Co będzie z Niemcami?

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Niemcy stanowią dla mnie zagadkę. Stąd zamiast zajmować się tym co należy, czyli Ruskimi, poświęciłem im trochę czasu i jeszcze trochę poświęcę. Niemcy uważane były za naród filozofów, poetów i uczonych. Jakoś ciągle pomija się, że także inżynierów, często wybitnych. Ale jakoś to nie brzmi w uszach myślicieli. Sami Niemcy nierzadko sami się definiowali, więc mamy tu pewną łatwość. Na dobry początek poprzestanę na sądzie wybitnego niemieckiego historyka, a nawet historiozofa, J.G.Herdera. W drugim tomie swego dzieła pt. "Myśli o filozofii dziejów" (PWN, Warszawa 1962) tak zaczyna kawałek zatytulowany: "Ludy germańskie":

"Przystępujemy teraz do szczepu ludów, który dzięki swemu wzrostowi i sile cielesnej, dzieki swej przedsiebiorczości, śmiałosci, wytrwałości i odwadze wojennej, dzięki bohaterskiemu duchowi, przejawiającemu się w gotowości pójścia w orszaku wojskowym swych dowodców dokądkolwiek by ich prowadzili dzieląc między sobą pokonane kraje jako łup,słowem:dzięki rozleglym rozbojom i ustanowieniu wszędzie dookoła instytucji na modłę germańską przyczynił się bardziej niż inne ludy do szczęścia i nieszczęścia tej części świata".

Nic dodać, nic ująć. Dokładnie tak to bylo, jest i będzie.

Herder kontynuował dalej: "Zapewne przyczyna ta nie tkwi jedynie w charakterze narodu; na czyny tego narodu podziałało zarówno jego położenie fizyczne, jak i polityczne oraz mnóstwo okoliczności, które u żadnego innego ludu półniocnego tak się razem nie splotły. Wysoka, mocna i piękna budowe ciała germanów, ich niezwykle błękitne oczy ożywiał duch wierności i wstrzemięźliwości, ktory sprawiał, że byli posłuszni przełożonym, śmiali w ataku i wytrzymali w niebezpieczeństwach".

Dalej Herder dowodzi, że Germanie byli jakbyśmy to nazwali Przedmurzem Europy przed najazdami barbarzynców ze Wschodu. Jednakże przy takim ukształtowaniu niemieckiej mentalności pojawiły się pewne cechy negatywne. "Przy tego rodzaju wojennym układzie stosunków brakło oczywiście Germanom różnych innych cnót, z których chętnie rezygnowali na rzecz głównej skłonności lub głównej potrzeby:wojny. Rolnictwo nie było im tak miłe jak wojna…Germania  była więc przez długi czas lasem pełnym łąk, bagien i mokradeł, gdzie tur i łoś, te obecnie wytępione germańskie zwierzęta bohaterskie, mieszkały obok germańskich bohaterskich ludzi; nauki były im nie znane, a nieliczne niezbędne rzemiosła uprawiały kobiety i przeważnie siłą chwytani niewolnicy. Ludy tego rodzaju gnane zemstą, niedostatkiem, nudą lub z innych motywów opuszczały zapewne chętnie swe puste lasy, by szukać lepszych okolic lub służby za żołd. Dlatego też liczne te plemiona pozostawały w stanie wiecznego niepokoju, sprzymierzały się ze sobą albo wiodły ze sobą wojny. Żadne inne ludy nie wędrowały tak często w różne strony…".

Słowa Herdera potwierdziły później napady wojsk niemieckich przede wszystkim na Francję (1870,1914 i 1940), ale także na inne kraje. To doświadczenie skłaniało do szukania środkow zaradczych. Na przykład niezwykle odważny żołnierz, świetny polityk, ale i popisowo dowcipny W.Churchill stwierdził kiedyś, że najlepiej by bylo gdyby bombardować Niemcy co pięćdziesiąt lat. Były też inne pomysły. Dość radykalną, sformulowana przez żydowskie otoczenie amerykańskiego prezydenta F.D.Roosevelta przedstawię w polskiej wersji. Dziennikarz Wojciech P. Kwiatek tak pisał na portalu SDP: "Dzisiejszych Niemców powinno w ogole nie być. Po zdławieniu ich zbrodniczych, nie dających się zracjonalizować działań powinno się ich kraj otoczyć murem, oddzielić od świata cywilizowanego. Stworzyć im wszystkim obóz… Reżim powinien oczywiście być łagodniejszy niż w Auschwitz. I powinno się poczekać, aż oni wszyscy zrozumieją…Albo wymrą" ("Kilka myśli o Niemcach", 3 VIII 2016).

 Radykalizm W.P.Kwiatka nie jest krańcowy. Ja, jako ja, życzyłbym Ruskom, by ich kraj spotkał los  Atlantydy czy coś takiego. Bul, bul, bul…O ile lepszy stałby się świat!

Problem polega na tym, że polski dziennikarz nie ma racji. Znów sięgnę do zdania mądrzejszych ode mnie. Prawdę mówiąc, wolałbym, by było ich znacznie mniej. Po prostu nie znoszę mas. Paul Gottfried, profesor amerykańskiego uniwersytetu jest znanym obrońcą Niemiec. W swoich książkach dowodzi, że to nie Niemcy wywolały I wojnę światową czy że bzdurą jest sięgać do głębszych korzeni niemieckiego faszyzmu. Coś jednak w sercu uczonego pękło i zdobył się na tekst traktujący krytycznie współczesne Niemcy ("Second Thoughts about the Germans", czyli "Zmieniam zdanie o Niemcach", LewRockwell.com, 13 I 2016). Napisał on, że Niemcy przegrali dwie wielkie wojny i to przetrąciło ich kręgosłup moralny. Stąd przesadzają w swoim pokutnym zapamiętaniu i wyciągnęli niepoprawne wnioski z przeszłości. Niemieccy politycy znajdują przyjemność w ciągłym wypominaniu prawdziwych i wymyślonych grzechów. Pewna Niemka powiedziała Autorowi, że Niemcy ciągle uważają, że są pod okupacją i starają się przypodobać Amerykanom. Zaś pewien Amerykanin studiujący w Niemczech odniósł wrażenie, że Niemcy są ślepo posłuszni swym przełożonym ("They follow their leaders right over the cliff").

Ta ostatnia obserwacja jest ważna i warta rozwinięcia. Źrodeł jest wiele, poprzestanę na jednym tylko. Jest to tekst ks. prof. Tadeusza Guza pt. "Zrozumieć Niemców"  zamieszczony na portalu PCh24.Pl (Polonia Christiana). Profesor najpierw streszcza Hegla, według którego Niemców cechuje powaga, rzetelność, ale i służalczość. "Niemiec jest aniołem szatana, który uderza nas pięścią". Martwi "zatwardzialość niemieckiej istoty". Ksiądz Profesor piastowal kiedyś funkcję dziekana na niemieckim uniwersytecie i z przyjemnością dostrzegł, że jego polecenia są skrupulatnie wykonywane. Wyjaśnia to znów Heglem. A ten nie przypadkowo pisał o służalczości Niemców, choć mógł posłużyc się słowem "posłuszeństwo". Posłuszeństwo jest aktem podporządkowania się w sposób świadomy i wolny. Natomiast służalczość nie wymaga przekonania co do słuszności podjętej decyzji.

Tak więc, co my tutaj mamy? Niezwykle wojowniczy naród, ktoremu najpierw, przez pół wiekiem wybito zęby. Później sam niezwykle ochoczo podjął trud wybijania wlasnych zębów. Dominuje pacyfizm, jest kryzys w naborze do Bundeswehry, który może być przezwyciężony ochoczym zaciągiem Turków i Arabów. Głowy mają Niemcy popsute różnymi ideami lewackimi. Czyli jest silna ideologia. Jest narzędzie w postaci posłusznego narodu, ktore może jej posłużyc w bardziej zdecydowanych działaniach. Czy naprawdę da się wykluczyć, że pójdą tą drogą?  Tym bardziej, że pod pozorami ogłady kryje się inny obraz duszy niemieckiej.  Kurt Kurbijuweit podzielil się swoją opinią na łamach "Der Spiegel"  ("Can we Separate the Man from  His Works?", 12 IV 2013). Według niego, społeczeństwo niemieckie na pozór wygląda dobrze, elegancko  i grzecznie. Jednak prawda jest taka, że bez względu na to jak wyrafinowanie się zachowują, to tak naprawdę ciągle pozostają  "bratwurst society".  A ta "kiełbasianość" oznacza prymitywizm, który ktoś zręczny może po raz kolejny wykorzystać.

Czyżby "Anioł szatana" miał znów uderzyć pięścią?

 

Tymczasowy,

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 19.Sty
 • Polacy coraz bardziej zadowoleni z życia.
 • Hasła, w stylu „nigdy więcej” są komiczne. One starają się zaklinać rzeczywistość, ale nic nie wnoszą; są samouspokojeniem dla ich autorów. Nadzieję trzeba zachowywać zawsze, nadzieja umiera ostatnia. Trzeba przypominać historie polskiej niezgody. Wskazywać na jej konsekwencje i poruszać sumienia. O tym właśnie mówiłem w Świątyni Opatrzności podczas Mszy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. […]

 • Opinie i analizy

 • 21.Sty
 • Brutalny mord w Gdańsku.
 • Na taśmach z restauracji „Sowa i Przyjaciele” jest nagranie rozmowy niejakiego Sienkiewicza z Belką. Sienkiewicz namawia Belkę do tego by wpuścił do systemu gospodarczego tyle pieniędzy ile się da, bo jak PO przegra wybory to staną inwestycje i wtedy oni, jako środowisko, zostaną bez pieniędzy. Przewidywania Pana Sienkiewicza sprawdziły się , rzeczywiście współczynnik Giniego wskazuje […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 05.Sty
 • XI Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę, 5 stycznia 2019.
 • Na Jasną Górę przybyła dziś 11. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. W południe jej uczestnicy zgromadzili się na uroczystej Mszy św. W tym roku modlitewnemu spotkaniu u stóp jasnogórskiej Pani przyświeca hasło „Zło dobrem zwyciężaj”. Podczas eucharystii nastąpił akt zawierzenia i poświęcenia barw klubowych. Następnie pielgrzymi spotkają się z Zofią Pilecką, córką pułkownika Witolda Pileckiego, żołnierza Armii […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 20.Sty
 • Zapraszamy Państwa do słuchania!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1011 (niedzielna) Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Coudenhove-Kalergi – europejski federealista http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:14 Blog: Lech ‚Losek’ Mucha – Wyscigi na oslach https://www.blog-n-roll.pl/pl/blogs/lech-losek-mucha#.XEIxbVxKhPZ 19:24 Felieton: Kris – Polska podjela niebezpieczna gre? 19:31 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Wladyslaw) – Wicik Żywica, odc. 54 (ostatni), […]