Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo. Polska to skarb i perła najcenniejsza.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Cud nad Wisłą zdecydował nie tylko o niepodległości Polski, ale również uratował Europę przed bolszewizmem. Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Centralne uroczystości 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie. W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (14 sierpnia) obchody 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, świątyni będącej pomnikiem dziękczynnym za “Cud nad Wisłą”. Liturgii będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Natomiast w Ossowie na Polanie Dębów Pamięci o godz. 19.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie pomników, a o godz. 21.00 przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki przewidziany jest Apel Poległych. W tym roku, podczas centralnych obchodów największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wojskowa defilada będzie poruszać się po nowej trasie: po „Wisłostradzie” wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. 15 sierpnia 2018 r. Wielka Defilada Niepodległości

307. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę pod hasłem „Z Maryją wolni”

15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Główne uroczystości Wniebowzięcia NMP i wielkie dziękczynienie za opiekę Królowej nad polskim narodem. 15 VIII o 8.00 modlitwa uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy, o 11.00 główna Suma Odpustowa, po niej występ zespołu Mazowsze, Apel z udziałem wojska.

Polska jest takim skarbem i Polska jest taką perłą najcenniejszą, dla której warto sprzedać i oddać wszystko, by tylko ją mieć – mówił podczas homilii przewodniczący Eucharystii abp Marek
Jędraszewski. Metropolita powiedział, że eucharystyczna modlitwa w kolejną rocznicę
Powstania Warszawskiego ma wybłagać u Boga powstańcom i ofiarom ludności cywilnej miłosierdzie i pokój. – Chcemy się także modlić za nas, aby trud ich życia, ofiary i heroizmu aż do końca nie pozostał w nas czymś straconym czy zlekceważonym, ale by stał się czymś, co buduje
dzisiaj naszą odwagę w patrzeniu na Polskę jako drogocenną perłę i jako skarb, który trzeba ciągle na nowo wydobywać, by stał się naszym wspólnym dobrem – zakończył abp Jędraszewski.

Rozstrzyga się kwestia niepodległości

Na naszych oczach trwa walka o przyszły los Polski i to nie w sprawach marginalnych – stwierdza prof. Mieczysław Ryba.Im dłużej trwają zmagania dotyczące reformy sądownictwa, tym bardziej ujawnia się skala rozmaitych układów i – co trzeba powiedzieć – również patologii, które się zagnieździły w tym środowisku. Te patologie nie tylko polegają na tym, że procesy są zbyt długie, przewlekłe, że w sądownictwie panuje niekompetencja czy chaos, ale widzimy, że bywa, iż sposób myślenia tych środowisk jest niepolski. I tak jak mówi prof. Zybertowicz, że w obszarze władzy ustawodawczej czy wykonawczej widoczny jest obóz patriotyczny, a środowiska opozycji totalnej kojarzą się z kosmopolityzmem, to inaczej wygląda to w przestrzeni władzy sądowniczej. To jest rzecz bardzo niebezpieczna, bo władza sądownicza jest najważniejszą ze wszystkich trzech władz. I jeśli mamy tu taką sytuację, to powiedzmy sobie wprost, że jest to bardzo niebezpieczne, bardzo groźne dla państwa.

„Elita” w amoku. Dzień w dzień, bez przerwy, bez umiaru, bez wstydu, bez mózgu

Kto jest I prezesem Sądu Najwyższego? Niech zdecyduje sondaż – uznają redaktor i wydawca poważnego ponoć dziennika i wydają pieniądze na przeprowadzenie ankiety. Wynik – do przewidzenia. Kompletna dezorientacja i glosy rozkładające się mniej więcej po połowie (z lekką
przewagą na korzyść pani Gersdorf). Tylko czemu ma to służyć?  Ów Sąd Najwyższy nie tylko stawia się ponad prawem, ale uznaje wręcz, że to on jest prawem. I prawodawcą. I jeszcze Trybunałem Konstytucyjnym. A szajka, której zmęczeni arogancją obywatele odebrali władzę, przyklaskuje.

MF: Wzrost PKB może wynieść 5% w 2018 r., to szczytowy punkt koniunktury

Nasze prognozy są ostrożne, może nawet konserwatywne. 'Trzymam kciuki'za te 5% PKB za cały rok. Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury, ale – jak inni ekonomiści – również mogę się mylić" – powiedziała Czerwińska podczas konferencji
prasowej w odpowiedzi na pytanie, czy w tym roku wzrost PKB wyniesie 5%.

