Piąta Kolumna

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Jakoś nie widać porządnych, głębszych analiz groźnego zjawiska w życiu politycznym dzisiejszej Polski jakim jest obecność i burzliwy rozwój Piątej Kolumny. Nie zanosi się też, by ktoś zaczął pisać książkę na ten temat. Nie zastąpią tego ważne książki na temat Targowicy. Donoszenie do wrogów Ojczyzny  jest tylko częścią zjawiska. Polskojęzyczni zasrańcy, politycy, dziennikarze itp. prowadzą różnorodną działalnoiść. Póki co, w oczekiwaniu, przypomnę niemiecką wersję Quinta Colonna Facciola z czasów III Rzeszy.

Ideologiczna podstawa włączania wszystkich Niemców żyjących poza granicami państwa niemieckiego była koncepcją wspólnej krwi w  odniesieniu do Niemców żyjących w Europie Środkowej oraz wspólnej rasy obejmującej wszystkie kraje. Ta poza-środkowo-europejska kategoria objęła między innymi "utracone plemiona" takie jak Skandynawowie czy Holendrzy.Taki Super Naród przekraczający granice państwowe Hitler nazwał w Norymberdze w 1937 r. "Rzeszą Germanską Narodowości Teutonskiej". Ten koncept polityczny był oczywiście skierowany przeciwko słabszym państwom. Silniejsze mogły spać spokojnie, choć wraz z biegiem wypadków zaczynały podejmować stosowne kroki obronne.

Zwiększenie populacji niemieckiej z 67 milionów mieszkających w granicach III Rzeszy do propagandowych 100 milionów wymagało oczywiście zorganizowania. Niemcy żyjący poza granicami państwa niemieckiego (Auslandsdeutsche) objęto siecią organizacyjną składającą się na prowincje (gau) rządzoną przez Ernsta Bohle, gubernatora prowincji. Kierowała nimi Organizacja Zagraniczna NSDAP. Miała ona oficjalne zakotwiczenie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.  Bohle był szefem Organizacj Zagranicznej w MSZ.

Niemców posiadających zagraniczne obywatelstwa określano jako Volksdeutsche. Zajmowała sie nimi Volksbund fur das Deutschtum im Ausland (VDA). Starała się ona działać dyskretnie. Jej zawołaniem było "Volk Heil" w odróżnieniu od wewnątrzniemieckiego "Heil Hitler".

Centrum akywności folksdojczowskiej byl Stuttgart, a dokładniej instytut kierowany przez dr Stroelina, który jednocześnie był burmistrzem tego miasta> Instytut miał bibliotekę zawierającą 45 000 książek, prenumerował 400 niemieckich gazet i 400 magazynów.Jego korespondenci pracowali w różnych krajach całego świata.

Prowincja zagraniczna swoim zasięgiem obejmowała okolo 3 mln. folksdojczów oraz 70 000 marynarzy.  Podstawą prawną była zasada, że Niemcy popełniający przestępstwa poza granicami kraju podlegają jurysdykcji niemieckiej.

Organizacyjne centrum znajdowało się w Berlinie. Biuro centralne miało 32 oddziały. Wśród 8 regionalnych biur znajdowały się między innymi biuro północnoamerykańskie i rosyjskie.  W krajach o mniejszej liczebności obywateli niemieckiego pochodzenia działały organizacje regionalne  kierowane przez swych przywodców (Landesgruppenleiter).

Oficjalnie organizaja VDA zajmowała się niewinną pracą jak inne  kluby i  stowarzyszenia. Nieoficjalnie głównym celem byla twarda walka o przyłączenie "każdego ucziwego Niemca" do ruchu. Wiązało się to  między innymi z wypieraniem wcześniej istniejących organizacji.

Kadrę VDA stanowili wybrani organizatorzy szkoleni w Zagranicznej Szkole politycznej założonej przez Alfreda Rosenberga. Przechodzili przez nią prawnicy, handlowcy, naukowcy itp.. Po ukończeniu 6-miesięcznego kursu trafiali do dyplomacji, niemieckich przedsiebiorstw zagranicą. Do nich należało między innymi organizowanie nagradzania dla lojalnych Niemców i karanie w postaci bojkotu organizacji i przedsiebiorstw opornych. Najbardziej opornych karano pozbawieniem niemieckiego obywatelstwa i pozbawieniem tytułów naukowych uzyskanych w Niemczech.

Od 1937 r. zagrożone kraje podejmowały dzialalność prewencyjną obejmującą nie tylko ludzi i organizacje zwiazane z NSDAP.  Bywało, że szły w kierunku traktowania "swoich" Niemców w sposób w jaki traktowano Żydów w Niemczech. W slabszych panstwach okazala sie ona nieskuteczna.

Na dzialalnosc V Kolumny wydawala III Rzesza wiecej pieniedzy niz na dzialalnosc szpiegowska. zwrocilo sie to im wielokrotnie. Atakowane kraje byly rozpoznane z duza szczegolowoscia, a pomoc wyszkolonych Niemcow w pierwszych dniach wojny okazala sie bezcenna. W decydujacym momencie do zagrozonych krajow przybywali wojskowi fachowcy udajacy turystow, handlowcow, sportowcow itp. i przejmowali dowodzenie istniejacymi strukturami. W ten sposob niemcy odniesli szereg efektownych sukcesow. Luksemburg zostal zajety przez "turystow" z bronia maszynowa. W Holandii miejscowi bojowkarze pomogli niemieckim komandosom w dotarciu wiozacych ich barek rzecznych w odpowiednie miejsca. przejeto lotniska, mosty, cale obszary w Hadze i Rotterdamie. W Norwegii bojowkarze zorganizowali ladowania niemieckich spadochroniarzy i sami zajeli miasto Bergen. Nieposlednia role odegrali tez niemieccy bojowkarze w Austrii i Czechach. 

Na Quintya Colonna Facciola w Polsce składały się następujące organizacje: obejmująca cały kraj Jugendeutsche Partei (Partia Młodoniemiecka), Deutsch Vereinigung działająca na terenach Pomorza i Wielkopolski oraz  Deutsche Volksbund na Śląsku. W chwili prawdy licząca 800 tys. mniejszość niemiecka wydała tysiące członków organizacji bojowych i sabotażu. Tylko na Śląsku było takich bojówkarzy 4 474 z czego 1 600 należało do Betriebsschutz i Industrieschutz mających za zadanie ochronę 26 obiektów przemysłowych. 

W pierwszych dniach września 1939 r. kilka tysięcy bojówkarzy ostrzeliwało oddziały Wojska Polskiego. Część z ich była przebrana w polskie mundury. Strzelano w: Bydgoszczy, Poznaniu, Lesznie, Katowicach, Chorzowie, Rybniku, Pszczynie, Żorach. Rawiczu i Siemianowicach. To oni nie tylko uczesniczyli, ale i  podżegali do mordów na Polakach. W ten sposób zamrdowano na Pomorzu 23 000 Polaków, w Poznaniu 10 tys., na Śląsku- 2 tys. i w Ciechanowskiem – 3 tysiące Polaków.

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Kwi
 • Audycja od dziś do czwartku. Co 8 godzin od nowa!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1037 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polacy dziadami Europy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Aleksander Ścios (czyta markD) – Świat Wielkiego Piątku-po ośmiu latach http://bezdekretu.blogspot.com 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Normalność 19:24 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Katarzyna i […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Kwi
 • Tej audycji nie można przegapić!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1033 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Koniec prezesów na śmieciówkach? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Felieton: Małgorzata Todd – Kpina z rozsądku http://mtodd.pl 19:14 Blog: Marek Ossey (czyta MarkD)- W poniedziałek strajk taksówkarzy w Warszawie. O co chodzi tym […]