Przełom histeryczny

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Nie ma to jak mieć absolutny słuch pozwalający na wyczucie wielkości chwili. Z łatwością to przychodzi numerologom. Wystarczy, że zbliża się jakaś okrągła data i już wiedzą co czynić. Sprzedają swe dobra i udają się na jakąś górę by uchronić się przed tym co nieuniknione. Później naturalną koleją rzeczy schodzą z tych gór i próbują odbudować swoje życie. Nie przeszkadza to innym, którzy poddają się temu samemu cyklowi.

Nie dotyczy to czasów rzeczywiście przełomowych i ludzi, którzy starają się stosownie do nich zachowywać. Przykładem może być niemiecki filozof Hegel. Czując wielkość wydarzeń (wojny napoleońskie) chciał być adekwatny do nich i stworzyć coś wielkiego. Tak powstał system filozoficzny, którego do dziś nauczają na uniwersytetach.

Zgon prezydenta Gdańska Adamowicza pobudził do nadmiernej aktywności wielu, którzy są pozbawieni słuchu. Pierwszym był polityk z którejś z kanapowych partii. Nazywa się Erhardt, Eberhardt czy coś takiego. Jak sobie przypomnę, to poprawię. Tak czy inaczej, bo jak się zwał, tak sie zwał, byleby się dobrze miał. Tenże polityk jak wieszcz ogłosił, że Polska już nigdy nie będzie taka sama. Mowa oczywiście o  wspomnianym  lokalnym, gdańskim wydarzeniu.

Wczoraj nastąpił wysyp. Najpierw niezawodny red.Fijolek z portalu "wPolityce" uznał za stosowne przytoczenie słów M.Janickiego, który napisał w "Polityce": "Przeciwnicy rządzącej dziś formacji mają PiS na widelcu, zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki. Wydaje się niewiarygodne, aby opozycja z tej szansy nie skorzystała". Siła myśli Janickiego i Fijołka uniosła na skrzydłach red. J.Karnowskiego z  "wPolityce". Napisał tak: "…jak zauważa Marcin Fijołek, w jego szeregach [obozu III RP] narasta przekonanie, że tragedia w Gdańsku rozstrzygnęła wynik cyklu wyborczego, a przede wszystkim wyborów parlamentarnych". Paliwa do ognia dołożył M.Palade zajmujący się badaniami opinii publicznej: "W tych godzinach rozstrzyga się w którym kierunku pójdzie narracja po tragedii w Gdańsku i polityków związanych z rządzącymi i opozycją. Z konsekwencjami na wyniki wyborów w maju i jesienią. Bój o kilka pkt. proc., ktore dadzą kontynuacje bądź zmianę na szczytach władzy".

No dobra, ale co w takim razie zrobić z wieszczeniem w całkiem inną stronę? Przykładowo, guru M.Kisilowski "od samego Sorosa", wykładajócy na ni mniej, ni wiecej, tylko Uniwersytecie Europejskim porównał sprawę w Gdańsku z pożarem w Reichstagu! W "Politico" starał się mrozić krew w żyłach w taki oto sposób: "Najbardziej mrożąca krew w żyłach odpowiedzią polskiego rządu na atak jest jednak apel o jedność narodową…By podobnie jak w przypadku pożaru Reichstagu czy nieudanego puczu wojskowego w 2016 r. w Turcji wykorzystać atmosferę strachu i skonsolidować swoją władzę, tak jak mają zwyczaj robić aspirujące autorytarne reżimy". Krótko mówiąc, władze w Polsce wygrywają, opozycja przegrywa.

No i co my tu mamy? Ano, w politologii w przeciwieństwie do nauk ścisłych można sobie wiązać cokolwiek z czymkolwiek i wyprowadzać wnioski nawet nie związane z argumentami. Dają tam wykształcenie tylko po to, by ludzie mogli z większą pewnością wygłaszać swoje głupie poglądy i ich bronić.

Zdroworazsądkowo rzecz biorąc, tragiczny incydent w Gdańsku nie mógł w żaden sposób naruszyć pewnych praw rządzących dynamiką opinii publicznej. Bieżączka rulez i  dalej też tak będzie. W naszym przypadku sprawa Brexitu już zajmuje należne jej miejsce w mediach. Doszedł zamach w hotelu w stolicy Kenii. Dziś jest czwartek i do soboty znów się coś wydarzy.

W dniu 19 X 2017 r. na stopniach samego Palacu Kultury w samej Warszawie, będącej wówczas stolicą Polski, podpalił się 54-letni człowiek. Zostawił po sobie ulotkę z 15 punktami, w której wyliczył starannie swoje powody protestu wobec władzy PiS. Sama Gazeta Wyborcza informowała: "Mężczyzna podpalil się pod Palacem Kultury. Protestował przeciw PiS". No i oczywiście: "Wieczorem spotkali się warszawiacy ze świecami". Opozycja włożyła sporo wysiłku, by nagłaśniać przypadek  i podtrzymywać atmosferę. Miejsce na schodach starano się poddawać sakralizacji, a przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej wypisywano na chodniku fragment listu samospalonego. Kto dziś pamięta o Piotrze S. z Niepołomic?

Znacznie większe szanse na jakieś zmiany w Polsce miała tragedia o wymiarze historycznym – Zbrodnia Smoleńska, w której zginęła elita kraju włącznie z prezydentem i jego żoną. Zaraz potem odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał człowiek posądzany o współpracę ze służbami wojskowymi a może nawet z Rosją. III RP się umocniła zamiast osłabnąć.

W dniu 19 X 2010 r. w biurze poselskim PiS w Lodzi został zabity Marek Rosiak. Zabójcą był R.Cyba. Oddał 8 strzałów z przedwojennego pistoletu Walther. Cztery z nich trafiły. Następnie Cyba paralizatorem osłabił Pawla Kowalskiego i zaatakowal go nożem. Starał się poderżnąć mu gardło. Sprawa była odrażająca. Cyba był byłym konfidentem milicji, w latach 2004-2006 należał do PO. Sprawca  wykrzykiwał, że nienawidzi PiS i chce zabić szefa tej partii, J.Kaczyńskiego. Wątpliwości co do motywów nie było żadnych. I jak się to ma do sprawy gdańskiej? Dodać należy, że Marek Rosiak był normalnym człowiekiem – spokojnym i zrównoważonym. Natomiast Adamowicz niewiniątkiem nie był. Znany był z agresywnych wystapień przeciwko władzom w Polsce. Nie tylko ofiary byly rozne, ale i sprawcy. Cyba byl nadzwyczaj polityczny, gdanski morderca zdecydowanie bandycki.

W rok po tej zbrodni odbyly sie wybory parlamentarne. Wygrala je PO.

Żyjąca we wściekłości i marzeniami nieudolna opozycja w Polsce zaczyna robić zabiegi w kierunku kanonizowania tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Biorąc pod uwagę niezakończone sprawy sądowe go dotyczące inicjatywa ta będzie nieco trudna. Może w przyszłości wmurowana zostania kiedyś tablica na murze jakiegoś Aresztu Śledczego?

W tych czasach trudnych poznawczo dla niektórych publicystów jaśnieje Matka Kurka. Wielu dziennikarzom z mediów  głównego nurtu daleko do niego. No, ale ten człowiek niebawem zawiesi sobie na ścianie poroże Owsiaka.

Incydent w Gdańsku nie będzie przełomem historycznym. Nie wpŁynie też  na wynik tegorocznych wyborów. Pozostanie jednym z wielu.

 

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Kwi
 • Audycja od dziś do czwartku. Co 8 godzin od nowa!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1037 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polacy dziadami Europy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Aleksander Ścios (czyta markD) – Świat Wielkiego Piątku-po ośmiu latach http://bezdekretu.blogspot.com 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Normalność 19:24 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Katarzyna i […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Kwi
 • Tej audycji nie można przegapić!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1033 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Koniec prezesów na śmieciówkach? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Felieton: Małgorzata Todd – Kpina z rozsądku http://mtodd.pl 19:14 Blog: Marek Ossey (czyta MarkD)- W poniedziałek strajk taksówkarzy w Warszawie. O co chodzi tym […]