Wartości europejskie jak maść z węża.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Szczwani postępacy wpadli na pomysł, by znaleźć środek na wszystko i wybrali coś, co nazwali wartościami  europejskimi. A jak już wymyślili, to zaczęli stosować jak maść z węża, którą przed wojną komiwojażerzy amerykańscy-oszuści  zalecali na wszelkie dolegliwości. Co gorsza, zaczęli je używać jako uzasadnienie sankcji nakładanych na opornych. Ta droga została sprawdzona wcześniej przez Amerykanów, którzy powołując się na właśnie takie coś, napadli na kilka krajów.

Przed wiekami było znacznie prościej. Jeżeli wierzyć Heredotowi, to gównym motywem starożytnego świata na setki lat przed narodzeniem Chrystusa była zemsta. Już na pierwszych stronach napisanych przez siebie  "Dziejów" przedstawia przypadki porywania żon królewskich i późniejszą zemstę. Tak więc Fenicjanie porwali w Argos Io, córkę króla Inachusa. W rewanżu, pewni Grecy, prawdopodobnie Kreteńczycy wpadli do fenckiego portu Tyre i porwali Europę, córkę króla. Następnie Grecy przypłynęli zbrojnie do miejscowości Aea nad rzeką Phasis w Kolchidzie i porwali królewską córkę Medeę. A już z pewnością szerzej znana jest historia Parysa, który zainspirowany pół wieku później tymi historiami, porwał Spartankę Helenę, żonę jednego z greckich królów. Grecy zmobilizowali się i zniszczyli w zemście Troje. Król Priam zapłakał.

Także półtora tysiąca lat później racje były bardzo klarowne. W połowie pierwszego tysiąclecia Święty Ambroży, biskup Mediolanu oraz jego podopieczny Św. Augustyn wypracowali ideę sprawiedliwej wojny. Tak więc benedyktyński historyk Guibert, opat Nogent-sous-Coucy piszący na początku XII w. historię Pierwszej Wyprawy Krzyżowej mógł z pełnym przekonaniem napisać: "W tych dniach Bóg ustanowił  święte wojny, tak by rycerstwo mogło uzyskiwać zbawienie".

Oświecenie wraz z Rewolucją Francuską przyniosły problem, z którym mamy do czynienia do dzisiaj. Mianowicie  wyniesiono na wyżyny triadę: "Wolność, Równość, Braterstwo" (albo śmierć). Nie stało się to gwałtownie. Najpierw po wybuchu rewolucji zastąpiono hasło: "Naród, Prawo, Król" całym szeregiem innych, np. "Wolność, Rozum,Równość". Wśród nich było także motto:"Liberte, Egalite, Fraternite". Wybiło się ono na czoło i zostało zinstytucjonalizowane dopiero w III Republice pod koniec XIX wieku.

Za to sprawa nie byla skomplikowana dla K.Marksa i komunistów. Młodomarksowska antropolgia glosiła, że celem komunistów jest wyzwolenie ludzkości. A dokładniej, klasy robotniczej przez właśnie klasę robotniczą. Jeszcze klarowniej wyglądało to w wersji leninowskiej, kiedy to rewolucja światowa, nazywana później walką o pokój, nie potrzebowała jakichś dodatkowych interpretacji.

Prawdziwy problem stworzyła Unia Europejska. Galimatias jaki stworzyła zmusza człowieka starającego to pojąć,  do łamania sobie głowy. Art.2 Traktatu o Unii Europejskiej wylicza "główne wartości Unii". Całość brzmi tak:

"Unia opiera sią na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn".

Myli się ten, kto sądzi, że to już cała dżungla. Otóż wśród wyliczonych wartości są szufladki, tak, że by pojąć, trzeba je otwierać i rozwijać. Przypatrzmy się "prawom człowieka". ONZ-owski Międzynarodowy Pakiet Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r. zawiera prawa czterech generacji. W skład Praw I Generacji wchodzi 16 praw osobistych oraz  6 praw obywatelskich i politycznych. Zestaw  Praw II Generacji tworzy 5 praw ekonomicznych, 5 praw socjalnych i 5 praw kulturalnych. Dodać należy 12 praw należących do III Generacji. Ulgi wcale nie przynoszą Prawa IV Generacji. Tu pachnie niespotykanym dotąd niebezpieczeństwem, gdyż dopiero "są w trakcie wyodrębniania się, należą do nich prawa mniejszości seksualnych". Co tam da się upchąć, o czym dziś jeszcze nie wiemy?

W ten to sposób proste jak dotąd sytuacje uległy ekstraordynaryjnemu skomplikowaniu. W dawnych czasach, gdy siadało się w towarzystwie spragnionych ludzi by się napić, wystarczyło rozstrzygnąć prosty problem: "Lejemy po równemu czy sprawiedliwie?" W nowej rzeczywistości pojęcie sprawiedliwosci oddala tak przecież oczekiwany moment konsumpcji. Sprawiedliwość może znaczyć; każdemu to samo, każdemu według jego zasług, każdemu według jego dzieł, każdemu według jego potrzeb, każdemu według pozycji.

Unia Europejska stworzyła szczelną sieć jak pajęczynę, przez którą nie przeciśnie się najmniejsze nawet stworzonko, a co dopiero mówić taki duży stwór jak Polska. Jak się zechce, to zawsze znajdzie się jakiś powód do ukarania. Jak to mówią: "Jak nie kijem go, to pałką!"

 

Tymczasowy

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 18.Lis
 • Trzy lata „dobrej zmiany”.
 • Słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru, bohaterami są ci, którzy dla Ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia – mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej X Rekolekcje Góralskie „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Zaznaczył, że po 123 latach niewoli, świętując 100 lat odzyskania niepodległości, Polacy mają możliwość […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lis
 • Kiedy Rosja utraci Syberię?
 • Trójkąt Rosja-Chiny-USA od bardzo dawna stanowił pole do popisu różnych analityków zajmujących się geopolityka. Jak ja to lubię! Do moich ulubionych wariantów należy wystąpienie Chin wraz Rosją przeciwko USA. Już widzę rój chińskich amfibii lądujących na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. A przecież sprawa jest bardzo prosta i historycznie uzasadniona. Nawet nie trzeba siw za bardzo […]

 • Polityka, gospodarka, prawo i represje

 • 27.Paź
 • wpolityce: To już koniec? Posłowie Kukiz ’15: Nasz klub parlamentarny może nie przetrwać tego weekendu
 •   wPolityce.pl Kukiz '15 / autor: Fratria   Z informacji do których dotarł portal wPolityce.pl wynika, że klub parlamentarny Kukiz‘15 rozsypuje się. Nasi rozmówcy, parlamentarzyści Kukiz‘15 twierdzą, że może się rozpaść w najbliższych dniach.   Możemy nie przetrwać do Wszystkich Świętych — komentuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl jeden z posłów Kukiz‘15. Inny z parlamentarzystów podkreśla, że może to nastąpić znacznie szybciej. Dynamika wczorajszego dnia, rano wyjście z klubu Jakuba Kuleszy, w nocy twity Pawła Kukiza, była […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 27.Paź
 • Bułgaria: Kościół katolicki zaniepokojony nowym ustawodawstwem wyznaniowym
 • Biskupi Bułgarii wyrazili zaniepokojenie przyjętymi przez parlament zmianami w ustawodawstwie wyznaniowym – informuje włoska agencja katolicka SIR. Jak zauważają katoliccy pasterze, nowe zapisy zawierają elementy dyskryminujące inne wyznania niż prawosławie i islam oraz przewidują niedopuszczalną interwencję władz państwowych w działalność wspólnot religijnych.   Propozycja ustawy została zatwierdzona w pierwszym głosowaniu przez parlament 11 października. Przeciwna […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 18.Lis
 • Dziś od 19:00 i co osiem godzin
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 996 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Chcemy niewolników! http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Elig (czyta MarkD) – Dalszy ciąg szaleństwa http://naszeblogi.pl/user/136/wpisy 19:16 Felieton: Małgorzata Todd – Póki my żyjemy http://mtodd.pl 19:22 Audiobook : Florian Czarnyszewicz (czyta Władysław) – […]