List do MSZ o interwencję w.s. promowania prawdy historycznej #GermanDeathCamps

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl          Olsztyn , 01 lutego 2018 r.

11-041 Olsztyn

ul. Rzędziana 32

 

Minister Spraw Zagranicznych

Pan Jacek Czaputowicz

 

Wiceminister Spraw Zagranicznych

Pan Jan Dziedziczak

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ
rzecznik@msz.gov.pl

 

Wniosek o udzielenie informacji publicznej

Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198), wnoszę o udostępnienie informacji publicznej ,  jakie działania zostały podjęte przez Ministerstro Spraw Zagranicznych Polski w związku z polityką mającą na celu promowanie prawdy historycznej o II WŚ.

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl zwracało się wielokrotnie do MSZ i polskich ambasad z żądaniem podjęcia skutecznej interwencji w sprawie publikacji ocierających się o przestepstwo kłamstwa oświęcimskiego, poczynając od lutego 2010 roku w sprawie publikacji na izraelskim portalu Ynetnews artykułu, w którym Zeev Tzahor w tekście "Słowna żonglerka" stwierdził, że Polacy odegrali "entuzjastyczną" rolę w Holokauście, obsługiwali obóz w Auschwitz i bywali gorsi od Niemców.

Ostatnia nasza interwencja z 26 maja 2015 r. miała miejsce w związku z ujawnioną przez media skandaliczną opinią rzecznika waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu Andrew Hollingera, który w artykule opublikowanym na stronach internetowych placówki odniósł się do równie skandalicznej wypowiedzi szefa FBI Jamesa Comeya o współudziale Polaków w Holocauście, obrażając pamięć milionów Polaków, ofiar mordów nazistowskich Niemiec i Rosji radzieckiej .

W kolejnych naszych interwencjach zwracaliśmy się do MSZ i do ambasadorów o promowanie na stronach internetowych polskich ambasad i konsulatów życiorysów takich osób jak Irena Sendler, Rotmistrz Witold Pilecki i publikacji "Złote serca, czy złote żniwa?" zbioru esejów na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Głównym redaktorem zbioru jest prof. Marek J. Chodakiewicz, znawca tematyki polsko-żydowskiej,w latach 2005-2010 członek rady państwowego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Bezskutecznie.

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych promowało za granicą książkę utwierdzającą stereotyp Polaków jako antysemitów i szmalcowników, powielając to, z czym rzekomo walczyło, podejmując interwencje po publikacjach Zeev Tzahora , Debbie Schlussel i wielu innych publicystów. Co gorsza, wydawało na ten skandaliczny proceder nasze, polskich podatników pieniądze.

Dokument nakazujący polskim placówkom promowanie „Inferno of Choices" został wysłany w lipcu 2012 roku, a więc już po głośnej aferze z kłamstwem oświęcimskim Obamy i interwencji w sprawie Debbie Schlussel, o efektach tej interwencji nie informując Stowarzyszenia do dnia dzisiejszego.

Obraz najnowszej historii jest obrazem narodu. Wizerunek pokazuje, jak jest i jak będzie odbierany naród. Jeśli my będziemy przedstawiali siebie Polaków, jak w promowanej przez MSZ książce, to z ofiar II wojny światowej staniemy się sprawcami. Czy to jest celem działań pracowników polskiego MSZ?

Jak dowiadujemy się z mediów, w MSZ miał powstać specjalny zespół osób, które zajęłyby się  wspierania pozwów za określenia „polskie obozy śmierci” , jednak resort z tego zrezygnował. W MSZ w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą funkcjonowało krótko stanowisko zastępcy dyrektora ds. polityki historycznej. O tym, że jest ona niezbędna świadczą liczne przypadki kłamstw dot. naszej rzekomej współodpowiedzialności za holokaust. Polityka historyczna musi być elementem promocji każdego kraju na świecie. Robią to wszyscy, którzy myślą w kategoriach interesów własnego kraju.

Jak donosił “The Financial Times”, Republika Federalna Niemiec zamierza wypłacić odszkodowania w wysokości 10 milionów euro byłym jeńcom wojennym z czasów II wojny światowej. Grupą do której trafić mają pieniądze są byli sowieccy żołnierze. Według niemieckich dyplomatów, to  krok w kierunku osiągnięcia porozumienia dot. odszkodowań, które rozpoczęła wizyta kanclerz Angeli Merkel w Moskwie i ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinemeira w Wołgoradzie.

Ministerstwo nie robi nic, aby promować polskie wydawnictwa anglojęzyczne, których jest bardzo mało, jak chociażby te które są już dostępne – link do Amazona i link do kategorii historia Polski, widać jakie książki dominują. Warto podkreślić, że w tym roku obchodzimy 100 rocznicę powstania polskiego lotnictwa. Biografia gen. pil. Stanisława Skalskiego, która ukazała się w zeszłym roku w j. angielskim w WB i USA. Książka zawiera informacje o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o osiągnięciach dwudziestolecia, przebiegu Kampanii Wrześniowej, zbrodniach niemieckich w Polsce, bohaterstwie i sukcesach polskich lotników w Bitwie o Anglię i późniejszych walkach, tragedii Powstania Warszawskiego, prześladowaniach okresu stalinowskiego, Łączce i warunkach więziennych, wreszcie o takich osobach jak Baumann czy Wolińska-Brus. W sposób oczywisty pokazuje, że Polacy nie mogli mordować Żydów, bo w tym czasie walczyli z Niemcami.

 

Witold Pilecki zostawił nam piękny testament, którego nie wolno odrzucać, trzeba go propagować. Wnosiliśmy o to w naszych wnioskach w 2012 roku. Od 60. rocznicy zamordowania Rotmistrza, 25 maja 2008 r. udostępniony jest angielski przekład „Raportów Witolda”: www.witoldsreport.blogspot.com

W latach 2008 – 2013 tysiące pocztówek upominających się o pamięć o Rotmistrzu wolontariusze akcji wysłali także do waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu. Warto zapytać Muzeum Holocaustu o spełnienie obietnic zainteresowania się "Raportem Witolda".

http://www.witoldsreport.blogspot.com/2011/12/bring-witold-pilecki-to-holocaust.html

W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal edukacyjny o niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.Na portalu umieszczono podstawowe informacje na temat obozów zagłady i obozów koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Polsce. Teksty opatrzone są ilustracjami oraz zdjęciami archiwalnymi. Na witrynie znajduje się także mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdywały się hitlerowskie obozy. Portal jest dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. http://www.truthaboutcamps.eu/

Dlaczego państwowa instytucja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski nie nakazuje ambasadorom umieszczenia na stronach internetowych polskich przedstawicielstw adresów do tej witryny? Została przygotowana przez historyków IPN, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. "Wciąż bowiem pojawiają się w światowych mediach i oficjalnych wystąpieniach wypowiedzi o 'polskich obozach śmierci'. Jest to nie do przyjęcia – są to wypowiedzi nieprawdziwe" ."Pełną i jedyną odpowiedzialność za stworzenie 'fabryk śmierci' ponoszą Niemcy".
To samo pytanie dotyczy witryny internetowej opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej http://www.pilecki.ipn.gov.pl/

Proponowane przez nas pozycje wskazują, że jest to bardzo niewiele, ale zawsze trzeba kiedyś podjąć chociaż próbę naprawy powielanych przez dziesięciolecia stereotypów.

Oczekujemy na odpowiedź godną rządu Dobrej Zmiany i podjęcie skutecznych działań, które odniosą skutek.

Z poważaniem

 

Prezes Zarządu

Elżbieta Szmidt

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 13.Paź
 • Spada ubóstwo wśród polskich dzieci. Jest dobrze, będzie lepiej.
 • Nie jeden raz udowodniliśmy, że niemożliwe staje się możliwe. Weźmy przykład 500 plus czy obniżenia wieku emerytalnego. Wiem, że nie zbudujemy tutaj Dubaju, nie będziemy budować kilometrowej wysokości gmachów. Ale zadałem sobie pytanie, czy nie dałoby się na tej ziemi i na pogranicznych ziemiach, zbudować polskiej Bawarii? Przypomnę, że Bawaria była przed i po wojnie […]

 • Opinie i analizy

 • 15.Paź
 • Dlaczego nie wybieram się na „Kler”?
 • Filmu "Kler" ani nie oglądałem, ani nie wybieram się na niego. Dlaczego?    Otóż po pierwsze filmy z reguły rzadko odzwierciedlają rzeczywistość, najczęściej stanowią jej skrzywienie w większym lub mniejszym stopniu, a niejednokrotnie zawierają zafałszowania i nieprawdy. Mówię nie o tylko o filmach tzw. społecznych, ale także o innych. Przykładowo jeżeli osoba skacze z powyżej […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 17.Wrz
 • 17 września 1939 r. godz. 4.20 nad ranem
 •       Pomimo fatalnego rozkazu Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza „z Sowietami nie walczyć”, oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu – jako pierwsze – zdecydowały się na nierówną walkę z ogromnymi siłami Armii Czerwonej, która runęła na granicę Rzeczypospolitej. Choć ostatnie polskie jednostki wykrwawiały się w boju z Niemcami, Stalin nie ryzykował i 17 września skierował […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 14.Paź
 • Od 19:00 nowa audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 986 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Wykluczenie komunikacyjne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Lech ‚Losek’ Mucha – Szczepić, czy nie szczepić? http://naszeblogi.pl/user/3659/wpisy 19:19 Blog: Rosemann (czyta MarkD) – Po PiS-ie https://blog-n-roll.pl/pl/blogs/rosemann 19:25 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Wladyslaw) – […]