen. pil. Stanisława Skalskiego, która ukazała się w zeszłym roku w j. angielskim w WB i USA. Książka zawiera informacje o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o osiągnięciach dwudziestolecia, przebiegu Kampanii Wrześniowej, zbrodniach niemieckich w Polsce, bohaterstwie i sukcesach polskich lotników w Bitwie o Anglię i późniejszych walkach, tragedii Powstania Warszawskiego, prześladowaniach okresu stalinowskiego, Łączce i warunkach więziennych, wreszcie o takich osobach jak Baumann czy Wolińska-Brus. W sposób oczywisty pokazuje, że Polacy nie mogli mordować Żydów, bo w tym czasie walczyli z Niemcami.

 

Witold Pilecki zostawił nam piękny testament, którego nie wolno odrzucać, trzeba go propagować. Wnosiliśmy o to w naszych wnioskach w 2012 roku. Od 60. rocznicy zamordowania Rotmistrza, 25 maja 2008 r. udostępniony jest angielski przekład „Raportów Witolda”: www.witoldsreport.blogspot.com

W latach 2008 – 2013 tysiące pocztówek upominających się o pamięć o Rotmistrzu wolontariusze akcji wysłali także do waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu. Warto zapytać Muzeum Holocaustu o spełnienie obietnic zainteresowania się "Raportem Witolda".

http://www.witoldsreport.blogspot.com/2011/12/bring-witold-pilecki-to-holocaust.html

W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal edukacyjny o niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.Na portalu umieszczono podstawowe informacje na temat obozów zagłady i obozów koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Polsce. Teksty opatrzone są ilustracjami oraz zdjęciami archiwalnymi. Na witrynie znajduje się także mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdywały się hitlerowskie obozy. Portal jest dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. http://www.truthaboutcamps.eu/

Dlaczego państwowa instytucja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski nie nakazuje ambasadorom umieszczenia na stronach internetowych polskich przedstawicielstw adresów do tej witryny? Została przygotowana przez historyków IPN, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. "Wciąż bowiem pojawiają się w światowych mediach i oficjalnych wystąpieniach wypowiedzi o 'polskich obozach śmierci'. Jest to nie do przyjęcia – są to wypowiedzi nieprawdziwe" ."Pełną i jedyną odpowiedzialność za stworzenie 'fabryk śmierci' ponoszą Niemcy".
To samo pytanie dotyczy witryny internetowej opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej http://www.pilecki.ipn.gov.pl/

Proponowane przez nas pozycje wskazują, że jest to bardzo niewiele, ale zawsze trzeba kiedyś podjąć chociaż próbę naprawy powielanych przez dziesięciolecia stereotypów.

Oczekujemy na odpowiedź godną rządu Dobrej Zmiany i podjęcie skutecznych działań, które odniosą skutek.

Z poważaniem

 

Prezes Zarządu

Elżbieta Szmidt

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 20.Sie
 • Ostrzelano ambasadę USA w tureckiej Ankarze
 •           Nieznani sprawcy ostrzelali ambasadę Stanów Zjednoczonych w stolicy Turcji, Ankarze – poinformowały dziś rano stacje telewizyjne Haberturk i CNN Turk. Jak podkreślono, w incydencie nikt nie ucierpiał, a sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia.     Według obu stacji część pocisków wystrzelonych z jadącego samochodu utkwiła w budce strażniczej przed placówką. […]

 • Opinie i analizy

 • 19.Sie
 • Kulturowe źródła niemieckiego faszyzmu – I
 • Faszyzm w III Rzeszy i jego źródła był  opisywany i wyjaśniany tysiące razy. Niestety niemal zawsze analizowany był powierzchownie. No chyba, że ktoś zestawianie dat, wydarzeń i osób zaangażowanych w tworzenie ruchu narodowo-socjalistycznego, mechanizm, zdobywania władzy politycznej  czy psychoanalityczne analizy jego przywódcy, Adolfa Hitlera chce traktować jako myślenie, które można uznać za głębokie. Wówczas faszyzm […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 19.Sie
 • Kwidzyń 1982 – Wspomnienie uczestnika. Cz.1
 •   Kwidzyn w mojej pamięci to przede wszystkim odnowienie chrztu bojowego w obronie poznanych i przyjętych wartości takich jak wolność, wierność własnej tożsamości i odpowiedzialność za uprawę odziedziczonej działki w HISTORII. To próba dochowania wierności ideom Ojców naszych, których czyny i modlitwy obudziły w nas pragnienie wizji Wolnej i Niepodległej Polski. Samą dramatykę wydarzeń buntu […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 19.Sie
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 970 (niedzielna)
 • – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Felieton:Kokos26 (czyta Gadający Grzyb) – Agitatorzy ruszyli w teren https://warszawskagazeta.pl/ 19:10 Blog:Małgorzata Todd – Plaska Ziemia http://mtodd.pl 19:16 Blog:Michael (czyta MarkD) – Nasza żałosna dziennikarska nieporadność http://blogmedia24.pl/blog/30 19:28 Audiobook:Florian Czarnyszewicz (czyta Władysław) – Wicik Żywica http://wicikzywica.niepoprawneradio.pl 19:42 Spotkanie:Anna Herbich, […]