Chybione,choć niesfałszowane sondaże

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Całkowicie słuszny jest dość powszechny pogląd, że wiele badań opinii publicznej  służy manipulacji. Pisałem o tym między innymi w tekście pt. "Obiektywizm badaczy opinii publicznej" (23 V 2010). Fałszować można na każdym etapie procesu badawczego, formułując pytania, układając strukturę kwestionariusza wywiadu, dobierając próbkę badawczą czy wybierając sposób komunikowania się z respondentami. Nie mówiąc o innych, jak na przykład ważenie. Bywa także, że ten krytycyzm jest przesadzony, o czym też pisałem na  swoim blogu w dniu 19 IV 2011 r. ("Przesadna krytyka sondaży"). Bywa jednak i tak, że wyniki sondaży bardzo odbiegają od rzeczywistych wyników wyborów i nie jest to wynikiem złych intencji, tylko niemocy badacza z powodu oporu badanej materii. Tak właśnie zdarzyło się w odbytych w ubiegłym miesiącu wyborach do parlamentu kanadyjskiej prowincji Quebec. Wpadkę sondażowni porównuje się z ostatnim wielkim blamażem, który dokonał się w czasie wyborów w brytyjskiej Kolumbii w 2013 r. Wtedy to przewidywano, że wygra NDP z przewagą 7%, a w rzeczywistosci wygrali Liberałowie z przewagą 4%, czyli różnica wyniosła 11%.

Wybory w Quebecu wygrała nowopowstała, konserwatywna  partia polityczna Coalition Avenir Quebec (CAQ). Do samodzielnych rządów potrzebowała 63 miejsca w parlamencie, a zdobyła 74, co daje jej swobodę rządzenia przez najbliższe lata. Według CBC's Quebec Poll Tracker syntetyzującego przewidywania kilku największych sondażowni (Forum Research, Research Co., IPSOS, Mainstreet, Leger, CROP i FORUM)  CAQ miała zdobyć 32.6% głosów, a zdobyła 37.4%. Natomiast Partia Liberalna zamiast przewidywanych 29.3% osiągnęła jedynie 24.8%. 

Oczywiście, że jak to bywa w cywilizowanym społeczeństwie zaczęła się dyskusja publiczna na temat zgodnie poniesionej porażki badaczy opinii publicznej. W jej wyniku, też zgodnie, uznano, że głównym powodem była próbka badawcza, czyli dobór respondentów. Na ten temat pisałem w jednym z czterech odcinków serialu na te tematy jakie zamiescilem na swym blogu w dniach: 14 XII 2010 r.  – 25 XII 2010 r. Nosił on tytul: "Dobór próbki [Trafność sondaży (III)]". Napisałem tam tak:

"Podstawowa zasada doboru respondentów jest zasadą jednakowej szansy wylosowania każdego członka badanej populacji ("equal probability of selection principle"). Dokładniej, idzie o takie zaprojektowanie metody doboru badanych osob, by każdy członek populacji miał znaną, inną niż zero, szanse bycia wybranym. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie możliwego błędu doboru próbki. A przede wszystkim zapewnia się duży stopień reprezentatywności próbki w stosunku do całej populacji. Interesujące, że dużo sondaży przeprowadza się w świecie [także w Polsce] bez użycia odpowiedniego modelu losowania respondentów. A wtedy, mimo, że autorzy podają margines błędu, błąd próby nie tylko nie jest znany, ale nawet nie jest wyliczalny. Tym samym podawany margines błędu jest tylko metaforą i pelni funkcje ozdobnika".

Jeżeli wylosuje się komputerowo próbkę o strukturze odbiegającej od struktury populacji  wynikającej z ostatniego Spisu Powszechnego, to stosuje się metodę ważenia polegającą na korygowaniu surowego materiału w celu zwiększenia trafności wyników. Jasne, że jest tu pole do nadużyć. Pisałem o tym na tym blogu w tekście pt. "Ważenie- ciche narzędzie naginania wyników sondaży" (28 IX 2011).

Tyle, że w tym przypadku próbka badawcza została dobrana zgodnie z regułami sztuki metodologicznej. O cóż więc do diabła chodzi? Otóż jest też inna, bardzo ważna struktura populacji  wyborców złożona z cech uznawanych za ważne. Idzie o aktywność, jednym się może nie chcieć ruszyć … z fotela, podczas gdy inni pocwałują entuzjastycznie do lokali wyborczych. W tym przypadku poszło o dotychczasowych zwolenników Partii Liberalnej (głos w poprzednich wyborach) oraz podział uznawany w Quebecu za kluczowy: frankofoni (francuskojęzyczni) – nie-frankofoni. Po wyborach wyliczono, że frekwencja ogólna wyniosla 66.5%. Tymczasem w 8 na 9 okręgach wyborczych o największej liczbie nie-frankofonów wyniosła poniżej 60%.  Jeszcze inaczej, w całej prowincji nie głosowalo aż 47% nie-frankofonów. W okręgach wygranych przez CAQ frekwencja wynosila 69.4%, podczas gdy w okręgach wygranych przez Partię Liberalną, tylko 59.3%.  Dotychczasowi zwolennicy Liberałów wykazali bierność.

Za drugi czynnik mylący badaczy uznano zmienność/swawolność elektoratu ("volatility of the electorate"). Okazało się, że 36% głosujących podjęło swą decyzję w ciągu ostatniego tygodnia poprzedzającego dzień wyborów. Co ciekawe, 11% ludzi podjęło ostateczną decyzję dopiero po przybyciu do lokalu wyborczego. O zmienności poglądów elektoratu świadczy też analiza dokonana przez sondażownie Mainstream Research, według której w ciągu ostatnich 4 dni podwoiła się (do 11%) liczba zwolenników Liberałów, którzy deklarowali, że "zupełnie prawdopodobnie" zmienią swoje zdanie.

Zdaniem dyskutantów i analityków to wszystko jeszcze nie tłumaczy w pełni wpadki quebeckich sondażowni. Ja tam bym był skłonny  im pomóc. W ramach wspomnianego serialu napisałem tekst pt. "Sondaże wyborcze w Wielkiej Brytanii" (14 XII 2010). A w nim była analiza wielkiej klęski brytyjskich sondażowców w wyborach parlamentarnych w 1992 r. Główne sondażownie w liczbie pięciu przewidywaly zwycięstwo Labour Party różnica 0.8%, podczas gdy w rzeczywistości triumfowała Partia Konserwatywna uzyskując 7.5% przewagi. Analizy powyborcze ustaliły, że sprawcami wpadki były następujące czynniki: błędnie dobrana próbka badawcza – 2%, a zmiana decyzji w ostatniej chwili ("late swing") – prawie 2%. Największy jednak wpływ  (4-5%) miało zjawisko zwane "Wstydliwymi Konserwatystami" (Shy Tories). Polegało na tym ,że poparcie konserwatystów było niedoszacowane, z tego powodu, że respondenci troche się krępowali przyznawać do poglądów koserwatywnych. Na skutek tego skrępowania, ale pewnie i manipulacji, poparcie dla konserwatystów było systematycznie niedoszacowane w wyborach 1992, 1997, 2001 i 2005.

Chciałbym wiedzieć które z opisanych zjawisk będą miały  zastosowanie w serii wyborów mających odbyć się w Polsce jesienią oraz w roku 2019.

PS. Przy okazji, nostalgicznie porównalem sobie popularność moich seriali. Ten  o sondażowniach przyniósł niezle plony. Jakkolwiek opublikowany w dzień po jego zakończeniu tekst pt. "Prawda o G.Sorosu" miał 6 539 odslon. Jednak spośród moich seriali najbardziej procentował siedmioodcinkowiec  o nazwie: "Analiza dezinformacji" (28 VIII 2010 – 4 IX 2010) o technikach manipulowania społeczeństwem. Zainteresowanie wzbudza też problematyka żydowska. Wśród 10-tysieczników znalazł się kawałek zatytułowany: "Wyrzucenie żydów z Anglii". Jednak większy sentyment mam do tekstu pt. "Niemiecki cmentarz pod Monte Cassino" (10 010 odsłon).

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 09.Gru
 • Francuskie MSW podsumowuje protest „żółtych kamizelek”: Aresztowano 1723 osób. Straty finansowe będą bardzo duże
 •     Podczas sobotnich protestów ruchu „żółtych kamizelek” w całej Francji aresztowano łącznie 1723 osoby, z czego 1220 znajduje się nadal w policyjnych aresztach, poinformowało w niedzielę rano francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. CZYTAJ RÓWNIEŻ: Flaga UE na wozach bojowych wysłanych przeciwko „żółtym kamizelkom” we Francji! Czy zareaguje Timmermans? WIDEO Polska policja jest brutalna? To jak nazwać to, co robią funkcjonariusze we Francji? PORÓWNANIE protestów. ZDJĘCIA i WIDEO Gaz łzawiący i starcia […]

 • Opinie i analizy

 • 09.Gru
 • Przekopać Mierzeję czy dokopać „pisowi”?
 • Byłem bardzo emocjonalnie zaangażowany po stronie PiS. Dziś nie wiem czy w ogóle wezmę udział w wyborach. Na "mniejsze zło" głosować już nigdy nie będę. Chyba nie jestem wyjątkiem i, sorry, ale to są moje poglądy, a nie wpływ jakiejś propagandy. M.M.Traube🇸🇪🇵🇱‏ @MarekTraube Taką odpowiedź dostałam na mój komentarz: Nie widzę żadnych powodów by PiS […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 09.Gru
 • Włącz bo warto. Słuchać można również na smartfonach
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1002 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:01 Rekolekcje Adwentowe 2018: ks. Michał Olszewski SCJ, o. Michał Legan OSPPE – Święty (2) https://www.youtube.com/user/Profetopl/videos 19:13 Blog: Gadający Grzyb – Koniec rewolucji? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:25 Blog: Katarzyna – Rozmyślania przy zmywaku – Przekopać Mierzeję czy […]