Francja a Polska a Włochy

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Nie tylko "Żółte kamizelki" są prezentem dla Polski, ale także obecne władze Włoch. A to przecież nie koniec, widzę następnych, którzy zrobią nam prezenty. Nawet PO zrobiła całkiem niezły ogłaszajóc bojkot TVP. Jak tak dalej pojdzie, to PiS nie będzie musiał się zbytnio wysilać. Jak to mówią: "Pieczone gołąbki lecą same do gąbki".

Dziś ukazał się w "Rzeczpospolitej" tekst dobrego merytorycznie i umiarkowanego Jędrzeja Bieleckiego. Jego tytuł: "Bielecki: Odwilż z Francją. Po dwóch i pół roku". Zaczyna się tak: "W poniedziałek do Polski przylatuje minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau. To poważny krok ku poprawie zasadniczo zamrożonych od października 2016 r. stosunków". To jeszcze nie wszystko, bowiem w lutym 2019 r. ma przylecieć także Bruno Le Maire, minister godpodarki i finansów. Jeżeli dobrze pójdzie, to latem przyleci sam prezydent E.Macron.

Na to wszystko minister K.Szymański powiedział: "Chcemy przeprowadzić remanent spraw unijnych w relacjach polsko-francuskich…Będziemy rozmawiali o wszystkich kluczowych problemach Unii: nowym budżecie  po 2021, Brexicie, dyrektywie gazowej, polityce migracyjnej".

Red. Bielecki skomentował sprawę tak: "To byłoby ostateczne zamknięcie czasu kryzysu w stosunkach między oboma krajami, który zapoczątkowało odwołanie przyjazdu do Warszawy Francois Hollande'a. Prezydent zareagował w ten sposób na kontrowersyjne odwołanie przez polski rząd kontraktu na zakup helikopterów Caracali, co dla Francji miało być początkiem włączenia Polski do budowy europejskiej polityki obronnej". Pomińmy bzdurną końcówke tej wypowiedzi.

Dziennikarz sugeruje także przyczyny nagłej zmiany postawy Paryża wobec Polski. Leci to tak: "Jednak załamanie poparcia w kraju, a także odmowa Niemiec przeprowadzenia z Francją głębokiej reformy Unii, być może zmieniły podejście Macrona do Polski. W Paryżu zaczęto się zastanawiać, na ile w opozycji do Warszawy można skutecznie prowadzić polityke europejską".J.Bielecki, jak to wielu dziennikarzy mediów głównego nurtu zwykło czynić, pomija ważny element analizowanej sytuacji. Tym razem nazywa się on WŁOCHY.

Otóż od kilku dni  w Europie głośno jest o głęboim kryzysie w stosunkach francusko-włoskich. Dla odmiany wybrałem  tekst zamieszczony dziś w The Irish Times. Autorką jest Laura Marlow, a tytuł brzmi: "France and Italy's relationship is close to breaking point" (Stosunki francusko-włoskie są bliskie załamania). Mimo, że oba kraje są historycznie i kulturowo bardzo bliskie i wymiana handlowa pomiędzy nimi dziennie ma wartość 200 mln euro, to ostatnio mocno zazgrzytało. Francuskie MSZ wezwało na dywanik ambasadora Włoch. W zeszłym roku włoskie MSZ dwa razy zrobiło to samo z ambasadorem Francji. Jasne, że szło o uchodzców na łódkach na Morzu Śródziemnym.

Niedawno wicepremier Włoch Di Maio oskarżył Francję o hipokryzję i lanie krokodylich łez z powodu zatonięcia  170 emigrantów na  Morzu Śródziemnym. W dniu 20 I 2019 r. walnął z grubej rury:

"Jeżeli dziś ludzie opuszczają Afrykę, to z powodu pewnych krajów europejskich, głównie Francji,która nigdy nie zaprzestała kolonizowania tuzinów krajów afrykańskich…Francja drukuje pieniądze, kolonialnego franka w tuzinach krajów afrykańskich i dzięki temu one finansują dług Francji…Gdyby Francja nie miała kolonii afrykańskich, to byłaby 15 gospodarką świata, a plasuje się wśród czolowych gospodarek świata dzięki temu co czyni w Afryce".

Oczywiście nie mogło zabraknaąć nieocenionego wicepremiera Matteo Salviniego. On cały czas działa w dobrej sprawie. A to wezwał Francuzów do "wyzwolenia się od bardzo złego prezydenta w następnych wyborach europejskich', a to pojechał równo po dumie Farncuzów. Mianowicie oznajmił, że w czasie ostatnich piłkarskich mistrzostw Świata w Rosji kibicował Chorwacji w czasie meczu z Francją. Klarował to tak, że drużyna francuska miała tak wielu piłkarzy pochodzenia afrykańskiego, że w istocie nie była to drużyna francuska. No i dodał: "Tak samo myśli wielu Włochów". Przyznam się, że ja też.

Ten cały konflikt, który wybuchł z całą siłą, ma swoje drugie dno – gospodarcze. Otóż Włochom nie spodobala się wcześniejsza interwencja wojsk francuskich w Libii, byłej włoskiej kolonii. Ich dumę zraniono  również wtedy, gdy Francja przechwyciła firmy włoskie wartości 52.3 euro w latach 2006-2016, szczególnie w czasie kryzysu 2008 r.

A do tego, jakże miło jest posłuchać premiera Włoch Giuseppe Contiego, który bez pardonu walnął w Brukselę. Można to zobaczyć na video#1. 

Wiosna będzie nasza.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 18.Sie
 • Od 19 nowa audycja. Dziś sporo prawdziwej historii
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1071 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Czy LGBT podpali Polskę? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:22 Blog: Maciej Pawlak (czyta MarkD) – Słynny igrek powraca https://naszeblogi.pl/user/1766/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd – Agresja i szantaż http://mtodd.pl/ 19:35 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 14.Cze
 • Teledysk z udziałem Klepackiej usunięty z YouTube. Za „szerzenie nienawiści”
 • Opisywany ostatnio w mediach teledysk rapera Karat NM zniknął z portalu YouTube. O utworze tym stało się głośno w związku z gościnnym występem Zofii Klepackiej oraz oczywiście w związku z jego przesłaniem. „Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w twoim kraju” – taki komunikat ukaże się naszym oczom, jeśli klikniemy odnośnik do klipu Karat NM – Grzechy Sodomskie. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 10.Sie
 • Wnioski logiczne nasuwają się same
 • W ostatnim czasie jeden z portali w 3 artykułach próbował sugerować czytelnikom, że byłem współpracownikiem SB i że moje działania „lustracyjne” zmierzają do zyskania na czasie. Na poparcie swoich tez portal opublikował cytaty z notatek sporządzonych przez funkcjonariusza(y) SB z 1988 roku. Przypomnę dla porządku, że archiwista IPN, który badał moje akta w ramach postępowania […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Lip
 • Pogoda kiepska? Włącz nasze radio!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1059 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Sojusz z USA – plusy dodatnie i plusy ujemne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:21 Blog: Lech Makowiecki (czyta MarkD)- Wojna, wojenka czy bijatyka… Czy jesteśmy gotowi do wojny https://naszeblogi.pl/user/154/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd […]