Kulturowe źródła niemieckiego faszyzmu – III (Pożądliwi Żydzi)

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Antysemicki stereotyp Żyda składał się z szeregu komponentów. Dociekania na ich temat służyły dociekaniu do "prawdy", czyli diagnozy czy Żyd ma właściwą, odpowiednią duszę pozwalającą na zaliczenie go do ludzkiej rasy. Przeszkodą w podjęciu pozytywnej decyzji był cały zestaw negatywnych popędów rządzących Żydem. Znajdowały one potwierdzenie  w wyglądzie zewnętrznym Żydów. Ten "dowód" występował w kulturze niemieckiej już w XVI w., tyle, że przetrwał jako element rozrywkowy, komiczny. W XIX w. przybrał groźniejszą formę.

Żyd według rozpowszechnionego szeroko stereotypu był brzydkim mężczyzną niskiego wzrostu, o krótkich nogach, otyłym,  z haczykowatym nosem  i z brodą, odzianym w kaftan. Bardzo kontrastowało to z ideałem piękna nordyckiego mężczyzny.

Wygląd, wyglądem, gorzej było z licznymi niepohamowanymi popędami Żyda. Do nich należała wrodzona lubieżność. Już samo wyobrażenie intymnych kontaktów takiego obrzydliwca z piękną, jasnowłosą niemiecką Arianką, budziło obrzydzenie i strach. Kobieta w ideologii niemieckiego nacjonalizmu była wierną żoną i matką. Do niej należało zachowanie czystości rasowej. Ideolodzy projektowali nawet  możliwość zawierania wielokrotnych małżeństw. Wszystko w imię czystości rasy.  Związki Niemek z Żydami prowadzić musiały do zepsucia rasy. Żydzi poprzez nie infiltrowali rasę niemiecką.  Pamiętam  fachową  dyskusję prowadzoną w czasie konferencji w Wannsee, kiedy to rozważano problem Niemców żydowskiego pochodzenia, pół-krwi i ćwierć-krwi.

Zwolennicy czystości rasowej na pierwszy plan wysuwali przewagę finansową Żydów. Ich bogactwo służyło przekupywaniu Aryjskich kobiet. Żydowska żądza pieniędzy służyła zaspkojeniu żądzy posiadania Aryjskich kobiet. W świadomości zbiorowej rozpowszechnione było wyobrałenie tlustego, bogatego żydowskiego bankiera ściskającego blondynkę siedzącą na jego kolanach. Osobnik nie dość, że wysysał z Niemców pieniądze, to na domiar złego pozbawiał ich siły rasowej. Przykładem książki należącej do tego nurtu może być "Die Sunde wider das Blut" (Grzech Przeciwko Krwi) napisana przez Artura Dintera w 1918 r. i wydana w kilkuset tysiącach egzemplarzy. A w niej, bogaty Żyd uwiódł Ariankę. Później ona odeszła, ale niestety została skażona – jej dzieci z Aryjczykiem nosiły żydowskie rysy.

Obsesje co do skażenia czystości rasowej miały później znaleźć przełlużenie w prawie. Jak już ujawniano olbrzymią ilość przypadków uwiedzenia biednych Aryjskich służących przez bogatych Żydów-pracodawców, to latwo było umieściś w Prawach Norymberskich zakaz zatrudniania chrzescijan jako służących w domach żydowskich.

W płaszczyźnie naukowej rozważano problem żydowski w modnych kategoriach naukowych. Efektownie wyglądają wyjaśnienia utrzymane w duchu ewolucjonistycznym. W kategoriach Darwinowskich, Żydzi byli anomalią, zahamowaną linią ewolucyjną. Jako pasożyci nie są w stanie czerpać sił żywotnych z własnych korzeni. Pozostają skamieliną.

Pisarz Teodor Fritsch napisał w 1881 r. książkę pt. "Leuchtkugeln", w ktorej dowodził, że Bóg stworzył Żydów jako bufor pomiędzy ludźmi i małpami. Skorzystali  później z tego faszystowscy propagandzisci głosząc, że ci pośrednicy ciągle przejawią cechy małp.

Zdarzylo sie w 1932 r., że agitator z NSDAP przemawiał do zamożnych przedstawicieli burżuazji mieszkających w bogatej dzielnicy Charlottenburg. Stwierdzłl, że Żydzi są jak owady i należy ich wybić. Sala zagrzmiała od burzy oklasków.

Ideologia antysemicka stała się tak przemożna, że wielu Żydów uwierzyło w jej słuszność i wstydziło się swojej żydowskości. 

Zrodlo:

George L.Mosse, "The Crisis of German Ideology. The Universal Library, New York 1964

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Kwi
 • Audycja od dziś do czwartku. Co 8 godzin od nowa!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1037 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polacy dziadami Europy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Aleksander Ścios (czyta markD) – Świat Wielkiego Piątku-po ośmiu latach http://bezdekretu.blogspot.com 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Normalność 19:24 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Katarzyna i […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Kwi
 • Tej audycji nie można przegapić!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1033 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Koniec prezesów na śmieciówkach? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Felieton: Małgorzata Todd – Kpina z rozsądku http://mtodd.pl 19:14 Blog: Marek Ossey (czyta MarkD)- W poniedziałek strajk taksówkarzy w Warszawie. O co chodzi tym […]