Czerwińska: Wyniki budżetu po lipcu nie będą już tak optymistyczne

Wyniki budżetu po lipcu nie będą już tak optymistyczne jak po czerwcu – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. Nadwyżka budżetowa po czerwcu 2018 r. wyniosła 9,5 mld zł. W okresie od stycznia do czerwca dochody wyniosły 182,0 mld zł (51,2 proc. planu), a wydatki 172,5 mld zł (43,4 proc. planu).

Wiceminister finansów: W budżecie pojawił się deficyt. Będzie się pogłębiał

Po lipcu w budżecie pojawił się deficyt, który w kolejnych miesiącach będzie się pogłębiał – powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że na koniec roku raczej nie należy oczekiwać, iż deficyt będzie niższy .

Przeciętne wynagrodzenie wzrasta. W II kw. 2018 wyniosło 4521,08 zł

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2018 r. wyniosło 4.521,08 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,1 proc. – podał Główny Urząd.

Są dotacje na otwarcie biznesu. Ale chętnych brak

Bezrobotni stworzyli w pierwszym półroczu 16,8 tys. firm z pomocą funduszy z urzędów pracy. To o 12 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Złoty wciąż stabilny. Ale w dłuższym terminie może szkodzić mu wojna celna

Na tle spokojnego rynku walutowego złoty pozostaje stabilny. W dłuższym terminie czynnikiem ryzyka dla walut rynków wschodzących jest możliwa globalna wojna handlowa. Ryzyko to właśnie wzrosło.

Rząd musi służyć całemu społeczeństwu.

Państwo polskie musi być organizatorem solidarności społecznej. To jest nasze motto do działania w kolejnych latach – powiedział po wtorkowym spotkaniu z władzami "S" premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd musi służyć całemu społeczeństwu po to, żeby Polska była jak najsilniejsza, jak najsprawniejsza i jak najbardziej solidarna. Mogłem wysłuchać tutaj tak wielu tematów – od lasów państwowych począwszy, przez Stocznię Gdańską, a skończywszy na potężnych problemach pracowniczych oczywiście, w różnych sferach życia. To, co mogę oczywiście obiecać wszystkim pracownikom, że będziemy starali się, w miarę naszych możliwości, w taki sposób kierować nawą państwową, żeby utrzymać ten zrównoważony model wzrostu, zrównoważony terytorialnie, bo o tym też mówiliśmy – zapowiedział Morawiecki.

NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 2,2% r: r do 95,64 mld euro w lipcu

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w lipcu br. 95,64 mld euro, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 2,2% r/r (i wzrost o 2,2% w ujęciu miesięcznym).
Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w lipcu br. 409,12 mld zł (wobec 407,98 mld zł miesiąc wcześniej i 398,13 mld zł rok wcześniej).

Liczba ubezpieczonych w ZUS pracowników z Ukrainy wzrosła w Polsce na koniec II kwartału do 403,24 tys. z 345,2 tys. na koniec I kwartału i 270,3 tys. na koniec II kwartału 2017 roku – podał ZUS.

Polska ściga Zachód. Nierówności na Kontynencie są najmniejsze od 30 lat

Nierówności w Europie są najmniejsze od 30 lat. Duża w tym zasługa krajów naszego regionu, które nadrabiają dystans do reszty UE – wynika z opracowania brukselskiego instytutu badawczego Bruegel.

Polska na pierwszym miejscu w Europie

Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy utworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Wpływa na to m.in. systematyczny wzrost gospodarczy naszego kraju –

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5,9 proc. – MRPiPS

Stopa bezrobocia w lipcu 2018 r. wyniosła 5,9 proc. wobec 5,9 proc. w czerwcu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Czerwińska zapowiada projekt budżetu na 2019 r. już w okolicach 20-22 sierpnia br.

Projekt ustawy budżetowej na 2019 r. zostanie zaprezentowany w okolicach 20-22 sierpnia b.r. – poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.

Resort finansów bardziej optymistyczny od KE w sprawie wzrostu gospodarczego

Wzrost polskiego PKB w długookresowym scenariuszu, kończącym się na 2070 r., będzie zmierzał w kierunku 1,7 proc. – wynika z przedstawionych w poniedziałek obliczeń Ministerstwa Finansów. Zdaniem minister Teresy Czerwińskiej główne ryzyka dotyczą rynku pracy.

