Kulturowe źródła niemieckiego faszyzmu – III (Pożądliwi Żydzi)

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Antysemicki stereotyp Żyda składał się z szeregu komponentów. Dociekania na ich temat służyły dociekaniu do "prawdy", czyli diagnozy czy Żyd ma właściwą, odpowiednią duszę pozwalającą na zaliczenie go do ludzkiej rasy. Przeszkodą w podjęciu pozytywnej decyzji był cały zestaw negatywnych popędów rządzących Żydem. Znajdowały one potwierdzenie  w wyglądzie zewnętrznym Żydów. Ten "dowód" występował w kulturze niemieckiej już w XVI w., tyle, że przetrwał jako element rozrywkowy, komiczny. W XIX w. przybrał groźniejszą formę.

Żyd według rozpowszechnionego szeroko stereotypu był brzydkim mężczyzną niskiego wzrostu, o krótkich nogach, otyłym,  z haczykowatym nosem  i z brodą, odzianym w kaftan. Bardzo kontrastowało to z ideałem piękna nordyckiego mężczyzny.

Wygląd, wyglądem, gorzej było z licznymi niepohamowanymi popędami Żyda. Do nich należała wrodzona lubieżność. Już samo wyobrażenie intymnych kontaktów takiego obrzydliwca z piękną, jasnowłosą niemiecką Arianką, budziło obrzydzenie i strach. Kobieta w ideologii niemieckiego nacjonalizmu była wierną żoną i matką. Do niej należało zachowanie czystości rasowej. Ideolodzy projektowali nawet  możliwość zawierania wielokrotnych małżeństw. Wszystko w imię czystości rasy.  Związki Niemek z Żydami prowadzić musiały do zepsucia rasy. Żydzi poprzez nie infiltrowali rasę niemiecką.  Pamiętam  fachową  dyskusję prowadzoną w czasie konferencji w Wannsee, kiedy to rozważano problem Niemców żydowskiego pochodzenia, pół-krwi i ćwierć-krwi.

Zwolennicy czystości rasowej na pierwszy plan wysuwali przewagę finansową Żydów. Ich bogactwo służyło przekupywaniu Aryjskich kobiet. Żydowska żądza pieniędzy służyła zaspkojeniu żądzy posiadania Aryjskich kobiet. W świadomości zbiorowej rozpowszechnione było wyobrałenie tlustego, bogatego żydowskiego bankiera ściskającego blondynkę siedzącą na jego kolanach. Osobnik nie dość, że wysysał z Niemców pieniądze, to na domiar złego pozbawiał ich siły rasowej. Przykładem książki należącej do tego nurtu może być "Die Sunde wider das Blut" (Grzech Przeciwko Krwi) napisana przez Artura Dintera w 1918 r. i wydana w kilkuset tysiącach egzemplarzy. A w niej, bogaty Żyd uwiódł Ariankę. Później ona odeszła, ale niestety została skażona – jej dzieci z Aryjczykiem nosiły żydowskie rysy.

Obsesje co do skażenia czystości rasowej miały później znaleźć przełlużenie w prawie. Jak już ujawniano olbrzymią ilość przypadków uwiedzenia biednych Aryjskich służących przez bogatych Żydów-pracodawców, to latwo było umieściś w Prawach Norymberskich zakaz zatrudniania chrzescijan jako służących w domach żydowskich.

W płaszczyźnie naukowej rozważano problem żydowski w modnych kategoriach naukowych. Efektownie wyglądają wyjaśnienia utrzymane w duchu ewolucjonistycznym. W kategoriach Darwinowskich, Żydzi byli anomalią, zahamowaną linią ewolucyjną. Jako pasożyci nie są w stanie czerpać sił żywotnych z własnych korzeni. Pozostają skamieliną.

Pisarz Teodor Fritsch napisał w 1881 r. książkę pt. "Leuchtkugeln", w ktorej dowodził, że Bóg stworzył Żydów jako bufor pomiędzy ludźmi i małpami. Skorzystali  później z tego faszystowscy propagandzisci głosząc, że ci pośrednicy ciągle przejawią cechy małp.

Zdarzylo sie w 1932 r., że agitator z NSDAP przemawiał do zamożnych przedstawicieli burżuazji mieszkających w bogatej dzielnicy Charlottenburg. Stwierdzłl, że Żydzi są jak owady i należy ich wybić. Sala zagrzmiała od burzy oklasków.

Ideologia antysemicka stała się tak przemożna, że wielu Żydów uwierzyło w jej słuszność i wstydziło się swojej żydowskości. 

Zrodlo:

George L.Mosse, "The Crisis of German Ideology. The Universal Library, New York 1964

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 15.Wrz
 • W ciągu ostatnich 10 lat pogłębił się proces laicyzacji i współczesna Europa „żyje tak, jakby Boga nie było”
 • Partia polityczna ma szczególny rodzaj wiarygodności, bo jeśli wykonuje swoje zobowiązania w skali kraju, to można przyjąć, że będzie robiła to także na poziomie samorządów . Wolność jest tą wartością, którą Polacy szczególnie cenią. Jej potrzeba tkwi w Polakach i jest to zrozumiałe, „wynika z doświadczenia naszego narodu”. Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu podkreślał wagę wiarygodności w życiu publicznym. Zaznaczył, że sprzyjają temu kontrole, bo – dodał – „każda władza demoralizuje, a władza […]

 • Opinie i analizy

 • 14.Wrz
 • Przyjaciel Rosji i Putina, nienawidzi Orbana! Kim jest Frank Schwabe, który zaprosił Kozłowską do Bundestagu?
 •       Frank Schwabe, wpływowy polityk SPD i niemiecki parlamentarzysta, był jednym inicjatorów wizyty Ludmiły Kozłowskiej w Niemczech. Choć kreuje się na wielkiego obrońcę praw człowieka, to od wielu lat wspiera rosyjskie lobby w niemieckiej polityce. Bronił też Rosji, gdy ta anektowała Krym i krytykował rewolucję, która przyniosła Ukrainie wolność. CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kozłowska nadaje w Berlinie! Histeryczne tony na wysłuchaniu w Bundestagu: „Polska demokracja zmierza ku upadkowi!”   Martin […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 17.Wrz
 • 17 września 1939 r. godz. 4.20 nad ranem
 •       Pomimo fatalnego rozkazu Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza „z Sowietami nie walczyć”, oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu – jako pierwsze – zdecydowały się na nierówną walkę z ogromnymi siłami Armii Czerwonej, która runęła na granicę Rzeczypospolitej. Choć ostatnie polskie jednostki wykrwawiały się w boju z Niemcami, Stalin nie ryzykował i 17 września skierował […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 16.Wrz
 • Dziś kilka wykładów z historii
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 978 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog:Gadający Grzyb – Musk, czyli psychopaci są wśród nas http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog:Rosemann (czyta MarkD) – My, boty.. https://blog-n-roll.pl/pl/blogs/rosemann 19:17 Audiobook:Florian Czarnyszewicz (czyta Władysław) – Wicik Żywica, odc 21 http://wicikzywica.niepoprawneradio.pl 19:38 Historia:plk Żurowski Antoni Władysław […]