Decyzja podatkowa nieważna, bo zastosowano komunistyczną nazwę ulicy?

Informację zamieścił

Czy decyzja w zakresie podatku od nieruchomości podlega uchyleniu w związku z ustawy dekomunizacyjną? Taką kwestię będzie musiało rozstrzygnąć samorządowe kolegium odwoławcze w Warszawie, a być może i w dalszej kolejności sądy administracyjne.

 

Sprawa zaczyna się 15 listopada ubr., kiedy Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy wydał decyzje w zakresie podatku od nieruchomości za lata 2014-2015 wobec państwa K. (poprzednie decyzje za te okresy były wadliwe i zostały uchylone przez SKO). Podatnicy nie zgodzili się z tymi decyzjami i złożyli odwołanie. Sprawą zainteresowało się także Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE, które po przeanalizowaniu zauważyło że decyzja zawiera błędną nazwy ulicy w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

 

Decyzję wydano bowiem wobec podatników, wskazując jako miejsce zamieszkania – ulicę Stanisława Tołwińskiego (na warszawskim Żoliborzu). Tymczasem jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dn. 17.04.2009 sygn.akt I SA/Lu405/08 – … Oznaczenie strony w decyzji powinno zostać zawarte w decyzji w sposób zupełny tzn. w stosunku do osób fizycznych z podaniem imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania lub pobytu…. Oznaczenie strony jest niezwykle ważnym elementem decyzji, kreuje on bowiem podmiot jej praw i obowiązków. O tym jak istotne jest prawidłowe oznaczenie adresata decyzji świadczy chociażby to, iż skierowanie decyzji do osoby nie będącej stroną w sprawie, stanowi wadę skutkującą stwierdzeniem nieważności decyzji… Otóż wydane decyzje nie zawierają zupełnego oznaczenia strony, skoro podano w nim nieaktualny adres. Jak wynika z §1 zarządzenia wojewody mazowieckiego z dnia 9 listopada 2017 r. opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 10 listopada 2017 i wchodzącego z dniem ogłoszenia, uległa zmianie nazwa dotychczasowej ulicy Stanisława Tołwińskiego na ulicę PPłk Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”. Wprawdzie decyzje i dokumenty zawierającą starą nazwę – zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki – zachowują ważność, ale nie dotyczy to nowych dokumentów wydanych już po wejściu w życie zarządzenia. Tym samym oznaczenie strony powinno zawierać już nowy prawidłowy adres tj. przy ppłk Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” a nie Stanisława Tołwińskiego.

 

Posługiwanie się komunistyczną (uchyloną) nazwą ulicy w dokumencie urzędowym narusza przepis art.1 ust.1 w związku z ust.2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki tj. iż Nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. O ile można zrozumieć, iż osoby fizyczne z opóźnieniem przyswajają sobie nową nazwę, o tyle nie można akceptować stosowania komunistycznej nazwy przez organ administracji publicznej i to w decyzjach urzędowych.

 

Sprawa wbrew pozorom jest bardzo istotna, albowiem wydano w Warszawie wiele decyzji administracyjnych i podatkowych po 10 listopada ubr., w których nadal stosowano błędne komunistyczne nazwy ulic, a nie wskazywano nowych nazw. Może zatem się okazać, iż decyzje te są nieważne.

 

(opubl. w Serwis21)

Tagi: ,

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 14.Lip
 • Dzięki polskim rodzinom polskość przez wieki przetrwała, rozwija się i kwitnie.
 • Nawet mając skrajnie inne wizje i poglądy polityczne i społeczne niż polski rząd wypadałoby jednak zachować odrobinę rozumu i kontaktu z rzeczywistością, ale na to najwyraźniej się nie zanosi. Róbmy więc swoje, bo to się już nie sklei, a dziejowych wyzwań dla Polski i Polaków nie brakuje. Program 500 Plus jak trafnie stwierdził w Łodzi premier Mateusz Morawiecki wydobył polskie rodziny wielodzietne i kilka milionów polskich dzieci z prawdziwej […]

 • Opinie i analizy

 • 11.Lip
 • Brett Kavanaugh! Powrót Ameryki do źródeł. Decyzja, która odmienia Stany Zjednoczone na lata do przodu
 •       Ameryka wstrzymała oddech o godzinie 8.00 wieczorem czasu chicagowskiego. O tej porze 9-go lipca prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił nazwisko kandydata do Sądu Najwyższego. Jest nim Brett Kavanaugh. Absolwent uniwersytetu Yale, Jeden ze znakomitszych konstytucjonalistów. Prawnik uczestniczący w impeachmencie Billa Clintona po śledztwie Kena Starra, dotyczącego także niewyjaśnionej śmierci Vince Fostera. Także podliczania głosów na Florydzie w kontrowersyjnych wyborach 2000 roku. Sąd […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 12.Lip
 • Dziś jak zwykle w czwartek – nowa audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 959 (czwartkowa) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – Polska – kraj migracyjny http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:11 Blog:Katarzyna – Rozmyślania przy zmywaku mamy Katarzyny – Fakty skrywane pod kwiatami http://katarzyna.niepoprawneradio.pl 19:25 Blog:Lech Makowiecki (czyta MarkD) – Nauki płynące z ludobójstwa na Wołyniu […]