Fałsz i Prawda w telewizorze

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Rosyjski bard, Wladimir Wysocki napisał 700 piosenek, a wśród nich "Mam telewizor" i  "Przypowieść o Prawdzie i Kłamstwie". Zanim zaczniemy śpiewać kolędy posłuchajmy tych dwóch pouczających piosenek.

Mam telewizor i dzięki dwom antenom zamontowanym przez przyjaciela ściągam TV "Trwam" (jedyna polska), dwie kanadyjskie i trochę innych z całego swiata.

'"Mam telewizor – a żeby się zepsuł

Okno na świat, ale coś mi tu nie gra,

Okno to nie jest, przecież w okno bym nie pluł".

Kanały kanadyjskie nadają się jedynie do słuchania wiadomości lokalnych z tej części prowincji, w której mieszkam oraz prognozy pogody. Kiedyś wiadomości ze świata czerpałem z chińskiej państwowej CNC, która miała rozmach światowy. Od przynajmniej pół roku CNC zaczęła uwierać jak kamień w bucie. Najpierw zaczęli natrętnie puszczać przeróżne panegiryki na cześć Przewodniczącego. Redaktorzy zaczęli odkrywać, że coraz więcej dobrego w Chinach jest zaslugą tego nowego Mao. Niemiłosiernie zwiększyli ilość materiałów z Afryki. Facjata po facjacie czarnych mężow stanu. Tego nie da się znieść. Wygląda na to, że idą coraz intensywniej na podbój Afryki. A gdy doszły namolne niby obiektywne opinie na temat gigantycznych strat jakie ma ponieść gospodarka amerykańska na skutek wprowadzonych sankcji gospodarczych na Chiny, to już niewiele zostało na wiadomości o innych wydarzeniach na świecie. By, bye, CNC.

Telewizja litewska (LTV) przetrwa, bo w sumie jest poczciwa. Sporo w niej programów krajoznawczych i historycznych, a że część historii Litwinów była wspólna z historią Polski, to i o tym mogę popatrzeć z tej drugiej strony. Festiwale piosenki i programy muzyczne mają na znośnym poziomie.

Telewizja białoruska też przetrwa, ale z całkiem innych wzgledów. Jest znacznie prymitywniejsza niż litewska i właściwie jakby czas się zatrzymał (poza bardzo długimi przemówieniami prezydenta Łukaszenki). Lecą stare filmy – właściwie radzieckie. Sporo milicyjnych, ale przecież sam Wladimir Wysocki w nie jednym filmie grał rolę czekisty. Pokazywali niedawno miasteczko Dzierżynsk. U nich nadal jest kult "Żelaznego Feliksa", jak go z sympatią nazywają. Rozrywka jest małpowana z Zachodu. Nie da się patrzeć na tandetnych cudaków  prowadzących programy – kolchoźnicze kopie zachodnich celebrytów. Już lepsze są koła gospodyń wiejskich często śpiewające pieśni ludowe.

Telewizja "Trwam" wypełnia dom w ciągu dnia. Przyjemnie słuchać pieśni religijnych i patriotycznych, mszy św., programów historycznych i wystąpień Pana Ministra Antoniego Macierewicza. Natomiast Żona ostatnio reaguje alergicznie – i ja to podzielam -na nadmierne, niezbyt wyrafinowane wpychanie się Ojca Tadeusza Rydzyka na ekran. Kiedyś był też koszmarny ksiądz będący skarbnikiem czy coś takiego. Jego pasją było prowadzenie koncertów muzycznych, ale i bycie na scenie w czasie wystepów np. zespolu "Śląsk". A dziś doszło do ostatecznego zerwania z Dziennikiem. Oni starają się być obiektywni, więc wpuszczają różne kreatury z opozycji, a ja nie mogę na nie patrzeć, ani ich słuchać. Dziś był jeden z nich – Kierwiński.

"Patrzę na gościa, a gość przez TV

wpycha się wprost do mojego M-3".

Won, a sio, spływaj! Jak tu nie zgadzać się z rosyjskim bardem?

"Żona krzyczy, że telewizję wynalazl idiota,

by na idiotów patrzyli idioci".

Faktem jest, że moje dzieci, wnuczka,  a także szereg znajomych lata temu odcięło się całkowicie od telewizji. Telewizory służą im do oglądania filmów z Netflixa.

Oto tekst zapowiadanej na początku piosenki "Przypowieść o Prawdzie i Kłamstwie", której puenta jakże korzystna jest dla TVP, bardzo znanej mi z internetu. 

"Prawda szlachetna w szatach paradnych chodziła,

W nimby odziana – dla świętych, sierot i wdów.

Kłamstwo grubiańskie tę Prawdę do siebie zwabiło,

Zostań- powiada- starczy tu miejsca dla dwóch.

      Gdy łatwowierna Prawda snem błogim zasnęła,

Śmiejąc się cicho, mruczała przez sen.

Kłamstwo grubiańskie koc z niej brutalnie ściągnęło,

Ślepia zmrużone w nią wbiło blyszczące i złe.

     Gębe skrzywiło w obłudnym i wstrętnym uśmiechu,

Teraz zobaczysz, co tak naprawdę wart świat.

Gdy nagą Prawdę wypuścić bez przyodziewku,

Któż ją odróżni od Kłamstwa wśród gołych bab?

      Z warkoczy długich wyplotło jej złociste wstęgi,

Kieckę ściągnęło, buty, pończochy i płaszcz,

Forsę zabrłlo, zegarek i dokumenty,

Sline strzyknęło, zaklęło i ruszyło w świat.

     Nad ranem Prawda oczy przetarła zdumiona

I zobaczyla, że nie ma na sobie nic.

Ktoś tylko sadzą umazał jej białe ramiona,

Gdy cała reszta do rzeczy – to może być.

     Gdy kamieniami rzucali w nią, tylko się śmiała;

-Wszystko to Kłamstwo, ono ubrań nie ma.

Nobliwy ślepiec z bezrękim protokół spisali

Chamsko zrugali, sponiewierali do cna.

     Zwali ją ścierwem i wyzywali od łajna,

Rzucali błotem, spuścili z łańcucha psa.

"Won stśd – krzyczeli – ty podła dziewko sprzedajna!

Żeby po tobie nie został tu nawet ślad!"

     Protokół kończył się długą, zawiłą tyradą.

W niej czystą Prawdę winili za całe zło.

– Jak taka swołocz ośmiela się nazywać Prawda?!

Szlaja się goła i pije, i w ogóle – dno!

     Tymczasem Prawda tuła się chora i głodna.

Łkala i klęła się Bogiem, by wiarę ktoś dał.

Wierutne Kłamstwo konia krwi pełnej ukradło.

Siadło na oklep i cwalem ruszyło na bal.

….

Dziś też niejeden cudak za Prawdę wojuje.

Choć w tym co głosi, naprawdę Prawdy ni krzty.

A czysta Prawda w przyszłości zatriumfuje

Wtedy gdy od kłamstwa nauczy się reguł gry.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 19.Maj
 • Do 19 audycja 1044, a już od 19. kolejna 1045!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1045 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Stanowczość popłaca http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Katarzyna – Rozmyślania przy zmywaku mamy Katarzyny – Zobaczyła żaba, ze konia kują i nogę nadstawia http://katarzyna.niepoprawneradio.pl 19:18 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna i Władek) […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Polityka, gospodarka, prawo i represje

 • 14.Maj
 • Polskie lasy za żydowskie roszczenia.
 • niewygodne.info.pl        Szokująca treść tajnej notatki ambasadora USA w Polsce Sprawa ta jest już trochę zapomniana, ale w kontekście zmasowanej akcji dyfamacyjnej Izraela wobec naszego kraju oraz działań amerykańskich polityków („Ustawa 447”) warto przypomnieć o tajnej notatce ambasadora USA w Polsce z 2009 roku, którą swego czasu ujawniła WikiLeaks. Zgodnie z jej treścią polskie […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 12.Maj
 • Jak zwykle od 19:00 kolejna audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1043 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polska w UE – kiedy bilans? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Michael – Sto dziewiąta miesięcznica smoleńskiej zbrodni http://blogmedia24.pl/blog/30 19:14 Felieton: Małgorzata Todd – Postulat http://mtodd.pl 19:17 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna […]