Ciężki los Izraela

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Polska istniała, istnieje i bedzie istniała. A Izrael? A, to całkiem inna sprawa. Przez jakiś czas będę nadal się nią zajmował.

Dziś po raz pierwszy, nie szczegółowo, tylko bardziej ogólnie. Tym razem pomocny będzie zawodowy izraelski dyplomata Nahum Goldmann. W kwietniowym numerze "Foreign Affairs" (1970) opublikował artykuł zatytułowany: "Przyszłość Izraela". Między innymi zwierza się w nim ze swoich doświadczeń. "Należy sobie uświadomić, że dla normalnego dyplomaty, którego polityki zdeterminowane są raczej bieżącymi interesami, a nie wielkimi wizjami czy pojęciami moralnymi, 80 do 90 milionów Arabów i jeszcze więcej milionów Muzułmanów posiadającymi tereny  na Bliskim Wschodzie z najbogatszymi złożami ropy naftowej na świecie, ważą więcej niż małe państwo Izrael, nawet uwzględniając żydowskie peryferia. Przez cale dziesięciolecia pracy politycznej prawie zawsze stwierdzałem, że ministrowie spraw zagranicznych innych krajów są antysemiccy i antyizraelscy".

Swój artykuł zaczyna Goldmann od konstatacji; "Zaczynam mieć wątpliwości czy powstanie państwa Izrael było najpełniejszą realizacją idei syjonistycznej". Zaś na końcu artykulu tak odpowiada na postawione przez siebie pytanie:

"Jestem przekonany, że państwo żydowskie w celu prztrwania musi reprezentować wyjątkowość swoich ludzi i swego przeznaczenia. Nie mogę sobie wyobrazić, żeby tysiące lat żydowskich cierpień, prześladowań, oporu i heroizmu miłlo zakończyć się takim małym państwem jak tuziny innych. żyjącym ciągle w niebezpieczeństwie zagłady, zmuszonym do ciągłej mobilizacji i uzbrojone po zęby, a także koncentrujące się na przeżyciu fizycznym. Nie jestem też przekonany, że entuzjazm i lojalność Żydów na świecie będzie zawsze lokowana w takim państwie".

Opierając się na tej pesymistycznej ocenie wyprowadza Goldmann wizję utopijną. Proponuje neutralizację państwa Izrael na kształt Szwajcarii. Tyle, że Izrael otoczony byłby ochroną całej ludzkości. Ze swej strony żydowstwo całego świata powinno dostarczać do Izraela wszystko co ma najlepsze, włącznie z własnym, fizycznym przybywaniu i osiedlaniu się w Izraelu.

Utopia, utopia. Zawze to lepsze niż przeniesienie się w nicość, czyli zniknięcie Izraela z powierzchni mapy. O tej drugiej wersji w Izraelu się wie, ale się nie mówi.

Od czasu opublikowania  tekstu   w "Foreign Affairs" minęło prawie pół wieku. Wiele w tym czasie się wydarzyło korzystnego i niekorzystnego dla Izraela, jednak sytuacja zasadniczo się nie zmieniła. Dlatego dziwi obecna postawa władz izraelskich wobec Polski. Nasz kraj był jednym z nielicznych (na palcach jednej ręki można policzyć wszystkich) przyjaźnie nastawionych wobec Izraela. Izraelici i światowe żydowstwo, włącznie z V kolumną w Polsce zadało Polsce cios w plecy w bardzo niekorzystnej dla nas sytuacji. Czy zdają sobie sprawę, że władze normalnego kraju odpowiedziałyby symetrycznie? Na przykład rezygnując z dawania Izraelowi i Żydom w Polsce statusu uprzywilejowania. Nie zważając na rytualny "giewalt".

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 24.Mar
 • Zpraszamy na 19:00 Nowa ciekawa audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1029 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Euro-jurgielt http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Michael (czyta MarkD) – Pomyślcie państwo, jak można inaczej określić idiotę… http://blogmedia24.pl/blog/30 19:15 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna i Władysław) – Chlopcy z Nowowoszyszek, rozdz. XVI, […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 17.Lut
 • Strach się bać. Refleksje
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1019 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Dywidenda obywatelska – eksperyment czy konieczność? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Felieton: Małgorzata Todd – Zawłaszczanie słów http://mtodd.pl 19:13 Blog: Tymczasowy (Czyta MarkD) – Zależność rodzi władzę http://blogmedia24.pl/blog/353 19:20 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają […]