Niektórym nie podoba się, kto jest dzisiaj u steru, ale mamy bardzo dobry kompas.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Jakże tu nie przypomnieć owej ideologii stworzonej w XIX w. przez jednego z twórców filozofii marksistowskiej, który uważał związek małżeński za swoisty przejaw walki kobiety z mężczyzną – jako swoisty objaw walki klas, które trzeba przerwać poprzez odejście od tradycyjnej formy małżeństwa i rodziny do życia w mniej lub bardziej bezimiennych komunach — mówił metropolita. To z tej ideologii (…) zrodziła się kolejna, która dzisiaj jest lansowana przez wielkich tego świata w postaci ideologii gender – kiedy to człowiek siłą własnego umysłu sądzi, że może zlekceważyć najbardziej podstawowe struktury biologiczne i sam decydować o tym, czy jest mężczyzną czy kobietą, przekreślając w ten sposób Boży zamysł wobec samego siebie. Stąd tak bardzo ważne jest ciągle odnawiane przez nas spojrzenie chrześcijańskie na to, czym jest małżeństwo i rodzina . Abp Jędraszewski ostrzega przed ideologią gender.

Min. E. Rafalska: Programy społeczne to siła naszego rządu

Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która w sobotę odwiedziła Bielsko-Białą, programy społeczne są siłą rządu, ale też atutem, z którego mogą korzystać samorządy. Zachęcała je do dobrej współpracy i wspólnej realizacji projektów.

81 proc. uprawnionych otrzymało pieniądze z programu "Dobry start"

Liczba przyznanych świadczeń w ramach programu "Dobry start" wynosi 89 proc. Świadczenia są na bieżąco wypłacane – 81 proc. uprawnionych otrzymało już pieniądze – poinformowała w czwartek minister rodziny.

500+ bezpieczne w przyszłym roku. Rząd odłożył 22 mld zł w budżecie

Wypłata środków na program 500+ w przyszłym roku jest niezagrożona. Rząd przeznaczył na ten cel 22 mld zł w przyszłorocznym budżecie.

Duża zmiana w programie Opieka 75+. Obejmie nie tylko seniorów żyjących samotnie

Od nowego roku program Opieka 75+ skierowany będzie nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób mieszkających pod jednym dachem.

Po sierpniu budżet miał nadwyżkę 1,1 mld zł

Dochody budżetu od początku roku do końca sierpnia br. wyniosły 243,5 mld zł, wydatki 242,4 mld zł, co oznacza, że po lipcowym deficycie do bilansu budżetu wróciła nadwyżka; tym razem w wysokości 1,1 mld zł .

Morawiecki: W wyborach samorządowych wybierzemy między Polską rozwoju a zastoju

W wyborach samorządowych Polacy będą wybierać między Polską słabą a Polską silną, Polską rozwoju a Polską zastoju, między Polską służącą wszystkim obywatelom a Polską służącą elitom i wąskim grupom interesów –mówił w sobotę w Wieluniu premier Mateusz Morawiecki.

Premier M. Morawiecki: Wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców – podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych. W poniedziałek agencja FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets) – poinformowała w komunikacie Giełda Papierów Wartościowych.

Polska awansowała do globalnej ekstraklasy. "To fundamentalna zmiana"

Po roku okresu przejściowego Polska awansowała z grupy państw rozwijających się do grona 25 gospodarek rozwiniętych w klasyfikacji agencji indeksowej FTSE Russell. Giełda Papierów Wartościowych i 36 polskich spółek debiutują właśnie w indeksie FTSE Russell. – To fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski przez globalnych inwestorów -ocenia Marek Dietl, prezes GPW.

Europa w dół, Polska w górę. Wzrost o 100 proc.

W pierwszej połowie 2018 r. wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł ponad 97 mld euro -to o 5 proc. mniej niż rok wcześniej, ale o 42 proc. więcej niż wynosi średnia za pierwsze sześć miesięcy w ostatnich 10 latach – wynika z
danych firmy doradczej Savills.

Nadwyżka na rachunku bieżącym w II kwartale wyniosła 584 mln euro

Nadwyżka na rachunku bieżącym w II kwartale 2018 r. wyniosła 584 mln euro wobec 569 mln euro nadwyżki w I kwartale – podał NBP.

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w II kwartale do 311.451 mln euro

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w II kwartale 2018 roku do 311.451 mln
euro z 320.308 mln euro w I kwartale – podał w piątek NBP.

Najnowsze dane z polskiego przemysłu ucieszą niejednego

Nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu 2018 r. wzrosły w stosunku rocznym o 9,9 proc., po wzroście o 11,5 proc. w poprzednim miesiącu -poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Morawiecki: Chcemy odbudować silną klasę średnią

Podjęliśmy się ogromnego zadania wykorzystania instytucji państwa dla dobra państwa; nasi poprzednicy tego nie umieli; chcemy odbudować silną klasę średnią w całej Rzeczpospolitej – powiedział w Płońsku premier Mateusz Morawiecki.

Bank Światowy: polska klasa średnia nieźle zarabia, ale nie ma socjalnego bezpieczeństwa

Zmiany w charakterze pracy oraz szybki rozwój nowych technologii wypychają niektórych pracowników z rynku pracy, powodując wzrost nierówności -wynika z opublikowanego we wtorek raportu Banku.

PKO BP trafił do grona gigantów. Jest w indeksie razem z Microsoftem i Apple 

Decyzja o uznaniu Polski za rynek rozwinięty pociągnęła za sobą zmiany dla spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Największe z nich trafiły do indeksów agencji FTSE Russell.

Kancelaria Premiera: Polska wieś to fundament niepodległości
Polska zawsze mogła polegać na chłopach i rolnikach, nigdy nie zawiedli. Polska wieś zachowała to, co w życiu najważniejsze: Bóg, honor i ojczyzna – słychać w spocie opublikowanym przez Kancelarię Premiera w niedzielę z okazji pierwszego ogólnopolskiego święta "Wdzięczni
polskiej wsi".

Pierwsi rolnicy poszkodowani przez suszę dostali pieniądze

Ruszyły pierwsze wypłaty dla gospodarzy, którzy ucierpieli z powodu suszy. Tak poinformował minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
spływają kolejne wnioski. Łącznie jest ich 28 tysięcy.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 r. Deficyt wyniesie 28,5 mld zł

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy budżetowej na 2019 r., który zostanie obecnie przesłany do parlamentu, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Czerwińska: Deficyt wyniesie ok. 25 mld zł, czyli 60 proc. tegorocznego planu

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej.

459 mld zł polskiego długu za granicą. Polskie obligacje bardzo chętnie kupuje Azja

Skarb Państwa ma dług wobec blisko 60 krajów. Co ciekawe, to nie Europa, a Azja jest głównym finansującym wydatki rządowe i jej znaczenie systematycznie rośnie. Najwięcej kasy do oddania mamy wobec Japonii. Za nią w kolejce po pieniądze ustawiają się Luksemburg i Stany
Zjednoczone.

Emilewicz: rząd przyjął pakiet MŚP

Rząd przyjął pakiet MŚP – poinformowała na Twitterze minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że to prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać przez 10 lat blisko 4 mld zł.

Rząd przyjął projekt o "małym CIT"

9-procentowa stawka CIT dla najmniejszych firm, wydłużenie stosowania ulgi mieszkaniowej, a także zmiany dotyczące wykorzystywania samochodów osobowych do działalności gospodarczej – to niektóre propozycje zawarte w projekcie nowelizacji podatkowych, przyjętym we wtorek przez rząd.

Mamy środki na płatności związane ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich

Mamy środki na ewentualne płatności związane ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym posiedzeniu rządu, podczas którego został przyjęty projekt przyszłorocznego budżetu.

Wild: CPK swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Przebudujemy polską sieć kolejową

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to projekt, który swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, ponieważ przebudujemy sieć kolejową na terenie całej Polski -powiedział w piątek w Łodzi pełnomocnik rządu ds. budowy CPK..

Kwieciński: W woj. warmińsko-mazurskim 97 mln euro z funduszy UE jest zagrożonych

W województwie warmińsko-mazurskim 97 mln euro z unijnych funduszy jest zagrożonych, bo nie zostanie wykorzystanych – podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Analitycy: Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 5,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,9 proc. na koniec sierpnia 2018 r., tj. pozostała na tym samym poziomie wobec poprzedniego miesiąca, uważają analitycy ankietowani przez ISBnews.

Czy split payment to sukces? Ministerstwo Finansów ujawnia pierwsze dane

Dobrowolna podzielona płatność w VAT działa zgodnie z planem. A jeśli wszystko dobrze pójdzie, to od 1 czerwca system będzie obowiązkowy wszędzie tam, gdzie dziś stosuje się VAT odwrócony i solidarną.

Perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna – Moody's

Perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna – poinformowała w raporcie agencja ratingowa Moody's.

Napięcia na rynku pracy ograniczają potencjał wzrostu gospodarki w Polsce -ocenił w czwartek Heiko Peters, główny analityk agencji Moody’s na Polskę.

Rząd przewiduje, że dług "general government" spadnie z 48,9 do 43,4 proc. PKB w 2022 r.

Zadłużenie sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) spadnie z 48,9 proc. PKB przewidywanych na 2019 r. do 43,4 proc. PKB w 2022 r., podano w "Strategii zarządzania długiem sektora.

Udział długu w walutach spadnie w '22 do ok. 24 proc. całego długu –

Udział długu w walutach spadnie w 2022 do ok. 24 proc. całego długu – podano w Strategii Zarządzania Długiem na lata 2019-2022.

Skarbówka coraz skuteczniej wykrywa wyłudzenia VAT. Wciąż jest jednak pole do popisu

Po raz pierwszy od kilku lat spada wartość wyłudzeń podatku. Skarbówka wykryła w ub.r. 250 tys. pustych faktur o wartości 57 mld zł. W 2016 r. było ich 420 tys., a ich wartość wyniosła 104 mld zł. Ale ekspertom nie wszystko się podoba.

Osiem miliardów luzu. Rząd ucieszy niska dotacja dla FUS-u

Choć do końca roku zostały jeszcze ponad trzy miesiące, to już dziś wiadomo, że Ministerstwo Finansów zaoszczędzi miliardy złotych dzięki niższej od założeń dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Osiągnięcie wieku i na emeryturę. Decyduje się na to aż 83 proc. Polaków

Polacy po osiągnięciu wieku emerytalnego chętnie kończą pracę. Jak informuje wiceminister Marcin Zieleniecki, na taki krok decyduje się ok. 83 proc. Polaków.

GUS: przeciętna pensja wzrosła do 4572 zł brutto. To 3252 zł na rękę na etacie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło w Polsce w pierwszym półroczu 4572,12 zł brutto. To o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Płace najbardziej urosły w górnictwie.

Polska skupuje złoto. W Unii Europejskiej nie było takiego przypadku w tym wieku

Rosja, Chiny, Indie, Kazachstan, Turcja. Polska przyłączyła się do grupy państw, które skupują złoto. W lipcu i sierpniu zwiększyła rezerwy o dziewięć ton – podał dziennik Financial Times. Na razie na tym tracimy.

2 lata zmian w górnictwie, 8 miliardów różnicy w zyskach

W 2015 roku strata górnictwa wyniosła 4,5 mld zł. Kompanii Węglowej groziła  upadłość. Zrestrukturyzowany sektor osiągnął w 2017 roku ponad 3,6 mld zł zysku. – Przestaliśmy gasić pożar, zaczęliśmy normalnie zarządzać – powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Podpisano umowę na pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin

W piątek w Szczecinie podpisano umowę na zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych i pogłębiarskich w ramach modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra. Inwestycja pozwoli na przyjmowanie w szczecińskim porcie większych statków.

Brudziński obiecuje podwyżki dla policjantów. "1100 zł więcej niż w 2015 r."

Minister Spraw Wewnętrznych deklaruje, że znajdzie więcej pieniędzy na podwyżki dla pracowników służb mundurowych. Podwyżkę o 253 złote miałby dostać każdy funkcjonariusz.

Szumowski: zdrowie to gigantyczny rynek potrzebujący innowacji

Zdrowie to gigantyczny obszar gospodarki, w którym niezbędne są innowacje –powiedział w środę w Katowicach minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wskazał, że w latach 2016-2024 Polska wyda na zdrowie niemal 830 mld zł.

Rośnie pula na lekarstwa. Resort zdrowia chce zaplanować stałe wydatki na leki

NFZ będzie co roku przeznaczał tę samą część budżetu na refundację farmaceutyków. Obecnie określone są tylko maksymalne wydatki na ten cel –minimum nie ma.

Premier RP: Krok po kroku chcemy zmieniać sytuację w szpitalach

Krok po kroku chcemy zmieniać sytuację w szpitalach i wymieniać sprzęty na nowocześniejsze, by SOR nie kojarzył się z kolejkami, ale ze sprawną obsługą – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w podpisaniu umów na dofinansowanie dla szpitali.

Nie będzie protestu ratowników medycznych – jest porozumienie

Ministerstwo Zdrowia porozumiało się w poniedziałek z ratownikami medycznymi. Ustalono m.in., że od stycznia przyszłego roku zarobki ratowników wzrosną o 400 zł brutto. Będą też mieli sześciodniowy płatny urlop szkoleniowy.

Absurdy RODO w służbie zdrowia. Ministerstwo Cyfryzacji wydało specjalny przewodnik

Ministerstwo Cyfryzacji wydało przewodnik po RODO w służbie zdrowia, które ma być kluczem postępowania w przypadkach nadinterpretacji przepisów.

Za kilkaset mln zł powstanie baza serwisowa dla boeingów i airbusów

Wielka baza techniczna, w której serwisowane będą maszyny szerokokadłubowe, takie jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 czy Airbus A350 powstanie na terenie lotniska Rzeszów – Jasionka.

Lotnisko w Modlinie nie zostanie zamknięte. Będzie nowa wieża kontroli lotów

W miejsce wieży kontroli lotów w Modlinie, która może działać tylko do końca roku, stanie mobilny obiekt. Dzięki temu znika ryzyko, że port zostanie zamknięty do czasu wybudowania nowej wieży. To jednak rozwiązanie tymczasowe.

Ryanair wycofuje się z Polski. "Jesteśmy dla nich krajem drugorzędnym"

Od 1 stycznia 2019 roku spółka Ryanair DAC oficjalnie wycofuje się z Polski. Zastąpi ją Warsaw Aviation. Pracownicy zatrudnieni w Ryanair będą musieli przejść na samozatrudnienie – pisze portal
rynek-lotniczy.pl

Senat uczcił pamięć ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin

Uchwałę upamiętniającą ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę jego urodzin przyjął w czwartek Senat. W tekście uchwały podkreślono, że ks. Peszkowski pracował na rzecz polskiej kultury i zapisał się w pamięci Polaków jako głosiciel prawdy o zbrodni katyńskiej.

Warszawa: Konferencja w ramach posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO

W Warszawie odbywa się trzydniowe posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO. Komitet jest najwyższym wojskowym organem Sojuszu. Trwa konferencja, której przewodniczy szef komitetu, marszałek lotnictwa Sir Stuart Peach.

Błaszczak: Pieniądze na stałe bazy USA to inwestycja w system obronny RP

Pieniądze zainwestowane w stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce, to pieniądze zainwestowane w infrastrukturę, która będzie częścią systemu obronnego RP, to impuls rozwojowy – ocenił minister obrony .

Kolejne wzmocnienia osobowe Wojsk Obrony Terytorialnej

W Kielcach, Lublinie i Morągu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą dziś przysięgę. Z Lubelszczyzny do WOT dołączy kolejnych 130 ochotników. To już 14. przysięga w historii tej brygady. W sumie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą już prawie 3 tys. żołnierzy.

Warszawa: Odbyły się pierwsze obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej

W Warszawie na pl. Piłsudskiego z udziałem władz RP odbyły się dziś pierwsze obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. V rodzaj Sił Zbrojnych ma niespełna 21 miesięcy. Data obchodów nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego i podkreśla historyczną tożsamość
współczesnych żołnierzy.

Błaszczak wprowadził odznakę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Symbolem wpisanym w odznakę jest znak "Polski Walczącej".

Nowoczesna, śmiercionośna broń jest w 100 proc. polska.

– Cała technologia, którą oferujemy, jest naszą własnością. Wszystkie kody źródłowe, całe oprogramowanie jest zaprojektowane i wytwarzane przez nas. To 100-proc. polski wyrób, polska technologia, nad którą mamy kontrolę – podkreśla Tomasz Badowski z Grupy WB.

Wykryto kolejną karuzelę VAT. Szacunkowe straty to ponad 45 mln zł

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przerwali działalność grupy
przestępczej, która działała w handlu elektroniką na terenach województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego .

ABW zatrzymała sześć osób podejrzewanych o oszustwa na podatku VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w różnych miejscach kraju sześć osób podejrzewanych o oszustwa podatkowe, m.in. uszczuplenia VAT na 4 mln zł w latach 2014-15 – dowiedziała się PAP. Wobec trzech z nich sąd zdecydował o areszcie.

CBA przypilnuje spraw w KNF

Szef nadzoru Marek Chrzanowski kilka miesięcy temu zwrócił się do CBA o monitorowanie spraw, w których może dochodzić do konfliktu interesów między urzędem a zewnętrznymi instytucjami – dowiedział się DGP.

CBŚP: Zatrzymania „grupy ożarowskiej”, 45 osób podejrzanych

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało w Warszawie i okolicach 26 osób związanych z grupą ożarowską. Kolejnych 19 zostało doprowadzonych z aresztów śledczych. Wśród podejrzanych jest Piotr S.”Sajur” i jego żona Justyna S. Grupa miała wprowadzić na rynek narkotyki warte 13 mln zł.

Afera korupcyjna w Krakowie. CBA zatrzymało kolejne osoby podejrzewane o łapówki

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzewane o płacenie łapówek i składanie obietnic korupcyjnych za pomoc przy uzyskiwaniu komunalnych mieszkań i lokali w Krakowie – dowiedziała się PAP. Wcześniej w tej sprawie zatrzymano dziewięć osób.

Lubelskie: 10 osób zatrzymanych pod zarzutem wyłudzenia podatku VAT

Zatrzymano 10 osób podejrzewanych o wyłudzanie podatku VAT pod pozorem handlu panelami fotowoltaicznymi. Straty Skarbu Państwa z tego powodu mogły wynieść 30 mln zł.

Trump podczas sesji ONZ: W Polsce wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności

Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego
ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie”. Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

Skarga przeciwko Polsce skierowana do TSUE. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Komisja Europejska chce, żeby sędziowie, których objęła nowa ustawa o polskim Sądzie Najwyższym, mogli nadal sprawować swoje funkcje sędziowskie, nawet jeśli już przeszli na emeryturę –

20 listopada w komisji PE debata nt. praworządności w Polsce

20 listopada w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności w Polsce. Taką decyzję podjęli w czwartek przedstawiciele tej komisji – poinformowały PAP służby prasowe PE.

Unijne źródło podało datę rozpatrzenia pytań prejudycjalnych SN przez TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE na 12 lutego 2019 r. zaplanował rozpatrzenie pytań prejudycjalnych, które skierował do niego polski Sąd Najwyższy – poinformowało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Szef MSZ zaapelował, by ws. praworządności w Polsce zaczekać na decyzję TSUE

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zaapelował w czwartek w Nowym Jorku o wstrzymanie się z komentarzami nt. praworządności w Polsce do czasu rozpatrzenia sprawy przez TSUE. Minister mówił o tym w czwartek po swym spotkaniu z Fransem Timmermansem.

Premier o pozwaniu Polski do TSUE: Jak oni mają rozumieć, na czym polegał komunizm i postkomunizm, skoro ich nie doświadczyli?

Cały czas toczymy dialog w sprawie ustawy o SN, ale KE zdecydowała się na wykonanie kroku, który ten dialog urywa do pewnego stopnia czy też może mocno – ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, spór z KE oparty jest na niezrozumieniu sytuacji Polski, która przechodzi transformację.

Lewacki rekonesans

Komisja Parlamentu Europejskiego, badająca w Polsce praworządność, zaplanowała spotkania wyłącznie ze środowiskami lewicowymi.

Nie kierujemy się emocjami

Przeciwko Polsce uruchomione zostały wszystkie możliwe instytucje, aby wywierać presję i nacisk, żeby Polską rządził kto inny – mówi Stanisław Piotrowicz.

NSA wstrzymał wykonanie uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów SN do Izby Karnej

Naczelny Sąd Administracyjny podjął we wtorek dwa postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia w postaci wstrzymania wykonania uchwały KRS z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego do Izby Karnej – dowiedziała się PAP w biurze informacji sądowej NSA.

NSA znów wstrzymuje wykonanie uchwał KRS. Chodzi o dwie Izby SN

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał wykonanie uchwał KRS ws. powołania sędziów SN do Izb – Cywilnej i Kontroli Nadzwyczajnej.

Sąd Najwyższy kontra prezydent

Sędziowie SN nie wskazali kandydatów na prezesów Izb Karnej oraz Pracy. Uznali, że nadal kierują nimi Józef Iwulski oraz Stanisław Zabłocki. To jawne sprzeciwienie się prezydentowi Dudzie.

Pawłowicz: NSA przyłączył się do bezprawnych praktyk
Naczelny Sąd Administracyjny nie ma żadnej prawnej możliwości zablokowania toczącej się procedury powołania sędziów do SN, tym bardziej bez wglądu do akt personalnych kandydatów – powiedziała w rozmowie z portalem "wPolityce" posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

M. Morawiecki: Płyniemy na jednej wspaniałej łodzi, której na imię jest Polska

Płyniemy na jednej wspaniałej łodzi, której na imię jest Polska; niektórym nie podoba się, kto jest dzisiaj u steru, ale mamy bardzo dobry kompas –powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas łódzkiej konwencji regionalnej.

Sądy miały uniemożliwić przebudowę Polski.

Zjednoczona prawica uderzyła w instancję gwarantującą utrzymanie status quo ante, dlatego musiała zostać zaatakowana, a wręcz zglanowana. I to jest sytuacja nienegocjowalna. Można oczywiście prowadzić różne rozmowy, iść na ustępstwa, lecz jeśli można by zablokować funkcję sądownictwa jako strażnika poprzedniego porządku i dominacji w Polsce tych wszystkich,
którzy przez ostatnie prawie 30 lat tu się wygodnie umościli i czerpali ogromne korzyści, wszystko zostałoby zablokowane. Właśnie tak, jak to się dzieje na naszych oczach. Jest właściwie cudem, że udało się zmienić Trybunał Konstytucyjny, ale już Sąd Najwyższy stał się linią, za którą obowiązuje zasada: no pasaran! Nie wolno pozwolić Polsce na wyzwolenie się z sądowego uścisku, bo byłby to bardzo niebezpieczny precedens, a przede wszystkim Polska byłaby naprawdę suwerenna.

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 09.Gru
 • Francuskie MSW podsumowuje protest „żółtych kamizelek”: Aresztowano 1723 osób. Straty finansowe będą bardzo duże
 •     Podczas sobotnich protestów ruchu „żółtych kamizelek” w całej Francji aresztowano łącznie 1723 osoby, z czego 1220 znajduje się nadal w policyjnych aresztach, poinformowało w niedzielę rano francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. CZYTAJ RÓWNIEŻ: Flaga UE na wozach bojowych wysłanych przeciwko „żółtym kamizelkom” we Francji! Czy zareaguje Timmermans? WIDEO Polska policja jest brutalna? To jak nazwać to, co robią funkcjonariusze we Francji? PORÓWNANIE protestów. ZDJĘCIA i WIDEO Gaz łzawiący i starcia […]

 • Opinie i analizy

 • 09.Gru
 • Przekopać Mierzeję czy dokopać „pisowi”?
 • Byłem bardzo emocjonalnie zaangażowany po stronie PiS. Dziś nie wiem czy w ogóle wezmę udział w wyborach. Na "mniejsze zło" głosować już nigdy nie będę. Chyba nie jestem wyjątkiem i, sorry, ale to są moje poglądy, a nie wpływ jakiejś propagandy. M.M.Traube🇸🇪🇵🇱‏ @MarekTraube Taką odpowiedź dostałam na mój komentarz: Nie widzę żadnych powodów by PiS […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 09.Gru
 • Włącz bo warto. Słuchać można również na smartfonach
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1002 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:01 Rekolekcje Adwentowe 2018: ks. Michał Olszewski SCJ, o. Michał Legan OSPPE – Święty (2) https://www.youtube.com/user/Profetopl/videos 19:13 Blog: Gadający Grzyb – Koniec rewolucji? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:25 Blog: Katarzyna – Rozmyślania przy zmywaku – Przekopać Mierzeję czy […]