Przyczyny niskiej inflacji w Polsce

Badania NBP wskazały, że niska inflacja w Polsce wynikała przede wszystkim z oddziaływania czynników zewnętrznych. Pomimo jednak silnego wpływu globalizacji, czynniki krajowe nadal do pewnego stopnia.

Etap konsultacji w sprawie uproszczeń w VAT został zakończony

Zakończył się pierwszy etap konsultacji podatkowych ws. uproszczeń w VAT, w ramach którego podatnicy przesłali do Ministerstwa Finansów propozycje zmian legislacyjnych w zakresie rozliczania podatku .

NBP: poziom aktywów rezerwowych Polski w lipcu wyższy niż czerwcu

Na koniec lipca br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 95,6 mld euro i były o 2,1 mld euro wyższe niż na koniec czerwca – podał we wtorek NBP w komunikacie o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

MPiT oczekuje wzrostu eksportu w '18 do 221,1 mld euro vs 218 mld euro

Analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, po analizie publikacji przez GUS ostatecznych danych na temat handlu zagranicznego Polski w 2017 roku spodziewają się, że w 2018 r. eksport wyniesie 221,1 mld euro wobec 218 mld euro prognozowanych wcześniej –

Inwestycje publiczne ruszyły z miejsca

Dane z opublikowanego niedawno sprawozdania Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) za 2017 r. po raz pierwszy od trzech lat pokazują wzrost wartości rynku zamówień publicznych.

W Polsce jedne z najniższych cen prądu

Ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej w 2017 r. były najwyższe w Belgii, gdzie sięgały średnio 28 eurocentów za kilowatogodzinę, a najniższe w Bułgarii, gdzie wyniosły średnio 10 eurocentów. W Polsce było to ok. 15 eurocentów.

Inwestycje w edukację w regionie, w ochronę zdrowia oraz promocja gospodarcza firm
będą efektami 13 projektów w Podlaskiem dofinansowanych z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego. We wtorek podpisano umowy na łaczną kwotę dotacji 8,1 mln zł.

Niemal 77 mln zł na drogi. Minister daje zielone światło dla sześciu inwestycji

Kolejne odcinki ekspresówek, obwodnice miast i kolejny fragment Via Carpatii – to plan Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na najbliższe cztery lata.

Zakończono pierwszy etap prac nad przywróceniem żeglowności szlaku Warszawa-Mazury

To wielki plan, który chcemy zrealizować. Tak przywrócenie żeglowności szlaku łączącego Warszawę z Mazurami ocenił minister Marek Gróbarczyk.

WIOŚ: Ujawniono ponad 1 tys. ton niedozwolonych odpadów w Porcie Gdynia

Ponad tysiąc ton niedozwolonych odpadów w 45 kontenerach nadanych w Wielkiej Brytanii miało trafić na południe kraju – poinformował PAP Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Trwa procedura cofnięcia ładunku, który ujawniono w Porcie Gdynia podczas akcji Demeter IV.

Trwa kryzys demograficzny. W ciągu ok. 25 lat w Polsce będzie o ok 2,8 mln osób mniej

W ciągu ok. 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o ok 2,8 mln osób, a Polska wkroczyła w fazę kryzysu demograficznego – podał GUS w analizie sytuacji demograficznej Polski.

Morawiecki podpisał uchwałę programu Dostępność Plus

Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę w sprawie programu Dostępność Plus. Jest to ostatni etap formalności związanych z ustanowieniem programu, a tym samym początek jego realizacji.

Już prawie 2,5 mln seniorów skorzystało z projektu "Leki 75 plus"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od wejścia w życie projektu "75 plus" do kwietnia tego roku z darmowych leków skorzystało ponad 2,47 mln pacjentów. Komunikat w tej sprawie przekazano PAP w piątek.

MEN pracuje nad programem „Stołówka szkolna”

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad programem „Stołówka szkolna”. Akcja ma poprawić stan zdrowia uczniów. Chodzi o możliwość zapewnienia ciepłego posiłku w szkole i wydłużenie przerwy obiadowej nawet do 40 minut.

3,74 mln dzieci objętych świadczeniem 500+. Najnowsze dane Ministerstwa Rodziny

Wsparciem z rządowego programu Rodzina 500 plus do końca czerwca 2018 roku objęto ponad 3,74 mln dzieci do 18 lat – poinformował resort .

Marczuk: Projekt emerytur dla matek jest gotowy

Projekt emerytur dla matek, które zdecydują się urodzić i wychować co najmniej czworo dzieci, jest gotowy, niebawem trafi do konsultacji zewnętrznych –poinformował w poniedziałek wiceszef MRPiPS .

Program Dobry start. Już 1,1 mln wniosków o 300+

Jest ogromne zainteresowanie świadczeniem "Dobry start” – mówi w programie "Money.To się liczy" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Wpłynęło już 1 mln 100 tys. wniosków.

11,3 mld zł z budżetu na program Rodzina 500 plus. MRPiPS podał najnowsze dane

Na program Rodzina 500 plus, według stanu na 30 czerwca wydano z budżetu 11,3 mld zł – podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

BGKN podpisał umowę na projekt warszawskiego osiedla w ramach Mieszkania plus

BGK Nieruchomości podpisał umowę na opracowanie projektu osiedla przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie w ramach Mieszkania plus – poinformował we wtorek BGKN. Dodał, że na ok. 15 ha działce powstanie osiedle, na którym znajdzie się ok. 2,7 tys. mieszkań.

GUS: Ludność Polski wzrosła o 0,6 tys. i wyniosła 38,434 mln na koniec 2017

Ludność Polski zwiększyła się o 0,6 tys. i wyniosła 38,434 mln na koniec 2017 r. – oznacza to, że stopa przyrostu rzeczywistego była dodatnia, ale bliska zeru – wyniosła 0,001%, podał Główny Urząd Statystyczny. W 2017 r. zarejestrowano 402 tys. urodzeń żywych, tj. o prawie 20 tys.
więcej niż w 2016 r.; współczynnik urodzeń wzrósł o 0,6 punktu promilowego (pkt. prom.) do 10,5‰. Jednocześnie wzrosła też liczba zgonów – zmarło ok. 403 tys. osób, tj. o prawie 15 tys. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Współczynnik umieralności wyniósł 10,5‰ (wobec 10,1‰ w 2016 r.), podano także.

Walka z nielegalnym wywożeniem polskich leków za granicę

Mimo upływu czasu proceder nielegalnego wywozu leków z Polski nadal kwitnie. Aby go ukrócić w czerwcu przegłosowano nowelę w zakresie prawa farmaceutycznego. Czy nowe prawo zastopuje masową wywózkę?

Spektakularny sukces rządu Morawieckiego jest już nie do powtórzenia

Już nie będzie spektakularnych wzrostów wpływów z VAT -ubiegłoroczny sukces jest niemożliwy do powtórzenia. Wpływy będą wprawdzie rosły, ale znacznie wolniej niż dotychczas.

Premier rozmawiał z 'Solidarnością'.

"Solidarność" domaga się odmrożenia płac w budżetówce, kwoty naliczania funduszu socjalnego oraz wzrostu płacy minimalnej.Premier po spotkaniu ze związkowcami zapewniał, że poruszonych zostało wiele ważnych spraw. – Chcemy doprowadzić do konsensusu ze związkami zawodowymi. Będziemy starali się tak kierować państwem, aby prowadzić zrównoważony rozwój, zarówno terytorialnie jak i między różnymi obszarami życia – mówił premier Morawiecki. Przewodniczący Piotr Duda stwierdził, że "spotkanie było bardzo owocne, choć w momentach burzliwe i trudne". Dodał również, że związek "przekazał premierowi swoje problemy". – Czekamy teraz aż premier
usiądzie, przeanalizuje, oceni nasze postulaty i przedstawi Komisji Krajowej wnioski z dzisiejszego spotkania. Dla nas mogą być tylko jedne: że rząd pochyli się nad problemami pracowników sfery budżetowej i nastąpi w tej sferze jakiś progres. Przypominam, że od 2010 roku te wynagrodzenia są zamrożone- zaznaczył.

Lubelskie: kolejni ochotnicy WOT złożą przysięgę wojskową

Ponad 100 żołnierzy – ochotników do służby w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złoży w niedzielę w Tomaszowie Lubelskim przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą już ponad 2,7 tys. żołnierzy.

P. Szubarczyk: Sytuacja Polaków z czasów tzw. operacji polskiej NKWD jest porównywana do sytuacji Żydów w czasach Holokaustu

Zarzuca się czasami polskim historykom, że przesadzają i nazywają ludobójstwem wydarzenia, które nim nie były. Posłuchajmy, co pisał prof. Norman Naimark z uniwersytetu Stanforda. W książce „Zbrodnie Stalina” porównuje sytuacje Polaków pod panowaniem Sowieckim do sytuacji Żydów w czasach Holokaustu – mówił red. Piotr Szubarczyk, pracownik gdańskiego IPN, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Mieszkanie plus: ruszył konkurs na osiedle z prefabrykatów

Ruszył konkurs na osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie plus –poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Chodzi o wypracowanie nowoczesnych i powtarzalnych rozwiązań technologicznych.

Podejrzany ws. warszawskich reprywatyzacji Robert N. wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji

Adwokat Robert N., podejrzany w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji, po wpłaceniu miliona złotych kaucji, wyszedł z aresztu. Robert N. jest podejrzany m.in. o współudział w oszustwie przy reprywatyzacji działki na Placu Defilad. Przebywał w areszcie od lutego 2017 r.

Przestępca wyszedł na wolność, bo… sąd nie przesłał decyzji o przedłużeniu aresztu

Poszukiwany przez dwa lata przestępca wyszedł na wolność, bo sąd nie przesłał do placówki na czas decyzji przedłużającej jego aresztowanie – dowiedziała się w czwartek PAP w źródłach bliskich sprawy.

Większa skuteczność ścigania i znaczny wzrost liczby śledztw sukcesami prokuratury

Większa skuteczność ścigania, znaczny wzrost liczby śledztw dot. przestępstw gospodarczych i finansowych oraz aktów oskarżenia w takich sprawach – to niektóre z sukcesów prokuratury po reformie z 2016 r. – informuje Prokuratura Krajowa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje "Wody Polskie"

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w Państwowym Gospodarstwie Wodnym
"Wody Polskie" – dowiedziała się w poniedziałek PAP. Kontrola dotyczy przede wszystkim budowy narzędzi.

CBA kontroluje przetargi warszawskiego Metra

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje przetargi prowadzone przez spółkę Metro Warszawskie – dowiedziała się we wtorek PAP. Agentów CBA interesują zamówienia z lat 2014-18. Kontrola powinna zakończyć się .

ABW zatrzymała byłego wiceprezesa spółki PSE Operator

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną osobę w śledztwie dotyczącym wyłudzenia podatku VAT przy obrocie ogniwami fotowoltaicznymi. Według nieoficjalnych doniesień zatrzymanym jest współwłaściciel firmy wykorzystywanej do przestępstwa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje przetargi NCBR

Centralne Biuro Antykorupcyjne skontroluje przetargi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – dowiedziała się w środę PAP. Podjęta w połowie lipca kontrola potrwa do połowy października i dotyczy lat 2012-18.

Cztery osoby zatrzymane w śledztwie dotyczącym SKOK Wołomin.

Prowadząca śledztwo w sprawie SKOK Wołomin Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga postawiła im zarzuty przedkładania nierzetelnych dokumentów oraz oświadczeń dotyczących ich sytuacji majątkowej, czym ułatwili oni innym osobom wyłudzenie kredytów ze SKOK Wołomin w łącznej kwocie 3,75 mln zł. Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, a także złożyli wyjaśnienia, a prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich dozoru policji.

KRS: dotychczas wpłynęło 215 kandydatur na sędziów SN; wycofano 11 z nich

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło dotychczas 215 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego, 11 kandydatów wycofało jednak swoje kandydatury -poinformowało w piątek PAP Biuro KRS.

