Fałsz i Prawda w telewizorze

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Rosyjski bard, Wladimir Wysocki napisał 700 piosenek, a wśród nich "Mam telewizor" i  "Przypowieść o Prawdzie i Kłamstwie". Zanim zaczniemy śpiewać kolędy posłuchajmy tych dwóch pouczających piosenek.

Mam telewizor i dzięki dwom antenom zamontowanym przez przyjaciela ściągam TV "Trwam" (jedyna polska), dwie kanadyjskie i trochę innych z całego swiata.

'"Mam telewizor – a żeby się zepsuł

Okno na świat, ale coś mi tu nie gra,

Okno to nie jest, przecież w okno bym nie pluł".

Kanały kanadyjskie nadają się jedynie do słuchania wiadomości lokalnych z tej części prowincji, w której mieszkam oraz prognozy pogody. Kiedyś wiadomości ze świata czerpałem z chińskiej państwowej CNC, która miała rozmach światowy. Od przynajmniej pół roku CNC zaczęła uwierać jak kamień w bucie. Najpierw zaczęli natrętnie puszczać przeróżne panegiryki na cześć Przewodniczącego. Redaktorzy zaczęli odkrywać, że coraz więcej dobrego w Chinach jest zaslugą tego nowego Mao. Niemiłosiernie zwiększyli ilość materiałów z Afryki. Facjata po facjacie czarnych mężow stanu. Tego nie da się znieść. Wygląda na to, że idą coraz intensywniej na podbój Afryki. A gdy doszły namolne niby obiektywne opinie na temat gigantycznych strat jakie ma ponieść gospodarka amerykańska na skutek wprowadzonych sankcji gospodarczych na Chiny, to już niewiele zostało na wiadomości o innych wydarzeniach na świecie. By, bye, CNC.

Telewizja litewska (LTV) przetrwa, bo w sumie jest poczciwa. Sporo w niej programów krajoznawczych i historycznych, a że część historii Litwinów była wspólna z historią Polski, to i o tym mogę popatrzeć z tej drugiej strony. Festiwale piosenki i programy muzyczne mają na znośnym poziomie.

Telewizja białoruska też przetrwa, ale z całkiem innych wzgledów. Jest znacznie prymitywniejsza niż litewska i właściwie jakby czas się zatrzymał (poza bardzo długimi przemówieniami prezydenta Łukaszenki). Lecą stare filmy – właściwie radzieckie. Sporo milicyjnych, ale przecież sam Wladimir Wysocki w nie jednym filmie grał rolę czekisty. Pokazywali niedawno miasteczko Dzierżynsk. U nich nadal jest kult "Żelaznego Feliksa", jak go z sympatią nazywają. Rozrywka jest małpowana z Zachodu. Nie da się patrzeć na tandetnych cudaków  prowadzących programy – kolchoźnicze kopie zachodnich celebrytów. Już lepsze są koła gospodyń wiejskich często śpiewające pieśni ludowe.

Telewizja "Trwam" wypełnia dom w ciągu dnia. Przyjemnie słuchać pieśni religijnych i patriotycznych, mszy św., programów historycznych i wystąpień Pana Ministra Antoniego Macierewicza. Natomiast Żona ostatnio reaguje alergicznie – i ja to podzielam -na nadmierne, niezbyt wyrafinowane wpychanie się Ojca Tadeusza Rydzyka na ekran. Kiedyś był też koszmarny ksiądz będący skarbnikiem czy coś takiego. Jego pasją było prowadzenie koncertów muzycznych, ale i bycie na scenie w czasie wystepów np. zespolu "Śląsk". A dziś doszło do ostatecznego zerwania z Dziennikiem. Oni starają się być obiektywni, więc wpuszczają różne kreatury z opozycji, a ja nie mogę na nie patrzeć, ani ich słuchać. Dziś był jeden z nich – Kierwiński.

"Patrzę na gościa, a gość przez TV

wpycha się wprost do mojego M-3".

Won, a sio, spływaj! Jak tu nie zgadzać się z rosyjskim bardem?

"Żona krzyczy, że telewizję wynalazl idiota,

by na idiotów patrzyli idioci".

Faktem jest, że moje dzieci, wnuczka,  a także szereg znajomych lata temu odcięło się całkowicie od telewizji. Telewizory służą im do oglądania filmów z Netflixa.

Oto tekst zapowiadanej na początku piosenki "Przypowieść o Prawdzie i Kłamstwie", której puenta jakże korzystna jest dla TVP, bardzo znanej mi z internetu. 

"Prawda szlachetna w szatach paradnych chodziła,

W nimby odziana – dla świętych, sierot i wdów.

Kłamstwo grubiańskie tę Prawdę do siebie zwabiło,

Zostań- powiada- starczy tu miejsca dla dwóch.

      Gdy łatwowierna Prawda snem błogim zasnęła,

Śmiejąc się cicho, mruczała przez sen.

Kłamstwo grubiańskie koc z niej brutalnie ściągnęło,

Ślepia zmrużone w nią wbiło blyszczące i złe.

     Gębe skrzywiło w obłudnym i wstrętnym uśmiechu,

Teraz zobaczysz, co tak naprawdę wart świat.

Gdy nagą Prawdę wypuścić bez przyodziewku,

Któż ją odróżni od Kłamstwa wśród gołych bab?

      Z warkoczy długich wyplotło jej złociste wstęgi,

Kieckę ściągnęło, buty, pończochy i płaszcz,

Forsę zabrłlo, zegarek i dokumenty,

Sline strzyknęło, zaklęło i ruszyło w świat.

     Nad ranem Prawda oczy przetarła zdumiona

I zobaczyla, że nie ma na sobie nic.

Ktoś tylko sadzą umazał jej białe ramiona,

Gdy cała reszta do rzeczy – to może być.

     Gdy kamieniami rzucali w nią, tylko się śmiała;

-Wszystko to Kłamstwo, ono ubrań nie ma.

Nobliwy ślepiec z bezrękim protokół spisali

Chamsko zrugali, sponiewierali do cna.

     Zwali ją ścierwem i wyzywali od łajna,

Rzucali błotem, spuścili z łańcucha psa.

"Won stśd – krzyczeli – ty podła dziewko sprzedajna!

Żeby po tobie nie został tu nawet ślad!"

     Protokół kończył się długą, zawiłą tyradą.

W niej czystą Prawdę winili za całe zło.

– Jak taka swołocz ośmiela się nazywać Prawda?!

Szlaja się goła i pije, i w ogóle – dno!

     Tymczasem Prawda tuła się chora i głodna.

Łkala i klęła się Bogiem, by wiarę ktoś dał.

Wierutne Kłamstwo konia krwi pełnej ukradło.

Siadło na oklep i cwalem ruszyło na bal.

….

Dziś też niejeden cudak za Prawdę wojuje.

Choć w tym co głosi, naprawdę Prawdy ni krzty.

A czysta Prawda w przyszłości zatriumfuje

Wtedy gdy od kłamstwa nauczy się reguł gry.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 12.Sty
 • „Tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”
 • Ksiądz abp Marek Jędraszewski wspomniał spotkanie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Prymas Tysiąclecia mówił wtedy : „Tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”. Z Boga rodzi się nasza wiara. To ona zwycięża świat, niezależnie od wszystkiego. Dodał, że ostatnio pojawiły się głosy, kwestionujące obecność religii w szkołach. Metropolita, przypominając nauczanie Papieża Polaka, zaznaczył, że […]

 • Opinie i analizy

 • 12.Sty
 • Akcja i reakcja
 •     Szanowni Państwo! Oglądając wystąpienia unijnych i rodzimych przygłupów na eksponowanych stanowiskach, błędniezakładamy, że rządzić każdy umie.Mylimy przy tym cele ze strategią ich osiągania. Łatwo wytykać błędy, gdy coś nie wyszło. Ale czy przy totalnej negacji wszelkich poczynań rządu przez Totalną Targowicę należyjeszcze dopuszczać się krytykowania go przez ludzi pokładających w nim nadzieje? Tak, ponieważ krytyka konstruktywna nie polega na narzekaniu, a na ostrzeganiu oewentualnych niebezpieczeństwach, na tym, żeby wszyscy wiedzieli, że my […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 05.Sty
 • XI Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę, 5 stycznia 2019.
 • Na Jasną Górę przybyła dziś 11. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. W południe jej uczestnicy zgromadzili się na uroczystej Mszy św. W tym roku modlitewnemu spotkaniu u stóp jasnogórskiej Pani przyświeca hasło „Zło dobrem zwyciężaj”. Podczas eucharystii nastąpił akt zawierzenia i poświęcenia barw klubowych. Następnie pielgrzymi spotkają się z Zofią Pilecką, córką pułkownika Witolda Pileckiego, żołnierza Armii […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • <?php the_title(); ?>
 • 13.Sty
 • Ciekawe opinie, kontrowersyjne tezy!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1009 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Lewactwo na żebrach https://podgrzybem.blogspot.com/ 19:13 Blog: Piotr Węcław – Kto prowadzi Wałęsę? https://naszeblogi.pl/user/5716/wpisy 19:19 Felieton: Małgorzata Todd – Akcja i reakcja http://mtodd.pl 19:24 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Władysław) – Wicik […]