Oficjalna decyzja co do udziału Conte w spotkaniu nie została ogłoszona.

Z informacji zamieszczonych wcześniej na Twitterze Junckera wynikało, że w miniszczycie mają wziąć udział przywódcy Niemiec, Francji, Włoch, Bułgarii, Hiszpanii, Grecji, Malty i Austrii.

Conte napisał z kolei na Twitterze o swej dzisiejszej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który przebywał w Rzymie. Relacjonując tę rozmowę, włoski premier ogłosił, że uprzedził szefa Rady, iż na nieformalnym spotkaniu w Brukseli nie jest "gotów dyskutować o wtórnych ruchach" migrantów (czyli tych między krajami członkowskimi UE) "bez uprzedniego rozwiązania kryzysu" wokół fali migracyjnej, z którą "Włochy muszą zmagać się same".

Agencja Ansa ujawniła dzisiaj wieczorem fragmenty projektu deklaracji końcowej niedzielnego spotkania. Mowa jest tam o zaostrzeniu kontroli wyjazdów migrantów na stacjach kolejowych, dworcach autobusowych i lotniskach oraz obowiązku pozostania migrantów w kraju kompetentnym do rozpatrzenia wniosku o azyl. W punkcie o potrzebie ograniczenia ruchu migrantów między krajami członkowskimi UE, czyli nielegalnego przekraczania granic, odnotowano propozycję zapewnienia "szybkich" procedur transferu migrantów do "kraju mającego kompetencję" w rozpatrzeniu wniosku o azyl.

Odpowiedzialny za politykę migracyjną rządu w Rzymie szef MSW i wicepremier Matteo Salvini oświadczył w reakcji na ten projekt, że premier Conte "ma pełny tytuł do tego, by stać na straży włoskiej dumy".

"Ale jeśli mamy tam pojechać, by podpisać karteczkę już przygotowaną przez Francuzów i Niemców, to lepiej zaoszczędzić pieniądze, które wydane zostałyby na tę podróż"

– stwierdził Salvini. Jego zdaniem z projektu deklaracji wynika, że inne kraje mogłyby wysłać do Włoch "kolejnych migrantów" zamiast, jak dodał, "nam pomóc".

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

fot./ Presidenza della Repubblica