Fałsz i Prawda w telewizorze

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Rosyjski bard, Wladimir Wysocki napisał 700 piosenek, a wśród nich "Mam telewizor" i  "Przypowieść o Prawdzie i Kłamstwie". Zanim zaczniemy śpiewać kolędy posłuchajmy tych dwóch pouczających piosenek.

Mam telewizor i dzięki dwom antenom zamontowanym przez przyjaciela ściągam TV "Trwam" (jedyna polska), dwie kanadyjskie i trochę innych z całego swiata.

'"Mam telewizor – a żeby się zepsuł

Okno na świat, ale coś mi tu nie gra,

Okno to nie jest, przecież w okno bym nie pluł".

Kanały kanadyjskie nadają się jedynie do słuchania wiadomości lokalnych z tej części prowincji, w której mieszkam oraz prognozy pogody. Kiedyś wiadomości ze świata czerpałem z chińskiej państwowej CNC, która miała rozmach światowy. Od przynajmniej pół roku CNC zaczęła uwierać jak kamień w bucie. Najpierw zaczęli natrętnie puszczać przeróżne panegiryki na cześć Przewodniczącego. Redaktorzy zaczęli odkrywać, że coraz więcej dobrego w Chinach jest zaslugą tego nowego Mao. Niemiłosiernie zwiększyli ilość materiałów z Afryki. Facjata po facjacie czarnych mężow stanu. Tego nie da się znieść. Wygląda na to, że idą coraz intensywniej na podbój Afryki. A gdy doszły namolne niby obiektywne opinie na temat gigantycznych strat jakie ma ponieść gospodarka amerykańska na skutek wprowadzonych sankcji gospodarczych na Chiny, to już niewiele zostało na wiadomości o innych wydarzeniach na świecie. By, bye, CNC.

Telewizja litewska (LTV) przetrwa, bo w sumie jest poczciwa. Sporo w niej programów krajoznawczych i historycznych, a że część historii Litwinów była wspólna z historią Polski, to i o tym mogę popatrzeć z tej drugiej strony. Festiwale piosenki i programy muzyczne mają na znośnym poziomie.

Telewizja białoruska też przetrwa, ale z całkiem innych wzgledów. Jest znacznie prymitywniejsza niż litewska i właściwie jakby czas się zatrzymał (poza bardzo długimi przemówieniami prezydenta Łukaszenki). Lecą stare filmy – właściwie radzieckie. Sporo milicyjnych, ale przecież sam Wladimir Wysocki w nie jednym filmie grał rolę czekisty. Pokazywali niedawno miasteczko Dzierżynsk. U nich nadal jest kult "Żelaznego Feliksa", jak go z sympatią nazywają. Rozrywka jest małpowana z Zachodu. Nie da się patrzeć na tandetnych cudaków  prowadzących programy – kolchoźnicze kopie zachodnich celebrytów. Już lepsze są koła gospodyń wiejskich często śpiewające pieśni ludowe.

Telewizja "Trwam" wypełnia dom w ciągu dnia. Przyjemnie słuchać pieśni religijnych i patriotycznych, mszy św., programów historycznych i wystąpień Pana Ministra Antoniego Macierewicza. Natomiast Żona ostatnio reaguje alergicznie – i ja to podzielam -na nadmierne, niezbyt wyrafinowane wpychanie się Ojca Tadeusza Rydzyka na ekran. Kiedyś był też koszmarny ksiądz będący skarbnikiem czy coś takiego. Jego pasją było prowadzenie koncertów muzycznych, ale i bycie na scenie w czasie wystepów np. zespolu "Śląsk". A dziś doszło do ostatecznego zerwania z Dziennikiem. Oni starają się być obiektywni, więc wpuszczają różne kreatury z opozycji, a ja nie mogę na nie patrzeć, ani ich słuchać. Dziś był jeden z nich – Kierwiński.

"Patrzę na gościa, a gość przez TV

wpycha się wprost do mojego M-3".

Won, a sio, spływaj! Jak tu nie zgadzać się z rosyjskim bardem?

"Żona krzyczy, że telewizję wynalazl idiota,

by na idiotów patrzyli idioci".

Faktem jest, że moje dzieci, wnuczka,  a także szereg znajomych lata temu odcięło się całkowicie od telewizji. Telewizory służą im do oglądania filmów z Netflixa.

Oto tekst zapowiadanej na początku piosenki "Przypowieść o Prawdzie i Kłamstwie", której puenta jakże korzystna jest dla TVP, bardzo znanej mi z internetu. 

"Prawda szlachetna w szatach paradnych chodziła,

W nimby odziana – dla świętych, sierot i wdów.

Kłamstwo grubiańskie tę Prawdę do siebie zwabiło,

Zostań- powiada- starczy tu miejsca dla dwóch.

      Gdy łatwowierna Prawda snem błogim zasnęła,

Śmiejąc się cicho, mruczała przez sen.

Kłamstwo grubiańskie koc z niej brutalnie ściągnęło,

Ślepia zmrużone w nią wbiło blyszczące i złe.

     Gębe skrzywiło w obłudnym i wstrętnym uśmiechu,

Teraz zobaczysz, co tak naprawdę wart świat.

Gdy nagą Prawdę wypuścić bez przyodziewku,

Któż ją odróżni od Kłamstwa wśród gołych bab?

      Z warkoczy długich wyplotło jej złociste wstęgi,

Kieckę ściągnęło, buty, pończochy i płaszcz,

Forsę zabrłlo, zegarek i dokumenty,

Sline strzyknęło, zaklęło i ruszyło w świat.

     Nad ranem Prawda oczy przetarła zdumiona

I zobaczyla, że nie ma na sobie nic.

Ktoś tylko sadzą umazał jej białe ramiona,

Gdy cała reszta do rzeczy – to może być.

     Gdy kamieniami rzucali w nią, tylko się śmiała;

-Wszystko to Kłamstwo, ono ubrań nie ma.

Nobliwy ślepiec z bezrękim protokół spisali

Chamsko zrugali, sponiewierali do cna.

     Zwali ją ścierwem i wyzywali od łajna,

Rzucali błotem, spuścili z łańcucha psa.

"Won stśd – krzyczeli – ty podła dziewko sprzedajna!

Żeby po tobie nie został tu nawet ślad!"

     Protokół kończył się długą, zawiłą tyradą.

W niej czystą Prawdę winili za całe zło.

– Jak taka swołocz ośmiela się nazywać Prawda?!

Szlaja się goła i pije, i w ogóle – dno!

     Tymczasem Prawda tuła się chora i głodna.

Łkala i klęła się Bogiem, by wiarę ktoś dał.

Wierutne Kłamstwo konia krwi pełnej ukradło.

Siadło na oklep i cwalem ruszyło na bal.

….

Dziś też niejeden cudak za Prawdę wojuje.

Choć w tym co głosi, naprawdę Prawdy ni krzty.

A czysta Prawda w przyszłości zatriumfuje

Wtedy gdy od kłamstwa nauczy się reguł gry.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Lip
 • Jak zwykle w niedzielę!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1063 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Kokos26 (czyta Gadający Grzyb) – Westerplatte znowu się broni https://naszeblogi.pl/user/113/wpisy 19:07 Blog: Izabela Brodacka Falzmann (czyta MarkD) – Potęga resentymentu https://naszeblogi.pl/user/95/wpisy 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Zdrowie i kultura http://mtodd.pl 19:24 Audiobook: Florian […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 14.Cze
 • Teledysk z udziałem Klepackiej usunięty z YouTube. Za „szerzenie nienawiści”
 • Opisywany ostatnio w mediach teledysk rapera Karat NM zniknął z portalu YouTube. O utworze tym stało się głośno w związku z gościnnym występem Zofii Klepackiej oraz oczywiście w związku z jego przesłaniem. „Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w twoim kraju” – taki komunikat ukaże się naszym oczom, jeśli klikniemy odnośnik do klipu Karat NM – Grzechy Sodomskie. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 04.Cze
 • Muzeum Auschwitz usuwa literę „P” z pasiaka na fladze przed byłym obozem
 • Trwa sukcesywne rugowanie Polaków, jako ofiar niemieckiego obozu w Auschwitz, z pamięci świata i świadomości opinii publicznej. Kolejny krok na tej drodze został uczyniony przed rocznicą pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, która przypada 14 czerwca. Z flagi przed muzeum zniknęła litera „P” oznaczająca więźniów-Polaków. O sprawie informuje Joanna Płotnicka z fundacji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Dostałam […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Lip
 • Pogoda kiepska? Włącz nasze radio!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1059 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Sojusz z USA – plusy dodatnie i plusy ujemne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:21 Blog: Lech Makowiecki (czyta MarkD)- Wojna, wojenka czy bijatyka… Czy jesteśmy gotowi do wojny https://naszeblogi.pl/user/154/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd […]