Teheran poszukuje sojuszników w Europie. Część krajów UE nie wyklucza współpracy

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLTeheran poszukuje sojuszników w Europie. Część krajów UE nie wyklucza współpracy

 

 

 

Spór UE – USA może być katalizatorem powrotu Iranu do roli partnera dla części świata zachodniego. Zaplanowana na przyszły tydzień wizyta prezydenta Iranu Hasana Rouhaniego w Austrii i Szwajcarii została zapowiedziana w chwili wprowadzenia przez Komisję Europejską ceł na wyroby z Stanów Zjednoczonych.

 

UE reaguje w ten sposób na obłożenie przez USA cłami stali i aluminium importowanych z UE. Skonfliktowany z Stanami Zjednoczonymi Iran próbuje odbudować swoje relacje z krajami europejskimi, które postanowiły prowadzić łagodniejszy kurs wobec Rosji, Iranu, Turcji i Chin, budującymi wspólnotę interesów z osłabieniem pozycji USA w świecie jako priorytetem.

 

Prezydent Rouhani przybędzie do Wiednia i Berna, gdzie zaplanowano podpisanie „szeregu porozumień” o rozszerzeniu współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Jak podkreślają media azjatyckie, Hasan Rouhani odwiedzi dwa kraje alpejskie z inicjatywy przywódców Austrii i Szwajcarii.

 

Aktywizacja Iranu na kierunku europejskim jest konsekwencją wypowiedzenia przez prezydenta Donalda Trumpa, wbrew Niemcom i Francji, porozumienia jądrowego i powrotem do polityki sankcji przeciw Iranowi. W czasie gdy na początku tego miesiąca przywódcy grupy G7 obradowali w Kanadzie, w chińskim Qingdao spotkali się przywódcy Szanghajskiej Organizacji Współpracy, misternie zlepianej przez Chiny i Rosję. Na poparcie w sporze o respektowanie porozumienia jądrowego prezydent Iranu może liczyć szczególnie ze strony rosyjskiego prezydenta, który równolegle próbuje wyłuskać pojedynczych sojuszników z grona państw zachodnioeuropejskich.

 

Można przypuszczać, że zaproszenie Hasana Rouhaniego do Austrii to efekt rozmów Władimira Putina w Austrii tuż przed szczytem SzOW w Qingdao. Spośród krajów UE to właśnie Austria wyróżnia się otwartym deklarowaniem potrzeby stopniowego znoszenia sankcji unijnych wobec Rosji. Warto przypomnieć, że Austria – przeciwnie niż większość członków UE – nie wydaliła rosyjskich dyplomatów po próbie otrucia na terenie Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Wiedeń pozostawił Moskwie uchylone drzwi, którymi teraz wpuszcza azjatyckiego sojusznika Rosji – prezydenta Iranu.

 

Interesy Rosji i Iranu na Bliskim Wschodzie są na przeciwnym biegunie do USA. Zaangażowanie Rosji i Iranu w wojnę w Syrii po stronie prezydenta Baszszara al-Asada tylko pogłębiło przepaść między nimi a Stanami Zjednoczonymi. „Tournée” Hasana Rouhaniego po Szwajcarii i Austrii będzie okazją do zagrania na nosie Waszyngtonowi i przygotowania powrotu do normalizacji stosunków Teheranu z UE, a przynajmniej jej częścią, odsuwającą Amerykanów od wpływów w Europie. Obok Teheranu beneficjentem odwilży z Europą będzie też Rosja, zyskująca na wypychaniu USA z Europy.

 

Źródła: „Anna News”, „Iland.tv”, „Islam Today”

Jan Bereza

fot.Hassan Rouhani. By Mojtaba Salimi [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
Read more: http://www.pch24.pl/teheran-poszukuje-sojusznikow-w-europie–czesc-krajow-ue-nie-wyklucza-wspolpracy,61089,i.html#ixzz5J2XcAGFf

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

  • Aktualności, Świat

  • 17.Lip
  • Dzięki polskim rodzinom polskość przez wieki przetrwała, rozwija się i kwitnie.
  • Nawet mając skrajnie inne wizje i poglądy polityczne i społeczne niż polski rząd wypadałoby jednak zachować odrobinę rozumu i kontaktu z rzeczywistością, ale na to najwyraźniej się nie zanosi. Róbmy więc swoje, bo to się już nie sklei, a dziejowych wyzwań dla Polski i Polaków nie brakuje. Program 500 Plus jak trafnie stwierdził w Łodzi premier Mateusz Morawiecki wydobył polskie rodziny wielodzietne i kilka milionów polskich dzieci z prawdziwej […]

  • Polityka, gospodarka, prawo i represje

  • 17.Lip
  • Będzie wsparcie dla producentów owoców
  •           – Sytuacja producentów owoców jest poważna, ale cały czas toczą się rozmowy z przedstawicielami protestujących – podkreślił minister rolnictwa, Jan Ardanowski. Zapowiedział, że we wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, która może pomóc rolnikom.   W piątek w Warszawie rolnicy demonstrowali przeciw niskim cenom skupu produktów rolnych. Domagali się, by […]