Portal opublikował zdjęcie Żołnierzy Wyklętych. Sugerował, że to ofiary z Jedwabnem

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PL Portal opublikował zdjęcie Żołnierzy Wyklętych. Sugerował, że to ofiary z Jedwabnem

 

 

 
 
Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Redakcja w artykule poświęconym zbrodni w Jedwabnem, wykorzystała zdjęcie zamordowanych, polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego – Żołnierzy Wyklętych.

 

 

Centrolewicowy portal w Argentynie – Pagina12, opublikował artykuł poświęcony historii zbrodni w Jedwabnem. Jego autor Federico Pavlovsky, do opatrzenia tekstu wykorzystał zdjęcie zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, poległych 25 lutego 1950r. Na zdjęciu znaleźli się Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

 

Tekst poświęcony zbrodni w Jedwabnem opatrzony zdjęciem zamordowanych polskich żołnierzy to poważna manipulacja. Sugeruje, że to ofiary z Jedwabnem. Sprawą zainteresowała się Reduta Dobrego Imienia, która złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko argentyńskiemu portalowi.

 

„Połączenie tych dwóch wątków: informacji o zbrodni na Żydach w Jedwabnem w czasie okupacji niemieckiej oraz przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm” – czytamy na stronie rdi.org.pl.

 

Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że redakcja Pagina12 bezrefleksyjnie i celowo połączyła dwa okresy historyczne: II wojnę światową (Jedwabne – 1941r.) i czasy komunistyczne (fotografia pochodzi z 1950r.). „Wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków” – czytamy w komunikacie.

 

– Jest to pierwszy proces, w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako Powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

 

 

Źródło: Reduta Dobrego Imienia, pagina12.com.ar

WMa

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

  • Historia, tradycja, kultura

  • 01.Cze
  • Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii
  •       Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii – powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat. Podczas sobotniej uroczystości rozdania nagród 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za dramat "Zimna wojna". Film walczył również o […]