Ruch „Żółtych kamizelek” – II

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Ruch "Żółtych kamizelek" jest prezentem Braci Francuzów dla Braci Polaków. Jego piękno ujawni się w pełni wiosną choć i teraz radość budzi. Warto jest się mu bliżej przypatrzeć osądzając w historii, a dokładniej w nastrojach rewolucyjnych co jakiś czas ogarniających Francuzów. Pod tym względem nie ma takiego drugiego narodu w Europie.

Ruch masowy czy chce czy nie, ma swoje znaczenie polityczne. Dlatego analitycy próbowali określić jakich kolorów politycznych są "Żółtych kamizelek". Ocena wydaje się zgodna: dominują w nim osoby o poglądach bliskim skrajnym partiom politycznym we Francji. Jedne z badań ujawnily, że 36% jego uczestniuków głosowało  w ostatnich wyborach (maj 2017)  na skrajnie prawicowy Front Narodowy a 28% na lewicę reprezentowana przez J.-L. Melanchona. Inne badania pokazały jeszcze większą przewagę zwolenników prawicy (40%) nad skrajną lewicą (10%). Taka ocena została poparta analizą haseł głoszonych w czasie demonstracji. Wśród kilkudziesięciu zidentyfikowanych dwie trzecie było bliskie skrajnej lewicy a 50%, skrajnej prawicy. Wskazuje to na ograniczenie zasięgu ideologicznego czy politycznego Ruchu.

Mimo, że wstępnie aż 80% Francuzów wyraziło poparcie dla Ruchu to później zasięg tego poparcia malał. Ważna jest też absencja zwiazków zawodowych, które są potężną siłą polityczną we Francji. Powodem jest to, że te związki reprezentują interesy pracowników uzwiązkowionych, których jest we Francji krocie. Trzeba bronić 4-tygodniowego tygodnia pracy, długich urlopów, walczyć o podwyżki płac oraz benefitów w uzwiązkowionych branżach. Tu interesy mijają się z interesami ludzi pracujących na własny rachunek i drobnych przedsiębiorców.

Sami demonstranci odżegnują się od wszelkich partii politycznych i od związków zawodowych , co w dłuższej perspektywie nie jest do utrzymania. Póki co pojawił się pomysł zwiększenia referendów, jako najlepszego wyrazu głosu ludu. Do tej pory  bariera była tak wysoka, że nigdy nie doszło do przeprowadzenia referendów. Obecnie demonstranci żądają, by do ich zwoływania wystarczyło 700 tys. podpisów zamiast dotychczasowego wymogu  4.5 mln. podpisów oraz poparcie 185 deputowanych.

Najprawdopodobniejsza wersja wydarzeń jest taka, że powstanie nowa partia poliotyczna. Malejące liczebnie demonstracje "Żółtych kamizelek" wybuchną ponownie z dużą silą wiosną. Po drodze dołączą jeszcze inni, tak jak na przykład zrobił to ruch "Czerwonych długopisów", tzn. 60 000 protestujących nauczycieli. Pod powierzchnią coś bulgocze. Wcześniej ogłoszony został list francuskich generałów oskarżających prezydenta Macrona o zdradę. Kto dołączy  następny?

Możliwość utworzenia nowej partii przez siły zbliżone charakterem do obecnych demonstrantów została już kiedyś sprawdzona. Otóż w dniu 23 VII 1953 r. sklepikarz Pierre Poujade stworzył ruch przeciwko opodatkowaniu i 29 XI 1953 założony został Związek Obrony Sklepikarzy i Rzemieślników (UDCA) W 1955 r. Ruch liczył  już 400 000 członków. W wyborach 1955 r. zdobył 52 miejsca w parlamencie. Najmłodszym parlamentarzystą reprezentującym Ruch był Jean-Marie Le Pen…

W Ruchu "Żółtych kamizelek" oraz wśród komentatorów poczyniono już cały szereg aluzji. Ja zgłaszam swoją. Jest szansa, że "Żółte kamizelki" doprowadzą do wstrzasów w innych krajach. Wtedy powieją wiatry "Wiosny Ludów", którą w 1818 r. przeszli nie tylko Francuzi, ale bardzo stateczni Niemcy i w dziejach tego  ostatniego  kraju była to jedyna jak dotąd  rewolucja.

Trudno powiedzieć jak ustrukturalizują się ruchy protestu w innych krajach. Były próby kopiowania w Holandii, Belgii i Portugalii, ale przecież może być inaczej. Ruch we Francji został poparty przez włoskiego wicepremiera Salviniego, który poparł "obywateli mających dobre intencje i protestujących przeciwko prezydentowi, który rządzi wbrew swemu narodowi". Zaś Di Maio, przywódca antysystemowego Ruchu Pieciu Gwiazd, zwycięzcy w ostatnich wyborach parlamentarnych powiedział jeszcze więcej: "Rodzi się nowa Europa, ta żółtych kamizelek, ruchów, demokracji bezpośredniej…Francuzi nie rezygnujcie!". Ta  partia nosząca nazwę "ruchu" opiera się na młodych ludziach z dużych miast.

Inne sugerowane, choć mniej albo zupełnie nieprawdopodobne scenariusze przedstawię w następnym odcinku zaczętego właśnie serialu.

 

 

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 21.Lip
 • Jak zwykle w niedzielę!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1063 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Kokos26 (czyta Gadający Grzyb) – Westerplatte znowu się broni https://naszeblogi.pl/user/113/wpisy 19:07 Blog: Izabela Brodacka Falzmann (czyta MarkD) – Potęga resentymentu https://naszeblogi.pl/user/95/wpisy 19:20 Felieton: Małgorzata Todd – Zdrowie i kultura http://mtodd.pl 19:24 Audiobook: Florian […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 14.Cze
 • Teledysk z udziałem Klepackiej usunięty z YouTube. Za „szerzenie nienawiści”
 • Opisywany ostatnio w mediach teledysk rapera Karat NM zniknął z portalu YouTube. O utworze tym stało się głośno w związku z gościnnym występem Zofii Klepackiej oraz oczywiście w związku z jego przesłaniem. „Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w twoim kraju” – taki komunikat ukaże się naszym oczom, jeśli klikniemy odnośnik do klipu Karat NM – Grzechy Sodomskie. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 04.Cze
 • Muzeum Auschwitz usuwa literę „P” z pasiaka na fladze przed byłym obozem
 • Trwa sukcesywne rugowanie Polaków, jako ofiar niemieckiego obozu w Auschwitz, z pamięci świata i świadomości opinii publicznej. Kolejny krok na tej drodze został uczyniony przed rocznicą pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, która przypada 14 czerwca. Z flagi przed muzeum zniknęła litera „P” oznaczająca więźniów-Polaków. O sprawie informuje Joanna Płotnicka z fundacji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Dostałam […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Lip
 • Pogoda kiepska? Włącz nasze radio!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1059 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Sojusz z USA – plusy dodatnie i plusy ujemne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:21 Blog: Lech Makowiecki (czyta MarkD)- Wojna, wojenka czy bijatyka… Czy jesteśmy gotowi do wojny https://naszeblogi.pl/user/154/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd […]