Czy pożegnamy wolny internet? W środę kluczowe głosowanie w europarlamencie

Informację zamieścił

Współtwórca Niepoprawnego Radia PLCzy pożegnamy wolny internet? W środę kluczowe głosowanie w europarlamencie

Choć 20 czerwca Parlament Europejski odrzucił postulowane przez Komisję Europejską zmiany w prawie autorskim, to 12 września ponownie zajmie się kontrowersyjną dyrektywą. Proponowana regulacja składa się z 24 artykułów i wzbudza liczne kontrowersje. Zwolennicy mówią o zapewnieniu godziwego wynagrodzenia twórcom – przeciwnicy zaś o końcu wolności w internecie.

 

Włączasz, drogi Czytelniku, wyszukiwarkę internetową w celu poszukiwania informacji. Do wyboru masz informacje z rządowego portalu i jednej opozycyjnej strony. Nuda – myślisz. Następnie wchodzisz na portal społecznościowy, gdzie chcesz podzielić się swą frustracją. Wpisujesz swe przemyślenia i cytujesz (z podaniem źródła) fragment czyjegoś utworu. Wypowiedź jednak nie ukazuje się na stronie. Komunikat podaje, że automatyczny algorytm nie przepuścił jej przez cenzorskie sito. Wzdychasz, wyłączasz „kompa” i idziesz po telewizor. „Tam przynajmniej jest ileś kanałów do wyboru” – mruczysz do siebie, wspominając czasy sprzed kilku laty, gdy internet jeszcze był wolny.

 

Niewykluczone, że tego typu ponura wizja stanie się rzeczywistością, jeśli Parlament Europejski przegłosuje „Dyrektywę o Prawie Autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym”. Zgodnie bowiem z zawartym w niej artykułem 11 do opublikowania nawet fragmentu tekstu dziennikarskiego niezbędne okaże się nabycie pozwolenia od wydawcy. Oznacza to utrudnienie szczególnie dla mniejszych mediów, a także dla agregatorów informacji (takich jak Google News).

 

Robocenzura ?

Z kolei artykuł 13 stanowi, że odpowiedzialność za złamanie prawa autorskiego przez użytkowników ponoszą platformy, gdzie dojdzie do naruszenia prawa. Chodzi tu na przykład o serwisy społecznościowe. To zaś zdaniem krytyków doprowadzi do nadmiernej ostrożności tych ostatnich i nasilenia cenzury prewencyjnej (w tym tej wykorzystującej automatyczne algorytmy cenzurujące). Te zaś są zdolne do ocenzurowania na przykład fragmentu dzieła Ludwiga van Beethovena. Na własnej skórze przekonał się o tym niemiecki profesor muzyki – jak podaje Christina Bonnington na dailydot.com [05.09].

 

Zdaniem publicysty Cory Doctorova [eff.org / 05.09] artykuł 11 doprowadzi do sytuacji, gdy serwisom internetowym zabroni się udostępniania linków do serwisów informacyjnych, dopóty, dopóki nie otrzymają licencji na linkowanie do newsa. Co więcej, prawo nie definiuje tego, czym jest „serwis informacyjny” albo „link”. Sytuacja ta zmusi 28 państw członkowskich do definiowania tych terminów po swojemu – co jedynie spotęguje prawny chaos.

 

Z kolei wejście w życie artykułu 13 wiązać się będzie z cenzurą prewencyjną treści, mogących podlegać prawu autorskiemu. Zdaniem Cory Doctorova w rolę cenzorów wcielą się algorytmy. „Te skrajne, niedziałające propozycje reprezentują poważne niebezpieczeństwo dla Internetu. Podatek od linków oznacza, że jedynie największe, najlepiej finansowane firmy będą w stanie zaoferować przestrzeń publiczną do debatowania nad wiadomościami” – twierdzi pisarz.

 

„Maszyny cenzorskie to dar dla każdego małego cenzora i trolla (wystarczy bowiem zgłosić posiadanie prawa autorskiego do kłopotliwego nagrania i patrzeć jak znika z internetu) i zwiększy o setki milionów koszty działania na platfomie online. To zaś zagwarantuje, że technologiczni giganci nigdy nie natrafią na poważną konkurencję i utrzymają władzę” – dodaje. Choć Cory Doctorov to Amerykanin, to podkreśla, że prawo unijne będzie miało konsekwencje dla internautów na całym świecie.

 

Ostatnia prosta

Przeciwko zmianom opowiedział się także przedstawiciel You Tube'a Robert Kyncl. Spodziewa się bowiem, że nowe regulacje – jeśli wejdą w życie – oznaczać będą zwiększenie wymogów cenzorskich dla YouTube'a.

 

Dyrektywę krytykuje również Fundacja Wikimedia „w następnym tygodniu Parlament Europejski zdecyduje o sposobie dzielenia informacji online w głosowaniu znacząco wpływającym na sposób naszej interakcji w coraz bardziej połączonym, cyfrowym świecie. Znajdujemy się na ostatniej prostej mogącej zdecydować o kształcie Internetu w przyszłości” – pisze przewodnicząca Fundacji María Sefidari Huici [techcrunch.com / 06.09].

 

Zgodnie z oświadczeniem Fundacji Wikimedia, wdrożenie dyrektywy „albo pozwoli na więcej innowacji i wzrostu, albo zgasi dynamiczną wolną sieć, umożliwiającą rozwój kreatywności, innowacyjności i współpracy. To istotna sprawa, gdyż prawa autorskie nie tylko wpływają na książki i muzykę, lecz również kształtują sposób, w jaki ludzie będą się komunikować i tworzyć w internecie w nadchodzących latach”.

 

Wyższe wynagrodzenie twórców ?

Zwolennicy regulacji twierdzą, że umożliwi ona wzrost zarobków dla twórców. Z tego założenia wychodzi między innymi 165 reżyserów filmowych i scenarzystów, popierających zmianę prawa. „Wspólnie wzywamy instytucje europejskie do zaadoptowania Dyrektywy o Prawach Autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym wprowadzającej niezbywalne prawo do proporcjonalnego wynagrodzenia dla autorów, zbierane bezpośrednio z platform na żądanie przez organizacje zbiorowego zarządzania reprezentujące nas – autorów” czytamy w petycji ujawnionej podczas Weneckiego Festiwalu Filmowego. Podpisany między innymi przez Agnieszkę Holland dokument wspiera Europejska Federacja Reżyserów Filmowych, Federacja Scenarzystów i Stowarzyszenie Autorów Audiowizualnych – podaje portal Screendaily.com [03.09].

 

Czy jednak nie lepiej dopilnować lepszego przestrzegania obecnego prawa, zamiast forsować pomysły grożące wprowadzeniem szeroko zakrojonej cenzury? Pamiętajmy jednak, że internet ze wbudowaną weń decentralizacją budzi niepokój wielu środowisk. W obecnym kształcie burzy bowiem dominację pseudoelit medialnych mówiących ludziom jak mają myśleć. To prawda, że niemal nieograniczone możliwości wyboru zapewniane przez Sieć niosą z sobą pewne zagrożenia, z drugiej jednak strony  poszerzają dostęp do treści niewygodnych dla możnych tego świata. Próby cenzury pojawiały się zatem i pojawiać się będą. Do tej pory jednak internauci wykazywali się czujnością i nie pozwalali na ograniczenie wolności. Czy tak stanie się również tym razem?

 

Marcin Jendrzejczak

fot.źródło: pixabay.com​Read more: http://www.pch24.pl/czy-pozegnamy-wolny-internet–w-srode-kluczowe-glosowanie-w-europarlamencie,62745,i.html#ixzz5QlfZaLaZ

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Kwi
 • Audycja od dziś do czwartku. Co 8 godzin od nowa!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1037 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polacy dziadami Europy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Aleksander Ścios (czyta markD) – Świat Wielkiego Piątku-po ośmiu latach http://bezdekretu.blogspot.com 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Normalność 19:24 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Katarzyna i […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Kwi
 • Tej audycji nie można przegapić!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1033 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Koniec prezesów na śmieciówkach? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Felieton: Małgorzata Todd – Kpina z rozsądku http://mtodd.pl 19:14 Blog: Marek Ossey (czyta MarkD)- W poniedziałek strajk taksówkarzy w Warszawie. O co chodzi tym […]