To kwestionowanie porządku prawnego

Nie widzę jakichkolwiek podstaw do wszczynania postępowań dyscyplinarnych wobec adwokatów kandydujących do Sądu Najwyższego – mówi poseł Marek Ast

Szef MSZ: KE nie ma wystarczającego poparcia państw, by przejść do kolejnego etapu procedury w ramach artykułu 7.1

Minister spraw zagranicznych przyznał, że KE po prostu zdaje sobie sprawę, iż nie ma wystarczającej liczby krajów, które chciałyby ukarania Polski. Gdyby Komisja zdołała zgromadzić wymaganą większość 22 krajów popierających jej wniosek, zapewne sama zaproponowałaby głosowanie — mówił. Przyznał jednak, że ponieważ toczy się obecnie spór o wizję UE, to krytyka Polski i kwestia procedowania art. 7 raczej szybko się nie skończy. Prof. Czaputowicz odniósł się też do wniosku sędziów SN ws. pytań prejudycjalnych do TS UE. Moim zdaniem wniosek ten jest niedopuszczalny, m.in. ze względu na brak postawionych pytań ze sprawą rozpoznawaną przez SN. Polskie rząd przedstawi swoje stanowisko prawne w tej kwestii w ramach postępowania przed TS UE — zaznaczył.

Prowokator atakujący policję to filmowiec, syn pracownika TVP, wnuk stalinowskiego prokuratora

Ma na koncie pracę jako operator kamery, asystent operatora przy wielu etiudach filmowych. Dziś pracuje przy sztandarowych produkcjach Telewizji Polskiej: „Leśniczówce” oraz „Wojennych Dziewczynach”. Jego ojciec, Jerzy Bernard Modlinger został w 2013 r. odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do dziś pracuje w Akademii Telewizyjnej TVP, szkoląc młode kadry dziennikarskie. Dziadkiem Michała był Jerzy Maurycy Modlinger, stalinowski prokurator, podpułkownik Ludowego Wojska
Polskiego, w latach 50. komendant Oficerskiej Szkoły Prawniczej, szkolący kolejnych stalinowskich sędziów i prokuratorów. Zmarł w 1983 r., był pochowany w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach, wśród grobów komunistycznych aparatczyków, które przykryć miały szczątki
Żołnierzy Niezłomnych.

Porażka Agory. Nawet kina tracą, a zysk tylko dzięki wyprzedaży majątku

Rozwój kin to w ostatnich latach był argument za tym, że Agora jednak może się rozwijać i ma szanse na zyski. Tak było aż do teraz. Drugi kwartał to kinowa porażka, choć Agorze udało się wyjść na mały plus. Tylko dzięki sprzedaży Stopklatki.

Otwarcie sezonu na tworzenie nowych partii. Stanisław Janecki

Janecki przypomina kulisy powstania takich ugrupowań jak Kukiz’15, Nowoczesna czy Ruch Palikota. Pisze też o postaci Jana Śpiewaka i jego ambicjach politycznych. Zdaniem Janeckiego, również środowisko „Gazety Wyborczej” myśli o nowej partii walczącej z PiS. O nowej partii myślą środowiska skupione wokół „Gazety Wyborczej” i innych lewicowo-liberalnych mediów, części akademików, ludzi kultury oraz samorządowców. Byłaby to partia wzorowana na En Marche! Emmanuela Macrona, tylko zakładana w innej kolejności niż ta francuska. Tam najpierw Macron wygrał wybory prezydenckie, a potem siły go popierające się zinstytucjonalizowały jako En Marche! właśnie. Środowiska zainteresowane partią typu En Marche! Doraźnie popierają PO (czy też
Koalicję Obywatelską), jednak jest to poparcie na zasadzie mniejszego zła. Nie mają za grosz zaufania do Grzegorza Schetyny ani nie wierzą, że poprowadzi on PO, a tym bardziej całą opozycję do sukcesu– czytamy.

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 16.Lut
 • 59 proc. badanych uważa, że PiS wywiązuje się z obietnic wyborczych.
 • W słowie „Polska” zawierały się dla niego wszystkie wartości najwyższe. Wymienię trzy z nich: naród, niepodległość, państwo – powiedział bp Michał Janocha podczas mszy żałobnej w intencji zmarłego b. premiera Jana Olszewskiego. Polska była jego wiarą, jego nadzieją, jego miłością. B. Nizieński: odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę Odszedł od nas […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 17.Lut
 • Strach się bać. Refleksje
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1019 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Dywidenda obywatelska – eksperyment czy konieczność? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Felieton: Małgorzata Todd – Zawłaszczanie słów http://mtodd.pl 19:13 Blog: Tymczasowy (Czyta MarkD) – Zależność rodzi władzę http://blogmedia24.pl/blog/353 19:20 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają […]