Globalny index siły militarnej -2018

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Lista mocy większości krajów świata sporządzana jest corocznie. W tym roku objęła ona 136 państw. Polska wylądowała w nim na 22 miejscu.

Analitycy uwzględnili 55 różnych czynników, które składają się na siłę państwa. Oczywiście dominujące znaczenie mają czynniki wojskowe, takie jak wielkość armii i jej konfiguracja. Jednak uwzględnia się szerszy kontekst, który miałby znaczenie w przypadku prowadzenia wojny. Są to czynniki geograficzne, zasoby naturalne, giętkość logistyczna (sieć dróg i kolei), przemysł czy stabilność finansowa.

Analitycy dokonując oceny poszczególnych czynników wysubtelniają ją dając bonusy i penalties, czyli plusy i minusy. Na przykład kraj z dużą populacją  dostaje dodatkowe punkty, bo oprócz samej armii ma duże zdolności mobilizacji rezerw. Inny przykład, kraj bez dostępu do morza nie jest karany minusami.

Dla mnie szczególnie interesująca okazała się informacja, że w ocenie sił zbrojnych dostaje się premie za dywersyfikacje. Autorzy piszą, że co z tego, że np. jakiś kraj ma 100 poławiaczy min. Ich użyteczność jest mniejsza niż floty złożonej z różnego rodzaju okrętów, jakaś korweta, jakiś okręt podwodny itd.

Do tej pory wydawało mi się, że zdecydowanie lepiej jest budować mało harmonijnie zbudowane siły zbrojne z przerostem priorytetowych rodzajów broni. Na przyklad w specyficznej sytuacji Polski dobry byłby przerost broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej. A kto byłby niedorozwinięty? Oczywiście Marynarka Wojenna (MW). Chyba jednak trzeba inwestować we wszystko.

Wygląda na to, że jednak ruszy program "Orka". MW dostanie  2-3 okręty podwodne (OP) wyposażone w pociski manewrujące. A zanim zostaną zbudowane producenci wypożyczą używane okręty. Te kilkadziesiąt pocisków manewrujących mogłoby być bardzo dobrą siłą odstraszającą. Marynarka wojenna Wielkiej Brytanii trzyma się żelaznej zasady: "zawsze jeden w morzu", co znaczy, że w każdej chwili na morzu jest przynajmniej jeden OP wyposażony w rakiety z głowicami jądrowymi. Ewentualny napastnik (wiadomo kogo ma siś na myśli) musiałby się dobrze zastanowić przed podjęciem głupiej decyzji.  Wystarczyłoby trafić tylko w Moskwę i w Leningrad, by zasadnicze pytanie padłoby samo: Czy Rosja bez tych dwóch aglomeracji byłaby jeszcze państwem sensu stricto. Dodać należy, że siły zbrojne tego kraju, a dokładniej obrona,  z powodów technologicznych są dziurawe w przypadku pocisków wystrzeliwanych z wody.

W gorący czas nasi sojusznicy dostarczyliby pewnie trochę tak potrzebnych głowic jądrowych.

Lista porzadkująca kraje według mocy nie zaskakuje. Pierwsze trzy kraje odstają daleko od pozostałych. Są to: 1. USA,2.Rosja i 3.Chiny. Izrael jest dość daleko z powodu czynników pozamilitarnych. Gdyby brać pod uwagę tylko siły zbrojne to znalazłby się gdzieś na 10 miejscu zamiast Niemiec.

Oto lista  krajow wyprzedzających Polskę: 4.Indie, 5.Francja, 6.UK, 7.Korea Pld., 8.Japonia, 9.Turcja, 10. Niemcy, 11.Włochy, 12.Egipt, 13.Iran, 14.Brazylia, 15.Indonezja, 16. Izrael, 17.Pakistan, 18.Korea Płn., 19.Hiszpania, 20.Wietnam, 21.Australia. Zaraz za nami w kolejności: Algeria, Tajwan, Kanada i Grecja.

Nasi sojusznicy Węgrzy dopiero na 57 pozycji. Znacznie dalej Bałtowie, których wyprzedzają  nawet Albania (86) i Czad (94).. Litwa jest na 95 miejscu, Łotwa na 105 i Estonia- 108.

Martwi, że  trochę spadliśmy w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Tymczasowy,

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 18.Lis
 • Trzy lata „dobrej zmiany”.
 • Słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru, bohaterami są ci, którzy dla Ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia – mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej X Rekolekcje Góralskie „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Zaznaczył, że po 123 latach niewoli, świętując 100 lat odzyskania niepodległości, Polacy mają możliwość […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lis
 • Kiedy Rosja utraci Syberię?
 • Trójkąt Rosja-Chiny-USA od bardzo dawna stanowił pole do popisu różnych analityków zajmujących się geopolityka. Jak ja to lubię! Do moich ulubionych wariantów należy wystąpienie Chin wraz Rosją przeciwko USA. Już widzę rój chińskich amfibii lądujących na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. A przecież sprawa jest bardzo prosta i historycznie uzasadniona. Nawet nie trzeba siw za bardzo […]

 • Polityka, gospodarka, prawo i represje

 • 27.Paź
 • wpolityce: To już koniec? Posłowie Kukiz ’15: Nasz klub parlamentarny może nie przetrwać tego weekendu
 •   wPolityce.pl Kukiz '15 / autor: Fratria   Z informacji do których dotarł portal wPolityce.pl wynika, że klub parlamentarny Kukiz‘15 rozsypuje się. Nasi rozmówcy, parlamentarzyści Kukiz‘15 twierdzą, że może się rozpaść w najbliższych dniach.   Możemy nie przetrwać do Wszystkich Świętych — komentuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl jeden z posłów Kukiz‘15. Inny z parlamentarzystów podkreśla, że może to nastąpić znacznie szybciej. Dynamika wczorajszego dnia, rano wyjście z klubu Jakuba Kuleszy, w nocy twity Pawła Kukiza, była […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 27.Paź
 • Bułgaria: Kościół katolicki zaniepokojony nowym ustawodawstwem wyznaniowym
 • Biskupi Bułgarii wyrazili zaniepokojenie przyjętymi przez parlament zmianami w ustawodawstwie wyznaniowym – informuje włoska agencja katolicka SIR. Jak zauważają katoliccy pasterze, nowe zapisy zawierają elementy dyskryminujące inne wyznania niż prawosławie i islam oraz przewidują niedopuszczalną interwencję władz państwowych w działalność wspólnot religijnych.   Propozycja ustawy została zatwierdzona w pierwszym głosowaniu przez parlament 11 października. Przeciwna […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 18.Lis
 • Dziś od 19:00 i co osiem godzin
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 996 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Chcemy niewolników! http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Elig (czyta MarkD) – Dalszy ciąg szaleństwa http://naszeblogi.pl/user/136/wpisy 19:16 Felieton: Małgorzata Todd – Póki my żyjemy http://mtodd.pl 19:22 Audiobook : Florian Czarnyszewicz (czyta Władysław) – […]