Zależność rodzi władzę

Informację zamieścił

Głównym celem Blogmedia24 jest stworzenie medium obywatelskiego dla blogerów oraz uczestników for internetowych, w celu rozwoju publicznej debaty, budowy społeczności obywatelskich i podejmowania inicjatyw zgłaszanych i inicjowanych przez blogerów i użytkowników portalu. Stowarzyszenie Blogmedia24.pl występuje w imieniu blogerów i użytkowników do właściwych organów państwa oraz innych instytucji.

Mały festiwal na konferencji bliskowschodniej w Warszawie z udziałem interesów żydowskich okazał się bardzo pożyteczny także dla mnie. Prosty bloger dostrzegł, że do zestawu poruszanych tematów będzie musiał dodać jeszcze jeden. Oby nie okazał się być najważniejszym.

Zacieśniające się stosunki z władzami amerykańskimi niewątpliwie są mądrym kierunkiem polityki zagranicznej Polski. Wspólne interesy powodują, że wzrasta bezpieczeństwo naszego kraju. Tyle, że w interesy amerykańskie mocno wplecione są interesy żydowskie i izraelskie. A to budzi niepokój, gdyż mogą one być sprzeczne z polską racją stanu.

Przed zakupami przez MON różnych broni od Stanów Zjednoczonych relacje były dość proste. Przykładowo, wymiana gospodarcza pomiędzy oboma krajami nie była zbyt ożywiona. Najbardziej wydatnym problemem we wzajemnych stosunkach było zniesienie wiz dla polskich obywateli udających się za ocean. Pięć głównych zakupów w dziedzinie uzbrojenia: F-16, Patriot, JASSM, HIMARS i w mniejszym stopniu Sky Hawks zmieniło sytuację – Polska uzależniła się od sprzymierzeńca. Kosztowna broń będzie wymagała współpracy z producentami. Przykładowo, amunicja precyzyjna jest tak kosztowna, że jej wartość może przekraczać nawet połowę wartości nabytku. Dla systemu HIMARS zakupiliśmy amunicję na jeden dzień walki. Co więcej, supernowoczesna broń wymaga środków rozpoznania dalekiego zasięgu włączającego satelity. Bez wsparcia amerykańskich  skomplikowanych systemów rozpoznania nasza broń będzie ślepawa. 

Prezydent Donald Trump ma bardzo kupieckie podejście do spraw, którymi się zajmuje. za nową broń zakupiona od Amerykanów zaplaciliśmy solidnie. Nie bylo jakichś przyjacielskich ulg. Tak jak w przypadku ewentualnego Fortu Trump, koszt może być bardzo wysoki. Tymczasem Amerykanie mają tysiące baz i instalacji na świecie, które sami opłacają.  Kiedyś przed częścią z nich odbywały się protesty miejscowych (Japonia, Korea Pld. Niemcy). Teraz atakują je fanatycy w samochodach wypełnionych materiałami wybuchowymi. 

Polska znalazła się w układzie wymiany ze Stanami Zjednoczonymi. Na konferencji w Warszawie ambasadorzyca  Georgetta Mosbacher użyła sformułowania: "Polska zostanie nagrodzona". Potwierdza to, że ta wymiana nie jest oparta na równości. To Polska jest uzależniona od USA a nie odwrotnie. Tymczasem  ZALEŻNOŚĆ RODZI WŁADZĘ. 

Dla wyjaśnienia konieczne jest krótkie przywołanie jednego z podejść w teorii władzy. Otóż jednym z nurtów poszukiwania źródeł władzy w socjologicznym sensie tego slowa, jest oparty na socjologicznej teorii wymiany. Rodowodu wiązania władzy z zależnością można szukać w pracach z lat 60-ych XX wieku. R.E.Emerson w artykule pt. "Power-Dependence Relations" (American  Sociological Review, vol.27,1962,p.31-41) w postaci równań wyraził bezpośredni związek zachodzący między władzą i zależnością. Władza z zależności wypływala. Koncepcje Emersona rozwinał P.M.Blau ("Exchange and Power", Wiley, New York 1964) dostrzegając możliwości tkwiące w schemacie Blau'a. Dzięki prostemu zabiegowi odwrócenia przeformulował schemat zarysowujący warunki zdobywania i utrzymywania władzy w schemat osiągania niezależności. O ile więc władczy podmiot stara się nie niwelować  przyjmowaniem świadczeń likwidujących władzokretaywną zależność od podporządkowanego podmiotu, to ten ostatni, chcąc uzyskać niezależność dąży do rekompensowania dóbr otrzymywanych od posiadacza władzy, poprzez dostarczanie innych dóbr. W przypadku zastępowalności władczy podmiot dąży do monopolizacji dóbr, ponieważ warunkiem niezależności jest występowanie alternatywnych źródeł otrzymywania tych dóbr. Trzeci element schematu obejmuje z jednej strony wymuszanie dóbr, a z drugiej – utrzymywanie prawa i porzadku. Czwarty element wskazuje, jako warunek niezależności, wartości negujące niezbędność świadczeń, podczas gdy strategia posiadacza władzy polega na podtrzymywaniu wartości nadających dostarczanym przez siebie dobrom statusu niezbędnych.

Mechanizm przeradzania się zależności w podporządkowanie czy uzależnienie kogoś we władzę nad nim ma, w świetle teorii wymiany, charakter bezpośredni. Zależność daje władzę potencjalną. By stała się ona rzeczywista, zależność musi się zaktualizować, to znaczy muszą zostać dostarczone. Władza jest tu dobrem wymienianym za inne dobra. Przy czym jest to dobro o tyle  lepsze od innych, że ma właściwosci samopowiększania się.

 

Uzupełnij

Twój email nigdzie nie będzie publikowany i udostępniany.

 • Aktualności, Świat

 • 19.Maj
 • Do 19 audycja 1044, a już od 19. kolejna 1045!
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1045 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Stanowczość popłaca http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:09 Blog: Katarzyna – Rozmyślania przy zmywaku mamy Katarzyny – Zobaczyła żaba, ze konia kują i nogę nadstawia http://katarzyna.niepoprawneradio.pl 19:18 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna i Władek) […]

 • Opinie i analizy

 • 18.Lut
 • Witold Gadowski w zatoce San Francisco…
 •     W samym środku w miarę “srogiej”  kalifornijskiej zimy (na Diabelską Górę spadł nawet śnieg!), w dniu kiedy na Zatokę Św. Franciszka runął ulewny rzekomy Pineapple Express (to bzdura, te ulewy są zimne), w Polskim Ośrodku EBPAA w powiatowym miasteczku Martinez miało miejsce spotkanie z niezależnym dziennikarzem Witoldem Gadowskim i autorką Małgorzatą Fechner Puternicką. […]

 • Polityka, gospodarka, prawo i represje

 • 14.Maj
 • Polskie lasy za żydowskie roszczenia.
 • niewygodne.info.pl        Szokująca treść tajnej notatki ambasadora USA w Polsce Sprawa ta jest już trochę zapomniana, ale w kontekście zmasowanej akcji dyfamacyjnej Izraela wobec naszego kraju oraz działań amerykańskich polityków („Ustawa 447”) warto przypomnieć o tajnej notatce ambasadora USA w Polsce z 2009 roku, którą swego czasu ujawniła WikiLeaks. Zgodnie z jej treścią polskie […]

 • Historia, tradycja, kultura

 • 09.Lut
 • Co nam zostanie po Janie Olszewskim?
 • Jeżeli by się zastanowić co było najważniejszym dorobkiem Jana Olszewskiego, to trudno się zdecydować czy była to jego postawa moralna i społeczna, czy jego działnia polityczne. Bo zważmy na to, że J.Olszewski zrobił karierę polityczną, został premierem, a nigdy nie poszedł na współprace, ani z koministami, ani z czerwonymi z opozycji. Dlaczego podkreślam kwestię kariery? […]

 • Latający Uniwersytet, wydarzenia, akcje, zaproszenia

 • 12.Maj
 • Jak zwykle od 19:00 kolejna audycja
 • NiepoprawneRadio.PL – Audycja 1043 (niedzielna) – Zapraszamy Państwa do słuchania! Włącz klikając w jedną z ikonek odtwarzaczy: lub ikonki playerów: 19:00 Blog: Gadający Grzyb – Polska w UE – kiedy bilans? http://podgrzybem.blogspot.com/ 19:08 Blog: Michael – Sto dziewiąta miesięcznica smoleńskiej zbrodni http://blogmedia24.pl/blog/30 19:14 Felieton: Małgorzata Todd – Postulat http://mtodd.pl 19:17 Audiobook: Florian Czarnyszewicz (czytają Katarzyna […]