Mądrzy i dalekowzroczni autorzy Okrągłego Stołu

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Kiedyś polski Sejm stwierdził w swojej uchwale: "Sejm wyraża uznanie dla mądrości i dalekowzroczności autorów ówczesnych przemian". Potem nastąpiła burza oklasków. Stwierdzenie było niewątpliwie słuszne, gdyż autorzy przemian rzeczywiście  wykazali się bardzo dużą sprawnością. Czy jednak to w polskim Sejmie należało składać im podziękowania i nagradzać gromkimi brawami?

Autorów przemian w Polsce należy szukać w Moskwie. Najpierw była decyzja z kwietnia 1985 r. o wprowadzeniu "pieriestrojki" i "glasnosti". Później zajęły się tym służby sowieckie, które dały odpowiednie instrukcje tajnym służbom w Krajach Demokracji Ludowej oraz w republikach bałtyckich. Dowodów nie brakuje. Najbardziej wyrazistych dostarcza raport czeskiej "Komisji 17 listopada".

W Polsce przy  Okrągłym Stole zasiedli opozycjonisci wybrani przez służby. Wśród nich nie brakowało tajnych agentów tych służb. Prof. Zybertowicz nawet stwierdzil, że "usiadła tam władza ze swoimi agentami". Jasne, że autor zdaje sobie sprawę z przesady, gdyż wśród uczestników byli też uczciwi ludzie.

Nie ulega wątpliwości, że ludzie pokroju A.Michnika czujnie wsłuchiwali się w sygnły plynące z Rosji. W żaden sposób nie można ich krzywdzić zarzutem o naiwność. A jakie wieści płynęły z Kraju Rad poddanego reformom gorbaczewowskim? W IV 1988 r. powstaje Estoński Front Ludowy, w VI 1988 r. Front na Litwie nazywany "Sajudisem", a w X 1988 r. Łotewski Front Ludowy. Były to masowe organizacje w sposób zupełnie jawny wspomagane przez władze komunistyczne. W całej historii Związku Sowieckiego masowe ruchy niezależne od władzy traktowane byly jako zaraza, którą należy wypalić gorącym żelazem. Teraz zachęcano, dawano dostęp do środków masowego przekazu itd.

Później ruch nabiera tempa i zaczyna wymykać się spod kontroli. Jest już jednak za późno. W dniu 17 XI 1988 r.  Estońska Rada Najwyższa wydaje deklaracje o "suwerenności republikańskiej". To jeszcze nie niepodległość, ale niewątpliwie poważny krok w tym kierunku. Wiosną 1989 r. odbyły się na Litwie wybory do Kongresu Delegatów Ludowych. Sajudis zdobył w nich 36 na 42 miejsc. Łatwo mógł zdobyć jeszcze dwa, ale nie wystawił kandydatów w okręgach wyborczych, w których startowali komuniści Brazauskas i Biriezow. A i bez tego osiągnięto wynik 86%. Jak się to ma dla przyznanego łaskawie limitu 65% w wyborach czerwcowych w Polsce?

Dynamika rewolucyjna sprawiła, że do głosu dochodzą ugrupowania i działacze bardziej radykalni i w dniach 13-14 V 1989 r. Fronty w republikach bałtyckich ogłaszają, że ich celem jest odzyskanie pełnej niepodległości i wycofanie wojsk rosyjskich. W maju tegoż roku Litwa ogłasza niepodleglość, a w lipcu dołącza Łotwa. Nie jest to jeszcze pełna niepodleglość, ale ta prawdziwa nadciąga szybkimi krokami. Najpierw w dniu 11 III 1990 r. Litwa oglosiła pełna niepodleglość, a potem dołączyly dwie pozostałe republiki.

Dla przypomnienia, Polska zawsze miała większą swobodę niż republiki bałtyckie. Stamtąd wysyłano do łagrów. Co więcej, nasz kraj zawsze był najweselszym barakiem w obozie "demoludów". Pomijam Jugosławię i później Rumunię, bo były to szczególne przypadki.

Dziś dr Piotr Gontarczyk wyraził myśl, którą warto zapamietać. Brzmi ona tak, w momencie, kiedy na mocy porozumienia Okrągłego Stołu prezydentem w Polsce był jeszcze Wojciech Jaruzelski, ministrem Obrony Narodowej gen. Florian Siwicki, a szefem MSW gen. Czesław KIszczak, w tym samym czasie w Czechach odbywały się wolne wybory i prezydentem był już Vaclav Havel…Paradoksalnie więc umowy Okrągłego Stołu znacznie zwolniły reformy demokratyczne w Polsce. I dalej: "Gdyby nie było rozmów Okrąglego Stołu, system skończyłby się dużo wcześniej, dużo bardziej gwałtownie i byłoby mniej jego negatywnych skutków".

Aktorzy występujący przy Okrągłym Stole jak nieszczęsny "Bolek" wygrali  los na loterii. Przegrał Naród i mimo upływu prawie  trzydziestu lat nie może się jeszcze z tego otrząsnąć.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 18.Sie
 • Od 19 nowa audycja. Dziś sporo prawdziwej historii
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1071 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Czy LGBT podpali Polskę? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:22 Blog: Maciej Pawlak (czyta MarkD) – Słynny igrek powraca https://naszeblogi.pl/user/1766/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd – Agresja i szantaż http://mtodd.pl/ 19:35 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają […]

 • Wiara, społeczeństwo i cywilizacja

 • 14.Cze
 • Teledysk z udziałem Klepackiej usunięty z YouTube. Za „szerzenie nienawiści”
 • Opisywany ostatnio w mediach teledysk rapera Karat NM zniknął z portalu YouTube. O utworze tym stało się głośno w związku z gościnnym występem Zofii Klepackiej oraz oczywiście w związku z jego przesłaniem. „Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w twoim kraju” – taki komunikat ukaże się naszym oczom, jeśli klikniemy odnośnik do klipu Karat NM – Grzechy Sodomskie. […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 10.Sie
 • Wnioski logiczne nasuwają się same
 • W ostatnim czasie jeden z portali w 3 artykułach próbował sugerować czytelnikom, że byłem współpracownikiem SB i że moje działania „lustracyjne” zmierzają do zyskania na czasie. Na poparcie swoich tez portal opublikował cytaty z notatek sporządzonych przez funkcjonariusza(y) SB z 1988 roku. Przypomnę dla porządku, że archiwista IPN, który badał moje akta w ramach postępowania […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 07.Lip
 • Pogoda kiepska? Włącz nasze radio!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1059 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Sojusz z USA – plusy dodatnie i plusy ujemne http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:21 Blog: Lech Makowiecki (czyta MarkD)- Wojna, wojenka czy bijatyka… Czy jesteśmy gotowi do wojny https://naszeblogi.pl/user/154/wpisy 19:30 Felieton: Małgorzata Todd […]