Brutalny mord w Gdańsku.

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Na taśmach z restauracji „Sowa i Przyjaciele” jest nagranie rozmowy niejakiego Sienkiewicza z Belką. Sienkiewicz namawia Belkę do tego by wpuścił do systemu gospodarczego tyle pieniędzy ile się da, bo jak PO przegra wybory to staną inwestycje i wtedy oni, jako środowisko, zostaną bez pieniędzy.

Przewidywania Pana Sienkiewicza sprawdziły się , rzeczywiście współczynnik Giniego wskazuje na spłaszczenie dochodów, czyli na to, że biedni mają trochę lepiej a bogaci dużo gorzej.

Ci bogaci nagle zostali odcięci od pieniędzy a ich brak powoduje kłótnie. O ile dochodem często można się podzielić bez kłótni, o tyle podzielenie się stratą jest bardzo trudne. Bierze się to stąd, że o ile jak się ma dochód to małe kwoty nie są warte kłótni , to o ile trzeba wydać własne pieniądze na pokrycie straty, wtedy wartość każdego grosza jest olbrzymia.

Tak więc brak pieniędzy jest bardzo często samoistnym powodem konfliktów.

W Gdańsku, podobnie jak w wielu innych miastach powstał układ lokalny. Taka sobie struktura ekonomiczno-społeczna do zarabiania pieniędzy legalnych, półlegalnych i całkiem nielegalnych. Zarobek to zarobek. Przy czym ważna jest jeszcze jedna okoliczność.

Otóż w zasadzie wszystkie zarobki w układzie są jednocześnie legalne, półlegalne i całkiem nielegalne. Jak to możliwe wyjaśnię na przykładzie restauracji.

Otóż restauracja jest interesem jak najbardziej legalnym ale po to by można było ją w spokoju prowadzić trzeba przymknąć oko na np. dilerów mających w niej swoją siedzibę, czy jak to jest w przypadku lokali nocnych na aktywność prostytutek. No ale ci ludzie przecież muszą za to płacić, bo restauracja nie może do nich dokładać gdyż zbankrutuje. W związku z tym po pierwsze ludziom z ferajny łatwiej jest prowadzić taki biznes, bo wiedzą z kim rozmawiać o pieniądzach a po drugie dochód z działalności podstawowej może być mniejszy, bo są jeszcze dochody dodatkowe. Te dochody dodatkowe to dochody zarówno półlegalne jak i całkiem nie legalne. Podobny mechanizm występuje w pracach budowlanych do których częściowo używa się materiałów niewiadomego pochodzenia- to dochód całkiem nie legalny i zatrudnia ludzi na lewo a to może być dochodem bądź całkiem nie legalnym lub półlegalnym.

Czasem tylko wychodzą na jaw jakieś dziwne statystyki np. w różnych instytucjach okazuje się , że duża część oprogramowania komputerowego jest nielegalna. Natomiast co innymi zakupami, tego nie wiadomo, bo tylko producenci oprogramowania mają pieniądze na pilnowanie swych praw.

W Gdańsku układ zdecydował, że Adamowicz odchodzi a na jego miejsce przychodzi młody Wałęsa. Być może śledztwa w sprawie majątku Adamowicza mogły być zagrożeniem dla innych a może były jeszcze jakieś, nieznane nam, powody. Adamowicz początkowo podporządkował się się układowi i stwierdził, że nie będzie kandydować. Jednak po krótkim czasie zmienił zdanie i wystawił swoją kandydaturę. Dlaczego to zrobił? Możemy się tylko domyślać, że zorientował się, iż nie ma dla niego nigdzie miejsca, że rezygnując z funkcji prezydenta miasta przepadnie w niebyt społeczny czyli wypadnie z układu, a to jest zawsze groźne. Wychodzi na to, że żaden z elementów układu nie miał możliwości finansowych przygarnąć Adamowicza, a z racji braku władzy centralnej nie było dla niego miejsca w żadnej instytucji ogólnopolskiej podległej rządowi. Postanowił więc sam opuścić układ, zbuntować się i pozostać na swoim stanowisku. Słusznie zapewne uważał, że jeżeli do drugiej tury przejdzie on i Płażyński, to z obawy przed PiS`em uzyska poparcie całego układu i tak się stało.

Tyle tylko, że jest jeszcze trzecia strona tej układanki. Partia polityczna zwana PO. Ona opiera swoje istnienie właśnie układach lokalnych i jest dla tych układów niezbędna, bo pilnuje interesów prawnych i w znacznym stopniu ekonomicznych „na szczeblu krajowym”. O ile dla PO, w kontekście politycznym, pozostanie Adamowicza na urzędzie prezydenta miasta nie stanowiło większego problemu o tyle dla układy lokalnego było nie do zaakceptowania. Ktoś przecież był za tym by Adamowicz zniknął ze sceny i te osoby stały się wrogami Adamowicza. Ten zaś sprawując swój urząd mógł na tyle utrudnić im legalną warstwę interesów, że i te nie legalne nie miałyby się jak toczyć. Znowu przywołując przykład restauracji, jeśli prostytutka zostanie z niej wyrzucona to i alfons straci dochód. Co więcej, jeśli prostytutka zda sobie sprawę, że alfons nie zapewnia jej bezpiecznego funkcjonowania to sobie pójdzie do innego albo nawiąże „przyjazne stosunki” z restauratorem a to już będzie katastrofa.

Tak więc buntownik musi zniknąć ze sceny.

Co teraz jednak może zrobić PO. PiS rzucił hasło by partie polityczne nie wystawiały kandydata na następce Adamowicza. Trudno ten apel zlekceważyć ale podporządkować się jemu nie można. Trzeba więc jakość powiązać PiS z zabójcą, by nie wyszło, iż tylko PO po trupach idzie do władzy.

Tak czy siak, bunt Adamowicza był możliwy tylko przez PiS, bo gdyby nie on to PO mogłaby znaleźć miejsce Adamowiczowi w strukturach państwowych i nie miałby on motywacji do buntu. Można też powiedzieć, choć to cyniczne, że brak pieniędzy z inwestycji wywołał awanturę w mainstreamie a w sumie bardzo go osłabił. Poza tym część działaczy PO zastanawia się czy nie doszło do zbyt dużej integracji PO jako partii politycznej z niejasnymi układami lokalnymi. HGW stwierdziła wręcz, że PO znalazła się na rozstaju dróg, że musi wybrać. Zapewne nie będzie w sprawie wyboru jednomyślności a to może oznaczać podział prowadzący do unicestwienia reprezentacji politycznej całej formacji. To bardzo wszystko ciekawe. Nawiasem mówiąc, wszyscy widzimy problemy PiS`u a teraz zobaczyliśmy problemy PO i chyba są one dużo poważniejsze.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Kwi
 • Audycja od dziś do czwartku. Co 8 godzin od nowa!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1037 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polacy dziadami Europy http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Aleksander Ścios (czyta markD) – Świat Wielkiego Piątku-po ośmiu latach http://bezdekretu.blogspot.com 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Normalność 19:24 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czyta Katarzyna i […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Kwi
 • Tej audycji nie można przegapić!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1033 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Koniec prezesów na śmieciówkach? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:10 Felieton: Małgorzata Todd – Kpina z rozsądku http://mtodd.pl 19:14 Blog: Marek Ossey (czyta MarkD)- W poniedziałek strajk taksówkarzy w Warszawie. O co chodzi tym […]