Sto lat odzyskanej niepodległości, a my wciąż zniewoleni.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Tak chciałbym dziś w Gietrzwałdzie zobaczyć kawałek wolnej Polski, gdzie ludzie przez łzy radości patrzą na siebie życzliwie, gdzie mówią sobie do ucha i do serca dobre słowa – mówił w Gietrzwałdzie bp Józef Zawitkowski. Sto lat odzyskanej niepodległości, a my wciąż zniewoleni. Nasz gietrzwałdzki dzień pokuty przeżywamy jako refleksję nad prawdą, że nie ma wolności narodu bez wolności sumienia każdego z obywateli.Mówił, że „trzeba rozliczyć afery, złodziejstwa bezbożnych, ale wystarczyłoby przykazanie: +Nie kradnij!+ Nikogo, nigdzie i nigdy.”+Nie cudzołóż!+ Byliby ludzie piękni urodą czystego serca i czystych oczu, ale myśmy poplątali miłość z łajdactwem, małżeństwo z partnerstwem i tym grzechem zgniją narody. +Nie mów fałszywego świadectwa+ ani w domu, ani w kościele, ani w Sejmie, ani w gazecie, ani w radiu, ani w telewizji, ani w internecie, ani w parlamencie Unii Europejskiej, bo poprzysięgałem z Konopnicką i Nowowiejskim: +Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz+, teraz sami sobie naplujemy—podkreślił bp Zawitkowski.

Morawiecki: Niepodległość warunkuje rozwój gospodarczy, a ona umacnia suwerenność

To niepodległość warunkuje w dużym stopniu i gwarantuje rozwój gospodarczy, a dobry rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość, suwerenność każdego kraju – mówił
premier Mateusz Morawiecki.

CBOS: 49 proc. Polaków dobrze ocenia prorodzinną politykę rządu

49 proc. Polaków dobrze ocenia prorodzinną politykę rządu. Najlepiej oceniany jest program Rodzina 500 plus, 75 proc. ankietowanych popiera program Dobry Start, a 89 proc. ułatwienia dla matek-studentek – wynika z sondażu CBOS.

Premier: PiS odbudowało sprawiedliwość społeczną

Prawo i Sprawiedliwość przywróciło elementarną sprawność instytucji państwa, odzyskało podstawową sprawiedliwość historyczną, odbudowało na pewnym poziomie sprawiedliwość społeczną oraz pozycję Polski na forum międzynarodowym – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Ponad połowa Polaków uważa, że gospodarka kraju się rozwija

58 proc. Polaków jest zdania, że gospodarka kraju się rozwija;przeciwnego zdania jest 29 proc. ankietowanych – wynika z czerwcowego sondażu Kantar Public.

Polska nie ulegnie dyktatowi UE

Nie możemy poddać się żadnemu dyktatowi ze strony Komisji Europejskiej – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. Unijni urzędnicy chcą pozwać nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Szef europejskiej instytucji Jean-Claude Juncker powiedział jednak, że póki co nie ma formalnej decyzji w sprawie procedury praworządności wobec Polski.

Z. Ziobro : Ustawa o SN wejdzie w życie mimo oporów i szantażów

Ustawa o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie. Polskie państwo nie będzie ulegało szantażowi tych, którzy chcą łamać prawo i wykorzystywać do tego zagraniczne instytucje, napuszczać na Polskę rozmaite organizacje i psuć nam reputację tylko dlatego, by bronić swoich ciemnych i śmierdzących interesów –.

Morawiecki: Ustawa o SN obowiązuje, jest zgodna z konstytucją

Ustawa o Sądzie Najwyższym obowiązuje, ona jest absolutnie zgodna z konstytucją – mówił  premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska nie zamierza wycofywać się z reformy. Zadeklarował wolę
dialogu z Komisją Europejską.

Juncker: Nie ma formalnej decyzji ws. procedury naruszeniowej wobec Polski

Szef KE Jean-Claude Juncker poinformował dziennikarzy w piątek po szczycie UE w Brukseli, że Komisja Europejska nie podjęła formalnej decyzji w sprawie uruchomienia procedury naruszenia prawa UE wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Morawiecki: Stanowisko Polski ws. uchodźców jest teraz stanowiskiem UE

Stanowisko Polski ws. relokacji uchodźców jest od teraz stanowiskiem Unii Europejskiej – mówił w piątek po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał udało się powstrzymać dwuletnią..

MF: po drugim kwartale sfinansowane 60 proc. potrzeb pożyczkowych br.

Po drugim kwartale br. sfinansowane zostało 60 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych wynikających z ustawy budżetowej, prefinansowano 5 mld zł potrzeb 2019 r., na rachunkach MF jest 51 mld zł – poinformował w piątek wiceminister finansów Piotr Nowak.

Nadwyżka na rachunku bieżącym w I kw. 2018 r. wyniosła 378 mln euro

Nadwyżka na rachunku bieżącym w I kwartale 2018 r. wyniosła 378 mln euro wobec deficytu 578 mln euro w IV kw. 2017 r. – podał w piątek NBP.

Członkowie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji podsumowali swoją  działalność

Około 700 milionów złotych – tyle wynosi wartość nieruchomości, które odzyskała komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji. Jej członkowie podsumowali dzisiaj swoją dotychczasową działalność.Jednak to nie koniec prac komisji. Jak zaznaczył Sebastian Kaleta, „jest bardzo dużo nowych wątków – w mojej opinii – które są aferalne”. Podsumowując miniony rok nie tylko „spinamy” swoją działalność. Pierwszy rok zakończyliśmy pokazując mechanizmy patologii, a przez najbliższe miesiące będziemy krok po kroku te mechanizmy sprawdzać w każdej poszczególnej sprawie.

Premier: Jest za wcześnie na wejście do strefy euro.

Jest jeszcze za wcześnie na dołączenie Polski do strefy euro – powiedział  premier Mateusz Morawiecki. Według niego będzie można rozważać wstąpienie do strefy euro, gdy pensje w Polsce osiągną poziom
70 proc. – 80 proc. wynagrodzeń niemieckich.

Prawie połowa Polaków uważa, że wprowadzenie euro byłoby "czymś złym"

Odsetek Polaków, którzy oceniają, że wprowadzenie euro zamiast złotego byłoby "czymś złym", wynosi 46 proc. – wynika z czerwcowego badania Kantar Public. W grudniu 2017 r. taką opinię podzielało 47 proc.

Nadwyżka budżetu po maju wyniosła 9,6 mld zł

Nadwyżka budżetowa po maju 2018 r. wyniosła 9,6 mld zł – poinformował MF w komunikacie. W okresie od stycznia do maja dochody wyniosły 154,0 mld zł (43,3 proc. planu), a wydatki 144,4 mld zł (36,4 proc. planu).

Nowe zamówienia w przemyśle w maju wzrosły o 4,6 proc. rdr – GUS

Nowe zamówienia w przemyśle w maju 2018 r. wzrosły w ujęciu rdr o 4,6 proc.,po wzroście o 8,4 proc. rdr w poprzednim miesiącu – podał GUS.

Wydajność pracy w przemyśle w I-V wzrosła o 3,3 proc. rdr – GUS

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-maj 2018 r. wzrosła o 3,3 proc. rdr przy większym o 2,7 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 7,2 proc.

Bezrobocie w dół. GUS podał dane za maj

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec maja br. wyniosła 6,1 proc.,czyli spadła o 0,2 pkt wobec danych z kwietnia, podał Główny Urząd Statystyczny . W maju 2017 r. stopa ta wyniosła 7,3 proc.

Rośnie wydobycie gazu i przerób ropy

Produkcja gazu ziemnego w maju 2018 r. wzrosła o 2,9 proc., a przerób ropy naftowej w krajowych rafineriach zwiększył się o 24,3 proc. w porównaniu do wyników sprzed roku – wynika z najnowszych danych GUS.

Już od przyszłego roku setki tysięcy firm zapłacą niższy ZUS

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy, która ma m.in. obniżyć składki na ubezpieczenie społeczne z obecnych ponad 1200 zł do ok. 660 zł osobom prowadzącym działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Nowe rozwiązania mają objąć prawie 200 tys. firm.

Morawiecki: Mały ZUS nie zastąpi tzw. ulgi na start

Rząd przyjął we wtorek projekt dotyczący tzw. małego ZUS-u dla przedsiębiorców osiągających niewielkie przychody – poinformował we wtorek podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier.

Szewczak: Mały ZUS obejmie ok. 200 tys. firm,

Mały ZUS obejmie ok. 200 tys. firm, będzie dla nich realną zmianą na lepsze – powiedział PAP wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak (PiS). Przypomniał, że wysokość składek ZUS-owskich jest jednym z większych problemów dla małych firm. To pewien początek, pierwsza realna zmiana w zakresie ZUS-u. Jak wiemy, składka ZUS jest jednym z większych problemów dla małych przedsiębiorców w Polsce— powiedział Szewczak. Zaznaczył, że mały ZUS nie będzie miał negatywnego wpływu na ZUS. Mamy w ostatnim czasie o wiele większą ściągalność składek ZUS-wskich — powiedział. Przypomniał, że „to wynika z koniunktury gospodarczej, z niższego bezrobocia, z wyższych wynagrodzeń Polaków”. Mam nadzieję, że to jest początek procesu zmian w zakresie ZUS-u.

Rząd planuje wsparcie szkolnictwa branżowego

MEN chce, aby pracodawcy mogli finansować zakup sprzętu przez szkoły branżowe, dokładać się do pensji nauczycieli lub fundować uczniom staże i nie płacić podatku od darowizn. Przygotowywaną przez rząd ustawą sejm ma się zająć we wrześniu.

Relikt PRL wkrótce zniknie. Nowe możliwości dla 2,5 mln Polaków

Mam nadzieję, że nasze prace wkrótce doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność;otwieramy taką możliwość dla 2,5 mln obywateli Polski – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Rząd przyjął projekt o wzroście nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r.

Rząd przyjął we wtorek projekt zakładający przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto było przeznaczane na ten cel od 2024 r. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.

ZUS stawia na e-zwolnienia. E-ZLA są coraz bliżej, a przekrętów i wyłudzeń już jest mniej

Lekarze coraz chętniej korzystają z elektronicznych zwolnień. Pacjent nie musi biegać do pracy z papierami, ale… musi pamiętać o łatwiejszej kontroli. Stąd wciąż u lekarzy pojawiają się tacy, którzy
nalegają na papierowe zwolnienie. – Taki proceder się skończy –zapowiada Krzysztof Dyki, wiceprezes ds. IT w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Rząd przyjął projekt dotyczący Internetowego Konta Pacjenta

Rząd przyjął we wtorek projekt ws. wprowadzania Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki IKP pacjent ma otrzymać dostęp online do informacji m.in. o swoich receptach, skierowaniach, zleceniach na wybory medyczne, udzielonych świadczeniach oraz np. o wybranym lekarzu.

Senat przyjął ustawę m.in. ograniczającą wywóz leków za granicę

Ograniczenie wywozu leków za granicę i wzmocnienie systemu nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi zawiera nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

W Warszawie odbyła się debata pt. „Medyczna Racja Stanu – tezy dla zdrowia”

Większa odpowiedzialność Polaków za własne zdrowie oraz za to jak finansowany jest system ochrony zdrowia – to główny cel konferencji „Medyczna Racja Stanu – tezy dla zdrowia”, która wczoraj odbyła się w Warszawie. W debacie ekspercko-systemowej wzięli udział lekarze, osoby zarządzające służbą zdrowia, politycy oraz urzędnicy.

Były prezes GetBack próbował uzyskać azyl w Izraelu. Nie uzyskał go

Poseł Marcin Horała (PiS) powiedział, że b. prezes spółki GetBack zatrzymany przez CBA na Okęciu po powrocie z Izraela poleciał tam po azyl, ale go nie uzyskał. Według posła nie jest potrzebna komisja śledcza.

CBA zatrzymało dwie osoby związane ze spółką GetBack

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek dwie osoby związane ze sprawą spółki GetBack – dowiedziała się PAP. Warszawski sąd w czwartek postanowił zastosować areszt tymczasowy na
trzy miesiące wobec kolejnych dwojga podejrzanych ws. GetBack: b.dyrektor biura zarządu GetBack Katarzyny M. i prezesa Polskiego Domu Maklerskiego Szczepana D.-M.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek rano na parkingu jednej z sieci restauracji fast food w Piasecznie kolejną osobę, która miała powoływać się na wpływy w wymiarze sprawiedliwości .

Rusza proces Kijowskiego, oskarżonego o przywłaszczenie 121 tys. zł

Przed sądem prokurator odczytał akt oskarżenia. Na ławie oskarżonych oprócz Kijowskiego (zgadza się na podawanie nazwiska – PAP) zasiada też b. skarbnik Komitetu Obrony Demokracji Piotr Ch. Jak informowała prokuratura oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Kijowski przyszedł do sądu wraz ze swym adwokatem mec. Jackiem Dubois.

Kolejni podejrzani w sprawie oszustw w podatku VAT. Oszukiwali na towarach z Chin

Czterem kolejnym osobom podlaski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej postawił zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw w podatku VAT w obrocie towarami sprowadzanymi z Chin. W ocenie śledczych Skarb Państwa stracił na tym prawie 3,5 mln zł.

Wietnamska mafia VAT. Mieli wtyki w bankach, oszukali państwo na miliardy

Czterech bankowców z dwóch wiodących na rynku polskich banków zatrzymała wczoraj ABW. Sprawa ma związek z gangiem Wietnamczyków z Wólki Kosowskiej, który opracował mechanizm wyłudzania VAT.

Maciej M. i dwójka kolejnych osób zatrzymanych w sprawie reprywatyzacji w Warszawie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie w ramach reprywatyzacji nieruchomości warszawskich kamienicy i działki o wartości 38 mln zł –

Warszawa: Były dyrektor IMGW zostaje w areszcie do marca

Mieczysław O. chciał zastawić hipotekę, żeby wyjść na wolność. Mimo to były dyrektor IMGW zostaje za kratkami do marca przyszłego roku. Sąd uznał, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że dopuścił się zarzucanych mu przestępstw korupcyjnych i po opuszczeniu aresztu mógłby.

Hiszpan oskarżony o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzenie prawie 230 mln zł VAT

Hiszpański biznesmen Josep D. H. odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz za wyłudzenie prawie 230 mln zł nienależnego podatku VAT. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała w piątek do rzeszowskiego sądu okręgowego akt oskarżenia w tej sprawie.

ABW zatrzymała cztery osoby podejrzewane o pranie pieniędzy – nie mniej niż 5 mld zł

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby podejrzewane o udział w grupie przestępczej, która prała pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł – nie mniej niż 5 mld zł .

Senator PO oskarżony o cztery przestępstwa

„W akcie oskarżenia Maciejowi G. zarzucono popełnienie czterech przestępstw. Jedno związane jest z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi tajnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Pozostałe dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych” – głosi komunikat Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

Prezes PiS o polsko-izraelskiej deklaracji: Celem tego dokumentu jest pokazanie światu, że doszliśmy do porozumienia Lider obozu rządzącego skomentował podpisanie wspólnej deklaracji
premiera RP Mateusza Morawieckiego i premiera Izraela Benjamina Netanjahu.Polska rozumie i zawsze rozumiała postawę państwa Izrael, ale co ważne także władze w Jerozolimie rozumieją, iż jesteśmy
w sposób niebywale wprost krzywdzący stawiani w jednym szeregu z tymi, z którymi jako ogół społeczeństwa, jako państwo, prowadziliśmy walkę na śmierć i życie jako pierwsi i do końca wojny— mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zwrócił uwagę, że mimo intencji Polski, w świat poszedł przekaz,który wypaczył sens nowelizacji ustawy o IPN, co zrodziło wśród środowisk żydowskich niekiedy głosy „koszmarnie oszczercze”. Jak dodał, elementy tej fałszywej narracji znalazły się także w przekazie amerykańskich władz.W mojej opinii dzięki temu porozumieniu uzyskujemy więcej, niż byśmy byli w stanie osiągnąć dzięki zapisom nowelizacji o IPN. Otwieramy sobie drogę do ofensywy antydyfamacyjnej— zaznaczył.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 16.Lut
 • 59 proc. badanych uważa, że PiS wywiązuje się z obietnic wyborczych.
 • W słowie „Polska” zawierały się dla niego wszystkie wartości najwyższe. Wymienię trzy z nich: naród, niepodległość, państwo – powiedział bp Michał Janocha podczas mszy żałobnej w intencji zmarłego b. premiera Jana Olszewskiego. Polska była jego wiarą, jego nadzieją, jego miłością. B. Nizieński: odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę Odszedł od nas […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 17.Lut
 • Strach się bać. Refleksje
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1019 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Dywidenda obywatelska – eksperyment czy konieczność? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Felieton: Małgorzata Todd – Zawłaszczanie słów http://mtodd.pl 19:13 Blog: Tymczasowy (Czyta MarkD) – Zależność rodzi władzę http://blogmedia24.pl/blog/353 19:20 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają […]