„Tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Ksiądz abp Marek Jędraszewski wspomniał spotkanie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Prymas Tysiąclecia mówił wtedy : „Tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”. Z Boga rodzi się nasza wiara. To ona zwycięża świat, niezależnie od wszystkiego. Dodał, że ostatnio pojawiły się głosy, kwestionujące obecność religii w szkołach. Metropolita, przypominając nauczanie Papieża Polaka, zaznaczył, że państwo jest prawdziwie wolne, jeśli gwarantuje się jego obywatelom wolność religijną. Troska o zachowanie tych wartości jest gwarancją i fundamentem tego, że jako naród, będziemy się dobrze rozwijali (…) Odcinając się od chrześcijańskich korzeni Europy, doprowadzamy do sytuacji, że Europa jako pewne dziedzictwo kulturowe mogłaby przestać istnieć. Nam nie wolno do tego dopuścić! „Gaudete, Christus est natus”!

Autonomia i współdziałanie

Komunikat abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP, nt. dyskusji o rozdziale Państwa i Kościoła. Mam świadomość, że zbliża się kampania wyborcza i partie polityczne poszukują tematów, które uwyraźniłyby ich pozycję na scenie politycznej. Proszę jednak, aby w tę doraźną walkę nie wciągano Kościoła katolickiego. Kampania szybko minie, a później będziemy musieli tak czy owak ułożyć sobie – na zasadzie autonomii i zdrowej współpracy – wzajemne relacje z władzą, niezależnie od tego, która partia wygra wybory.

GUS: 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje przynależność do wyznania religijnego

Polska nie daje się laicyzacji. 94 proc. mieszkańców Polski deklaruje przynależność do wyznania religijnego – pokazują to wyniki „Badania spójności społecznej 2018”, jakie opublikował GUS.

Trzy powody, dla których Polacy nie chcą rządów Schetyny i spółki.

Sondaż przeprowadzony przez IBRIS dla rp.pl wskazuje, że Polacy boja się pogorszenia standardu życia po zwycięstwie opozycji. Polacy przede wszystkim nie wierzą, że opozycja po zwycięstwie utrzyma obecny wiek emerytalny wynoszący 65 lat dla mężczyzn i 60 lat wiek dla kobiet.  56,2% ankietowanych uważa, że opozycja przywróci poprzedni wiek emerytalny wynoszący docelowo 67 lat dla mężczyzn i dla kobiet. Tak
uważa aż 81% zwolenników PiS, ale i 28% zwolenników PO.  Jeszcze więcej ankietowanych obawia się, że opozycja może dokonać podwyżek cen energii. Takie przekonanie ma 63,4%. Niewiele mniej uważa –
55,8%, że opozycja po objęciu władzy wycofa się z ustawy blokującej podwyżki. Obawy w sprawie energii podzielają zwolennicy wszystkich partii, w tym 75% fanów SLD i 50% elektoratu PO. Stosunkowo mniejsze są obawy odnośnie likwidacji socjalnego programu 500 plus, może dlatego, ze liderzy opozycji wielokrotnie powtarzali, że nie zlikwidują tego programu, ale go nawet rozszerzą. Z tego względu tylko 37% uważa, że opozycja skreśli ten program.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r.

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4 proc. wobec szacowanych na 2018 r. 5 proc., prognozuje Bank Światowy. Oznacza to podwyższenie prognoz wobec oczekiwań z października ub.r. o 0,3 pkt.

Bank Światowy: Globalny wzrost PKB spowolni w 2019 r. do 2,9 proc.

Globalny wzrost gospodarczy spowolni do 2,9 proc. w 2019 z 3 proc. w 2018 r., prognozuje Bank Światowy. Oznacza to obniżenie prognoz w stosunku do oczekiwań z czerwca ub.r. o 0,1 pkt proc. w obu przypadkach.

M. Morawiecki w CNBC: UE dyskryminuje różne państwa członkowskie

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym wywiadzie dla CNBC oskarżył UE o dyskryminację różnych państw członkowskich, wskazując m.in. na przykłady z polityki fiskalnej. Jego zdaniem, wielu urzędników z Brukseli chce zrobić z Polski kozła ofiarnego. Według niego konflikt z Brukselą podlega ciągłemu
procesowi upolitycznienia. Morawiecki zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach, w wyniku rozmów
i negocjacji z KE, Polska wprowadziła wiele zmian do polskiego porządku prawnego, stanowiących – jego zdaniem – kompromis odnośnie funkcjonowania polskiego  wymiaru sprawiedliwości. Premier podkreślił przy tym, że Polska jest demokratycznym krajem i przestrzega zasady praworządności.

Chwilowe spowolnienie czy może już bessa?

Wiele pytań o kondycję globalnej gospodarki wciąż pozostaje bez odpowiedzi, w tym te związane  z protekcjonizmem w polityce handlowej, Brexitem, czy faktycznym stanem ekonomii Chin. To od nich w dużej mierze zależą decyzje podejmowane przez inwestorów w nowym roku. Jak wynika z publikacji TMS Brokers „Prognozy inwestycyjne 2019 – czy to już bessa?”, choć obecne nastroje nie są zbyt optymistyczne, koniec roku może zaowocować ich poprawą.

Polska przyjazna dla przedsiębiorców. Ratingi potwierdzają

Polska drugim najlepszym państwem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu – wskazuje ranking CEOWorld Magazin. W innym zestawieniu, przygotowanym przez Bank Światowy, spadliśmy o sześć miejsc. To stabilna pozycja wśród krajów przyjaznych przedsiębiorcom.

Siła nabywcza Polaka. Na ile nas naprawdę stać?

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2018 roku wyniosła 7 228 euro na mieszkańca, czyli mniej więcej połowę średniej europejskiej, wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2018. Dało to Polsce 29. lokatę

Tak mało niedoli jeszcze u nas nie było. Ale czeka nas regres

Bezrobocie i inflacja są niskie, więc konsumenci mają powody do zadowolenia. I do wydawania pieniędzy.

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc., podał bank centralny. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

Resort pracy: Stopa bezrobocia w grudniu 2018 roku wyniosła 5,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2018 r. wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,1 pkt proc. – poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Eurostat: Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 3,8 proc.

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,8  proc. w listopadzie 2018 r. wobec 3,8 proc. w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W listopadzie 2017 r. wynosiła 4,4 .

Prof. M. Ryba: Rząd premiera Morawieckiego niezwykle skuteczny w walce z bezrobociem

Zjednoczona Prawica ma swoje sukcesy: walka z mafiami VAT-owskimi, reforma sądownictwa – przynajmniej w częściowym wydaniu -czy wreszcie walka z bezrobociem, która to udała się rządowi Mateusza Morawieckiego – w perspektywie 20-30 lat – w sposób niezwykle skuteczny – powiedział  prof.
Mieczysław Ryba.

4,7 proc. wzrostu. Eurostat podał dane o sprzedaży detalicznej za listopad

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce odnotowała wzrosła o 4,7% r/r w listopadzie 2018 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat.

Gospodarstwo domowe w Polsce ma dziś do wydania o 1/3 więcej niż trzy lata temu

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe ma dziś do wydania ok. jedna trzecią więcej niż trzy lata temu, a prawie 70 proc. Polaków ma jakieś oszczędności -wynika z szacunków Open Finance.

CBOS: w 2019 r. Polacy chcieliby więcej podróżować i uczestniczyć w życiu rodzinnym

W 2019 r. najlepiej życzyć Polakom podróży, większego uczestniczenia w życiu rodzinnym i rozrywek – wynika z badania CBOS. Na dalszych miejscach deklarowanych życzeń znalazły się: praca, aktywność fizyczna i życie kulturalne.

Szewczak: "Bardzo dobrze, że NBP zdementowano informację Wyborczej"

Bardzo dobrze, że na konferencji prasowej NBP zdementowano informację „Gazety Wyborczej” na temat wysokości zarobków współpracowników i współpracownic pana prezesa Adama Glapińskiego. Okazuje się, że żaden z dyrektorów nie zarabia w NBP 65 tys. złotych miesięcznie — mówi portalowi wPolityce.pl Janusz Szewczak, poseł PiS. Należy ustawą uregulować jawność zarobków osób zatrudnionych w instytucjach publicznych — powiedział poseł Szewczak. Podniesienie zarobków to wielkie wyzwanie rozwojowe dla rządu. Dlatego, że brakuje rąk do pracy. Już teraz potrzebujemy 150-200 tysięcy osób do pracy np. w branży budowlanej, transporcie, turystyce, handlu. Brakuje też pielęgniarek, lekarzy, inżynierów— wskazuje poseł Szewczak. Zwrócił uwagę, że ponad 2 miliony młodych Polaków wyjechało do pracy zagranicę i trzeba stworzyć odpowiednie warunki, szczególnie płacowe, żeby wracali do kraju. Jeżeli Polska chce dalej mieć wzrost gospodarczy na poziomie 4,5-5 proc. PKB rocznie i rozwijać konsumpcję, która jest głównym motorem rozwoju gospodarki, musimy pomyśleć o zaproponowaniu Polakom podwyżki płac. Nie da się tego zrobić za pomocą czarodziejskiej różdżki, ale musimy się tym zająć — podkreślił w rozmowie z portalem wPolityce.pl Janusz Szewczak, poseł PiS.

NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 8,2% r: r do 102,27 mld euro w grudniu

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 102,27 mld euro w grudniu 2018 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 8,2% r/r (i wzrost o 2,2% w ujęciu miesięcznym).
Na koniec grudnia ub. r. poziom rezerw wyrażony w euro wynosił 102,3 mld euro i był o 2,2 mld euro wyższy niż na koniec listopada ub. r. Natomiast stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 3,1 mld USD i osiągnął poziom 117 mld USD"– czytamy w komunikacie. Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w grudniu br. 439,75 mld zł (wobec 429,51 mld zł miesiąc wcześniej i 394,36 mld zł rok wcześniej).

Z nadwyżki w deficyt w miesiąc. Rząd zakończył wielkie grudniowe wydawanie

Żeby nadwyżka zamieniła się na koniec roku w zaplanowany deficyt, rząd i dysponenci budżetowi musieli w grudniu wydać z kasy państwa prawie dwa razy więcej, niż do niej wpłynęło. Szanse na bardzo niski deficyt w finansach publicznych w 2018 r. nadal są duże. Jak bardzo udało się pobić dotychczasowe rekordy, dowiemy się jednak dopiero w kwietniu.

MF: Sfinansowano 34% całorocznych potrzeb pożyczkowych

Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa wynosi ok.34% (ostateczny poziom będzie znany po zamknięciu roku budżetowego 2018)" – czytamy w komunikacie.

MF przekaże z budżetu na rynek 7,9 mld zł w styczniu

Wartość środków do przekazania z budżetu na rynek w styczniu wynosi 7,9 mld zł, według stanu na 31 grudnia 2018 r., podało Ministerstwo Finansów. Do końca 2019 r. wartość ta ma wynieść 72,3 mld zł.
Minister finansów Elżbieta Czerwińska na konferencji prasowej poinformowała, że rok 2018 zakończył się deficytem, ale był on zdecydowanie niższy niż 15 mld zł, jednocześnie podtrzymała szacunek deficyt sektora finansów publicznych wyniósł ok. 0,5 proc. PKB.

PKB w regionach Polski. Warszawa ciągnie polską gospodarkę [MAPA]

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2017 roku ponad połowę PKB Polski wytworzyło 5 regionów: warszawski stołeczny, śląski, wielkopolski, dolnośląski i małopolski.

Rafalska w "Sieci": twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości

Twierdzenie, że 500 plus nie działa, to zaklinanie rzeczywistości – mówi minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że nawet polityczni przeciwnicy PiS obiecują utrzymanie programu w przypadku wygranych wyborów. Jej zdaniem jednak ich wiarygodność "pozostawia.

Zielińska: w rozmowach na temat nowego budżetu UE mamy dobrą pozycję negocjacyjną

W rozmowach na temat nowego budżetu UE mamy dobrą pozycję negocjacyjną – powiedziała PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska. Dodała, że dzięki koalicjom pozawieranym z różnymi krajami członkowskimi, udało się nam już przeforsować korzystną formułę programu.

W ubiegłym roku po wprowadzeniu e-składki do ZUS wpłynęło prawie 20 mld zł więcej

Po wprowadzeniu e-składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło w 2018 r. prawie o 20 mld zł więcej niż w roku 2017. Informację o tym przekazała prezes ZUS. Prof. Gertruda Uścińska podała, że ubiegły rok ZUS zakończył z blisko 260 mld zł dokonanych wpłat.

130 tys. firm chce mniejszego ZUS

Mamy ok. 130 tys. zgłoszeń do Małego ZUS, ale liczba ta może wzrosnąć – powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. We wtorek upłynął termin rejestracji Małego ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r. Szefowa resortu zaznaczyła, że ta statystyka dotyczy zgłoszeń zebranych do wtorkowego wieczora. Z Małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

MRPiPS: Mamy już 500 domów i klubów „Senior plus”

W Polsce jest 500 domów i klubów "Senior plus", w 2018 r. powstało 260 takich placówek – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piątkowym komunikacie. W 2019 r. na kontynuację
programu przeznaczono 80 mln zł.

E-dokumentacja i tak wyląduje na papierze

Od stycznia pewne elementy dokumentacji medycznej muszą być prowadzone w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że w takiej wersji otrzyma je pacjent.

ZUS: ponad 99 proc. lekarzy wystawia e-zwolnienia

W całym kraju ponad 99 proc. lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia –poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. "Myślę, że lekarze przekonali się do tego rozwiązania, stwierdzając, że jest ono dużym usprawnieniem ich pracy" – podkreśliła.

MZ: 97 proc. aptek gotowych do realizacji e-recept

97 proc. aptek w Polsce jest już gotowych do realizacji elektronicznych recept – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Pozostałe mają niebawem osiągnąć tę zdolność.

Program e-recept ma być realizowany na terenie niemal całej Polski

Nowy rok przynosi sporo różnych zmian także w służbie zdrowia. Jednym z nowych rozwiązań, jakie proponuje Ministerstwo Zdrowia jest e-recepta. Program ma być realizowany niemal w całej Polsce.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego: "Na 99 proc. będzie strajk w oświacie"

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada strajk nauczycieli. Jeżeli w tym roku nie dostaną oni podwyżki w wysokości 1000 złotych, na 99 procent dojdzie do protestów – powiedział Broniarz.

M. Jach: Co roku budżet na modernizację armii zwiększa się o miliardy złotych

Można powiedzieć, że ma miejsce skokowe przyspieszenie na modernizację techniczną armii. Bo nie mówimy tu o drobnych kwotach, a o miliardach. Minister Mariusz Błaszczak pracuje jeszcze nad zwiększeniem wydatkowania – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach. Odniósł się w ten sposób do finansowania modernizacji armii polskiej.

Min. M. Błaszczak: Liczniejsze Wojsko Polskie to więcej bezpieczeństwa

Szef MON-u Mariusz Błaszczak w Białce Tatrzańskiej zainaugurował drugi etap kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Akcja będzie prowadzona do 24 lutego w 5-ciu województwach na południu Polski. Resort chce wykorzystać trwający właśnie czas ferii.

W weekend Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły trzeci rok szkolenia swoich żołnierzy

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły trzeci rok szkolenia swoich żołnierzy – poinformował PAP rzecznik tej formacji ppłk Marek Pietrzak. Do dwudniowych ćwiczeń rotacyjnych w weekend przystąpiło 4 tys. żołnierzy WOT z dwunastu województw.

Nie będzie możliwości weta ws. podatków? Unijny zamach na fiskalną suwerenność

Kraj, któremu nie spodoba się podatkowy pomysł Brukseli, nie będzie mógł go zawetować. Takich zasad chcą Komisja Europejska i najważniejsze państwa UE. Komisja Europejska chce pozbawić kraje unijne weta w sprawach podatkowych – chodzi o to, by nie mogły one blokować szykowanych przez nią zmian fiskalnych. Propozycja dotycząca odejścia od jednomyślności głosowania w sprawach podatkowych ma zostać upubliczniona na przełomie stycznia i lutego.

Trwa spór o reformę sądownictwa w Polsce

Reforma sądownictwa w Polsce jest sprzeczna z prawem europejskim – przekonują niektóre państwa Unii Europejskiej i wzywają Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej do udzielenia odpowiedzi na pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego. Według strony polskiej w ogóle nie powinno dojść do zadania takich pytań.

Szymański: w UE nie ma większości dla konfrontacyjnego stanowiska wobec Polski

W Radzie UE ds. Ogólnych nie ma dziś większości, która przyjęłaby jakiekolwiek stanowisko konfrontacyjne wobec Polski – powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Konrad
Szymański pytany o procedurę .

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie 4 stycznia 2019 roku skierował do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko Józefowi Ł., Thomasowi S., Adamowi B., Kordianowi D. oraz Andrzejowi W. Są oni oskarżeni o popełnienie w sumie 26 przestępstw dotyczących wystawienia w latach 2008-2010 poświadczających nieprawdę faktur VAT dokumentujących fikcyjny obrót wyrobami ze stali, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz związanych z tym procederem przestępstw karnoskarbowych.

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo – powiedział PAP w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Zatrzymani
przez ABW pod zarzutem szpiegostwa to Piotr D., w przeszłości funkcjonariusz polskich służb specjalnych oraz Weijing W. jeden z dyrektorów polskiego oddziału Huaweia.

Po śledztwie ABW akt oskarżenia o wyłudzenia VAT na 19 mln zł przy obrocie paliwami

Po śledztwie prowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego do sądu trafił akt oskarżenia przeciw grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT przy obrocie paliwami – dowiedziała się w
czwartek PAP. Szacowane straty Skarbu Państwa to ponad 19 mln zł.

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT – dowiedziała się PAP. Grupa przy fikcyjnym obrocie m.in. kawą, bateriami, maszynkami do
golenia i kosmetykami miała usiłować wyłudzić ok. 900 mln zł .

To była kradzież tysiąclecia. Wyłudzano nie tylko VAT, ale także inne podatki, a politycy rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego o tym wiedzieli. Modzelewski ocenił, że praca posłów w komisji powinna przynieść „efekt odstraszania”. Dodał, że zastanawiające dla niego jest zachowanie polityków PO przed komisją śledczą. Jednolity front obrony przez byłego ministra finansów, przez obecnych posłów owej pani, która była społecznym doradcą ministra finansów, a była wieloletnim pracownikiem – jeszcze w dalszym ciągu, kiedy była społecznym doradcą – stałym współpracownikiem takiej firmy, która się nazywała Artur Andersen, potem ona zmieniła nazwę, po tym jak wyszły organizowane przez nią oszustwa księgowe. Trzeba sprawdzić, co ona tam robiła przez te lata w Ministerstwie Finansów — zwrócił uwagę prof. Modzelewski.

Horała: przez osiem lat CBA prowadziło tylko dziewięć postępowań dotyczących wyłudzeń VAT

Podczas wtorkowego przesłuchania przed komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT b. szef CBA Paweł Wojtunik nie chciał komentować tego, że przez osiem lat CBA prowadziło tylko dziewięć postępowań dotyczących wyłudzeń VAT -powiedział szef komisji Marcin Horała.

Przestępstwa związane z podatkiem VAT zazwyczaj były częścią szerszej działalności przestępczej gangów – mówił b. szef CBA Paweł Wojtunik przed komisją śledczą ds. VAT. Wojtunik odwoływał się do swoich..

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała byłego dyrektora departamentu Ministerstwa Finansów

Nie było woli politycznej oraz instrumentów, by powstrzymać przestępców VAT-owskich. Nikt też nie interesował się uszczelnianiem systemu VAT – tak w dużym skrócie przedstawiają się zeznania kolejnego
świadka przed komisją śledczą ds. VAT – Tomasza Tratkiewicza, byłego dyrektora jednego z departamentów ministerstwa finansów.

M. Horała: Zeznania Tratkiewicza potwierdzają dotychczasowe ustalenia

Środowe zeznania b. dyrektora departamentu VAT w Ministerstwie Finansów Tomasza Tratkiewicza potwierdzają dotychczasowe ustalenia -ocenił szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS).

Gdańsk: 16 stycznia wyrok w procesie odwoławczym twórcy Amber Gold

Sąd Okręgowy w Gdańsku 16 stycznia wyda wyrok w procesie odwoławczym twórcy Amber Gold Marcina P., oskarżonego o opóźnienia we wpłatach zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanych w firmie wynagrodzeń.

KGP: W ubiegłym roku zgłoszono prawie 800 tys. przestępstw; wzrosła ich wykrywalność

W ubiegłym roku zgłoszono około 796 tys. przestępstw, a ich wykrywalność wzrosła w porównaniu do roku 2017 o 1,6 proc. – wynika z podsumowania KGP. Spadki odnotowano m.in. w liczbie bójek i pobić, kradzieży samochodów, czy przestępstw korupcyjnych; wzrosła liczba zabójstw.

CBŚP: W ubiegłym roku zatrzymaliśmy 3,8 tys. osób

Centralne Biuro Śledcze Policji w 2018 r. zatrzymało 3,8 tys. podejrzanych, z czego ponad 1,9 tys. usłyszało zarzuty udziału w gangu lub kierowania nim. Funkcjonariusze zabezpieczyli też należące do
przestępców mienie warte 853 mln zł.

12 sędziów z NSA i SN wybiera stan spoczynku

Jeden sędzia Sądu Najwyższego i jedenastu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego chce pozostać w stanie spoczynku. Powrót do orzekania umożliwia sędziom kolejna nowelizacja, uchwalona jeszcze pod koniec ubiegłego roku.

Sondaż IBRiS dla "Rz": 39,1 proc. dla PiS, 26,3 proc. dla PO w wyborach do Sejmu

Największa grupa respondentów (39,1 proc.) w wyborach do Sejmu oddałaby glos na PiS, a 26,3 proc. głosowałoby na PO – wynika z badania IBRiS przeprowadzonych w styczniu na zlecenie "Rz".  Nowoczesna uzyskała 0,9 proc., podczas gdy według grudniowego badania miała 4 proc. Kukiz’15 ma obecnie 5,5 proc. SLD – 5 proc., a PSL 6,7 proc. Na Partię Razem zagłosowałoby 1,4 proc. a na Teraz! Ryszarda Petru 0,5 proc. Wolność uzyskała 2,8 proc. głosów.

Na partię rządzącą zagłosowałoby 37 proc. wyborców. Na podium PO… i partia Biedronia

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. PiS może liczyć na 37%. Na drugim miejscu tradycyjnie znalazła się Platforma Obywatelska, z wynikiem poparcia 25 proc. respondentów. Nieistniejąca partia Biedronia-deklaruje już 9 proc. wyborców. Czwarte miejsce w zestawieniu zajęły PSL i Kukiz’15, które mogą liczyć na 7 proc. głosów.Do Sejmu wszedłby też Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 proc.). Poza Sejmem: Nowoczesna (3 proc.), Wolność (3 proc.) oraz Partia Razem (2 proc.). W sondażu pojawia się również „Partia Ojca Rydzyka” z poparciem 1 proc. Polaków.

Wspólne państwo coraz bliżej? Macron i Merkel podpiszą nowy traktat o współpracy

Prezydent Francji Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel podpiszą 22 stycznia w Akwizgranie na zachodzie Niemiec nowy traktat o współpracy francusko-niemieckiej – poinformował we wtorek Pałac Elizejski.

Największe gospodarki w 2030 roku. Nieoczekiwana zmiana miejsc w rankingu PKB

Do roku 2030 lista dziesięciu największych gospodarek świata będzie zdominowana przez państwa dziś należące do grupy rynków wschodzących -wynika z prognoz Standard Chartered Plc.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 18.Sie
 • Od 19 nowa audycja. Dziś sporo prawdziwej historii
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1071 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Czy LGBT podpali Polskę? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:22 Blog: Maciej Pawlak (czyta MarkD) – Słynny igrek powraca https://naszeblogi.pl/user/1766/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd – Agresja i szantaż http://mtodd.pl/ 19:35 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 14.Cze
 • Teledysk z udziałem Klepackiej usunięty z YouTube. Za „szerzenie nienawiści”
 • Opisywany ostatnio w mediach teledysk rapera Karat NM zniknął z portalu YouTube. O utworze tym stało się głośno w związku z gościnnym występem Zofii Klepackiej oraz oczywiście w związku z jego przesłaniem. „Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w twoim kraju” – taki komunikat ukaże się naszym oczom, jeśli klikniemy odnośnik do klipu Karat NM – Grzechy Sodomskie. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 10.Sie
 • Wnioski logiczne nasuwają się same
 • W ostatnim czasie jeden z portali w 3 artykułach próbował sugerować czytelnikom, że byłem współpracownikiem SB i że moje działania „lustracyjne” zmierzają do zyskania na czasie. Na poparcie swoich tez portal opublikował cytaty z notatek sporządzonych przez funkcjonariusza(y) SB z 1988 roku. Przypomnę dla porządku, że archiwista IPN, który badał moje akta w ramach postępowania […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Lip
 • Pogoda kiepska? Włącz nasze radio!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1059 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Sojusz z USA – plusy dodatnie i plusy ujemne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:21 Blog: Lech Makowiecki (czyta MarkD)- Wojna, wojenka czy bijatyka… Czy jesteśmy gotowi do wojny https://naszeblogi.pl/user/154/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd […]