Po wyborach samorządowych.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Wyniki odbytych wczoraj wyborów samorządowych w Polsce  przyniosły z jednej strony niesmak, zaś z drugiej zamieszanie. Niesmaku wyjaśniać nie trzeba, bo to oczywiste. Natomiast zamieszanie polega na formułowaniu przeciwstawnych, a nawet sprzecznych ocen powyborczych i porad na przyszłość. Mozna by tego uniknać, gdyby trzymać się wcześniej znanych oczywistości i nie psuć jasności sytuacji emocjonalnie, tuż powyborczo, wrzucanymi uwagami. W dniu dzisiejszym ąatwiej jest chyba o racjonalna, chłodna ocenę z zewnątrz. Za kilka dni, może tygodni, te oceny od wewnątrz wyrównają się z tymi od zewnątrz.

Tytuł informacji  zamieszczonej wczoraj na stronie internetowej Deutsche Welle, niemieckiej szczekaczki wrogiej Polsce (pod spodem widniały tez: AP,DPA i Reuters) brzmiał po prostu: "Polska partia nacjonalistyczna PiS wygrała wybory lokalne". Zaś pierwsze zdanie tekstu było następujące: "Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość osiągnie duże (big) zyski w wyborach niedzielnych jak wynika z napływających wyników, które wysuwają na czoło eurosceptycznych konserwatystów w wyborach regionalnych w skali całego kraju".  Rzadki to przypadek, że właśnie ci propagandzisci głoszą to, co utrzymuje również polski rząd. Dodam, że ja także. 

Po pewnymi względami spojrzenie z zewnątrz na wybory w Polsce nie może nie uwzględniać podobieństwa sytuacji na Zachodzie. Najbardziej jest mi znana w Kanadzie i ją tu przywołam. Oczywiste jest, że największe miasta nie są życzliwe dla patriotów, czyli  partii o poglądach konserwatywnych. Tam jest rozrzucany nawóz służący rozkwitaniu postępactwa. Weźmy pod uwagę ostatni przykład, jakim były czerwcowe wybory do parlamentu prowincji Ontario. Niemal cała prowincja miała dosyć liberałów co znalazło wyraz w miażdzącej wygranej Partii Konserwatywnej pozwalające na swobodne, samodzielne rządzenie. Partia Liberalna osiągnęła tylko 7 miejsc w parlamencie i straciła status partii politycznej. Wypada zapytać  gdzie, w jakiej jaskini ta garstka dinozaurów się uchowala? Pewnie, że w największym mieście Kanady, Toronto oraz stolicy kraju, Ottawie.

Takich przykładów postępackiego zaczadzenia ludności dużych miast można mnożyć. Przykładowo, w 1995 r. w wyborach prowincjonalnych w Ontario  wybrano 17 posłów NDP, czyli socjalistów. Skąd pochodziło 16 z nich? Pewnie, że z Toronto i Ottawy. 

Klarowną egzemplifikacją mogą być także prowinconalne wybory w Albercie, najbardziej konserwatywnej z wszystkich kanadyjskich prowincji. W latach 1971-2012 panowali tam niepodzielnie konserwatyści. A gdzie kryły  się szczątki niedorzniętej watahy socjalistycznej i liberalnej?. Przykładowo, w 2008 r. wszyscy trzej posłowie NDP zostali wybrani w dużym mieście Edmonton, a 5 z 7 ananasów z Partii Liberalnej znalazło poparcie w Calgary i dwóch w Edmonton. Podobnie w 2012 r., wszystkich  4 ludzi z  NDP zostało wybranych w Edmonton, 3 na 5 Liberałów w Calgary i dwóch w Edmonton.

W wyborach samorządowych w Polsce bardzo dużo uwagi przywiązywano do Warszawy. W tym często pojawiała się interpretacja "słoikowa". Szkoda, bo przyćmiewała ogólniejsze źródła zjawiska. Pokazały to wyniki wyborów. Trzaskowski dostał 54% głosów, a przecież nie był rekordzistą. Najwięcej dostała Zdanowska z Łodzi (70%), która z całą pewnością przejdzie do historii wyborów samorządowych w Polsce. A przecież w podupadającym mieście Łodzi nie ma nagromadzenia ministerstw i urzedów centralnych.

Trzaskowskiego przegonili też Jaśkowiak z Poznania (56.6%) i Żuk z Lublina (59.7%). Niewiele mniej głosów dostal Truskolaski w Białymstoku (51.6%) oraz Sutryk we Wrocławiu (50%).  Krótko mówiąc, dowodzi to, że nie da się wyjaśnić wyników wyborów bez uwzględnienia czynnika o skali międzynarodowej jakim jest wielkomiejskość. 

Warszawiacy sami sobie zgotowali ten los. Teraz należy im życzyć, by Trzaskowski okazał się lepszym, skuteczniejszym  menadżerem niż na to wygląda. Niestety, nie wypada o tym mówić, ale trzeba – nowy prezydent miasta stołecznego nie będzie mógł liczyć na życzliwość władz centralnych w kraju i straci na tym miasto i jego tak życzliwi Trzaskowskiemu  mieszkańcy. Przykładowo, nowy premier Ontario Ford natychmiast zabrał się za budzące odrazę postępactwo w Toronto. Nie zważał na to, że właśnie zaczęła się formalnie samorządowa  kampania wyborcza i drastycznie zredukował liczbę radnych. Lewactwo zawyło i sięgnęło po działa. Nie pomogły sądy ani postępacki premier  rządu federalnego. Łapki jednak okazały się za krótkie i dziś wieczorem będę sprawdzał, które wredne paskudy wypadną z obiegu. A przez całe następne 4 lata będę się radował żebraniną wielkomiejskiego postępactwa o pieniądze z prowincji.

Jak to mówią: Jak Kuba bogu, tak bóg Kubie.

Długo by pisać o wczorajszych wyborach w Polsce, a dziś mam wybory na własnym podwórku. Jednak nie mogę pominąć tekstu osobnika Skwiecińskiego zamieszczonego na stronie internetowej  WPolityce. Człek ów zwykł walić zatroskanym smutkiem po oczach i po nerkach. Tym razem też się nie spóźnił. Krakał tak: "Porównując obecne wyniki sejmikowe do sejmowych z 2015 r. stwierdzamy, że Prawo i Sprawiedliwość straciło pięć procent". Chłopinie  pewnie nie mieszczą się w łebku  elementarne zasady myślenia na czele z popularną w Kanadzie, która głosi, że nie miesza się jabłek z gruszkami. Dla mędrka i to i tamto jest owocem. Gdybym chciał drastycznie obniżyć poziom własnego myślenia, to przeciwstawiłbym inne twierdzenie, co najmniej trochę lepsze od wzmiankowanego. Jeżeli PiS osiągnął rezultat o 5% lepszy w tych wyborach samorządowych w porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi, to może być i tak, że poprawi swój wynik w następnych wyborach parlamentarnych też o 5%.

Może jest tak, że zmiany w świadomosci Polaków zachodzą wolniej niż byśmy chcieli? Może w tempie właśnie 5%  na cztery lata?

 

Tymczasowy,

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 18.Lis
 • Trzy lata „dobrej zmiany”.
 • Słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru, bohaterami są ci, którzy dla Ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia – mówił ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej X Rekolekcje Góralskie „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Zaznaczył, że po 123 latach niewoli, świętując 100 lat odzyskania niepodległości, Polacy mają możliwość […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lis
 • Kiedy Rosja utraci Syberię?
 • Trójkąt Rosja-Chiny-USA od bardzo dawna stanowił pole do popisu różnych analityków zajmujących się geopolityka. Jak ja to lubię! Do moich ulubionych wariantów należy wystąpienie Chin wraz Rosją przeciwko USA. Już widzę rój chińskich amfibii lądujących na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. A przecież sprawa jest bardzo prosta i historycznie uzasadniona. Nawet nie trzeba siw za bardzo […]

 • Polityka, gospodarka, prawo i represje

 • 27.Paź
 • wpolityce: To już koniec? Posłowie Kukiz ’15: Nasz klub parlamentarny może nie przetrwać tego weekendu
 •   wPolityce.pl Kukiz '15 / autor: Fratria   Z informacji do których dotarł portal wPolityce.pl wynika, że klub parlamentarny Kukiz‘15 rozsypuje się. Nasi rozmówcy, parlamentarzyści Kukiz‘15 twierdzą, że może się rozpaść w najbliższych dniach.   Możemy nie przetrwać do Wszystkich Świętych — komentuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl jeden z posłów Kukiz‘15. Inny z parlamentarzystów podkreśla, że może to nastąpić znacznie szybciej. Dynamika wczorajszego dnia, rano wyjście z klubu Jakuba Kuleszy, w nocy twity Pawła Kukiza, była […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 27.Paź
 • Bułgaria: Kościół katolicki zaniepokojony nowym ustawodawstwem wyznaniowym
 • Biskupi Bułgarii wyrazili zaniepokojenie przyjętymi przez parlament zmianami w ustawodawstwie wyznaniowym – informuje włoska agencja katolicka SIR. Jak zauważają katoliccy pasterze, nowe zapisy zawierają elementy dyskryminujące inne wyznania niż prawosławie i islam oraz przewidują niedopuszczalną interwencję władz państwowych w działalność wspólnot religijnych.   Propozycja ustawy została zatwierdzona w pierwszym głosowaniu przez parlament 11 października. Przeciwna […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 18.Lis
 • Dziś od 19:00 i co osiem godzin
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 996 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Chcemy niewolników! http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Elig (czyta MarkD) – Dalszy ciąg szaleństwa http://naszeblogi.pl/user/136/wpisy 19:16 Felieton: Małgorzata Todd – Póki my żyjemy http://mtodd.pl 19:22 Audiobook : Florian Czarnyszewicz (czyta Władysław) – […]